Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny: parlament uchwalił ustawę o własności prywatnej i...

Po wielu latach dyskusji i kontrowersji parlament chiński uchwalił w piątek, na zakończenie dorocznej sesji, ustawę uznającą własność prywatną jako podlegającą ochronie na równi z własnością zbiorową.
Reklama

Ustawa stanowi przełom w traktowaniu własności prywatnej w Chinach. Ustawa podkreśla jednak, że podstawą systemu gospodarczego Chin pozostaje własność zbiorowa.

W ub. roku podobny projekt zdjęto z porządku obrad parlamentu po tym jak jego przeciwnicy zaczęli argumentować, iż pogłębi on nierówności społeczne i doprowadzi do spekulacyjnej wyprzedaży własności państwowej.

Ustawa stwierdza, że "własność państwowa, kolektywna i indywidualna korzysta z ochrony prawa i nie może być naruszana".

Parlament uchwalił też ustawę, która zniosła ulgi podatkowe dla zagranicznych firm działających w Chinach i wprowadzającą jednolity podatek dla przedsiębiorstw chińskich i zagranicznych w wysokości 25 proc.

Dotychczas obce firmy płaciły podatki według stopy 15 proc. podczas gdy chińskie ok. 33 proc., chociaż w praktyce nie przekraczała ona 25 proc.

Ulgowy 15 procentowy próg podatkowy utrzymano dla zagranicznych firm z sektora wysokiej technologii. Wprowadzono też pięcioletni okres przejściowy, który ma umożliwić zagranicznym formom przystosowanie się do nowej sytuacji. (PAP)16-03-2007

http://www.pb.pl/News.aspx?id=f1de2821-5d94-463e-b6ea-...
Wojciech Jakóbiec

Wojciech Jakóbiec Sinolog, tłumacz j.
chińskiego,
współzałożyciel
www.sina....

Temat: Chiny: parlament uchwalił ustawę o własności prywatnej i...

Nie wydaje mi się, aby "Prawo rzeczowe" (bo o tę ustawę chodzi) stanowiło aż tak wielki przełom w podejściu do własności. Ochrona własności prywatnej została już wcześniej wpisana do konstytucji ChRL, więc rzeczona ustawa realizuje ten zapis konstytucyjny. Jej przełomowy charakter wynika raczej z tego, że stanowi ona pierwszą część pierwszego w dziejach ChRL kodeksu cywilnego, który będzie uchwalany etapami w ciągu najbliższych kilku lat (najpewniej w tempie jednej księgi na rok).
Poza tym należy pamiętać, że praktyka orzecznicza sądów jest równie ważna jak przepisy chroniące własność (bo to do sądu właśnie trzeba się odwołać w przypadku naruszenia tego prawa), a z tą jeszcze długo nie będzie w Chinach dobrze.



Wyślij zaproszenie do