Bronislaw Piskorz

Bronislaw Piskorz Wlasciciel,
www.RADAWA.eu

Temat: Jak dotrzeć do Radawy? Przyroda w Radawie.

Jak dotrzeć do Radawy?


Dojazd do Radawy nie jest taki prosty jak wydaje się wielu turystom . Po pierwsze trzeba posiadać samochód, bilet autobusowy (Jarosław- Radawa) albo też rower (od Łapajówki do Radawy prowadzi ścieżka rowerowo-krajobrazowa).

Jaki środek transportu byśmy nie wybrali, należy początkowo kierować się na Rzeszów, ewentualnie od razu na Jarosław w przypadku mieszkańców Przemyśla i okolic. Kiedy dotrzemy już do Jarosławia (piękne miasto:) zostanie nam tylko 16 km drogi. Zatem skierujmy się na Lublin, czyli na Sieniawę. Za Jarosławiem znajdziemy pierwszą krzyżówkę (po łuku skręcamy najbardziej w lewo), za nią znajduje się stacja benzynowa i dalej sklep spożywczo-przemysłowy. Dojeżdżamy drogą asfaltową do tabliczki 'Radawa 8', która wskazuje nam dość wąską drogę do tej malowniczo położonej miejscowości.
Po minięciu klasycznej krzyżówki (z kapliczką), pośród licznych iglastych i liściastych lasów docieramy do Łapajówki, a stamtąd już tylko 4 kilometry do celu. Podczas jazdy musimy być przygotowani na niespodzianki w postaci zwierząt leśnych nierzadko wyskakujących na jezdnię. Przy odrobinie "szczęścia", być może uda nam się spostrzec sarenkę albo lisa. W okresie zimowym przejazd tą drogą jest często utrudniony, czasem wręcz niemożliwy, co rzecz jasna, spowodowane jest przez wielkie zaspy. Zdarza się, że pługi odśnieżające drogi nie pracują w tych okolicach nawet przez tydzień czasu. Dlatego w zimie przed wyjazdem upewnijmy się czy droga do Radawy jest przejezdna.

Po paru zakrętach, w końcu jesteśmy na miejscu (!). Aby zorientować miejsce odpoczynku, proponujemy skorzystanie z planu Radawy (znajduje się w dziale "Informator"). Po podróży, możemy rozpocząć odpoczywanie w leśnej atmosferze, pełnej cennego dla organizmu jodu, panującej w całej Radawie i okolicach.



Rozkład Jazdy Autobusów

Odjazd: DWORZEC PKS JAROSŁAW ze stanowiska nr 4 autobusy do Woli Mołodyckiej. Można wsiąść troszkę później z przystanku na Podsaniu przed mostem (ul.Zamkowa):
5:40 N; 7:40 F; 9:35 a; 11:30 N; 14:30 F; 15:20 F; 17:15 N; 19:50 F,m; 22:30 F,m;

Podróż trwa ok. 30 minut. Koszt biletu ok. 4 zł

Odjazd: DWORZEC PKS RADAWA:
4:54 F; 6:49 N; 8:44 F; 10:39 a; 12:39 N; 15:32 F; 16:29 F,m; 18:22 N; 20:59 F,m;

Legenda:
F - kursuje w dni robocze od poniedziałku do piątku
N - nie kursuje 25.12 i w pierwszy dzień wielkanocy
m - nie kursuje 24 i 31 grudnia
a - kursuje w czasie wakacji


Przyroda w Radawie.

Opisanie ogromu flory i fauny wykracza poza ludzkie możliwoości. Zatem zamieszczamy bardzo skromniutki tekścik poświęcony temu zagadnieniu, mając nadzieje, że kiedyś poczujemy w sobie boskie siły i poświęcimy przyrodzie więcej miejsca:)



Roślinność
Radawa cieszy sie tym że jest tam mikroklimat jodowy. Położona jest ona na teranie lasów lisciastych i iglastych (przewarzają iglaste). W lasach tych można znaleść piekne okazy debów pomiędzy którymi powstała ścieżka zdrowia. W miejscowosci tej pełno jest krzaczków borowiny i czernic. Najcześciej spotykanym drzewem jest sosna zwyczajna, powodem tego jest piasek, który jest utrapieniem gospodarstw rolnych. Toteż sieje się żyto, owies, kukurydzę. Za to nie mają problemu z wypasem zwierząt, gdyż na trawy doskonale czują się na radawskim gruncie. No i oczywiście w lasach pełno jest grzybów jadalnych.

Zwięrzeta
Na radawskich drogach spotkać mozna żmije zygzakowate, wygrzewające się na słońcu. Są one także często spotykane w lasach. Na łąkach spotkać można koniki polne, pająki pszczelarze, jaszczurki zwinki. W strefie nadrzecznej spotkać możemy zaskrońca zwyczajnego, kumaka górskiego, ropuchę zwyczajną i rechotkę. W rzece żyją: szczupaki, leszcze, karpie, płocie, sandacze, sumy, raki, komary wodne oraz ważki. Rzeka, o ktorej jest tu mowa nazywa się Lubaczówka wraz z jej miejszym dopływem -Radawką. Lasy radawskie są rajem dla mysliwych. Znajduja się tam tereny specjalnie dla nich wydzielone, na których upolować można: sarnę, dzika, zająca i dziką kaczkę.