Paweł Krzysztof Szmyt

Paweł Krzysztof Szmyt Mgr inż. budownictwa

Temat: Leczenie w Belgii

Witam!
Planuje przenieść się na jakiś czas z rodziną do Belgii. Żona dostała by pracę na zasadzie stypendium, posiada ubezpieczenie w PL i zapewne by na siebie i dziecko wyrobiła Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ja - no właśnie, czy mogę być pod tą kartę podpięty, na jak długo ? Jeśli nie, to jak wygląda system leczenia w Belgii. Czytam różne mądrości w necie, ale jak to w rzeczywistości wygląda okiem zwykłego zjadacza chleba ? Czy ja zatrudniając się w belgijskiej firmie mam jakieś ubezpieczenie, które obejmuje coś ? Z tego co rozumie, to każda wizyta jest płatna, a po niej można się starać o częściowy zwrot kosztów ?
Co warto wiedzieć i gdzie warto takiej informacji uzyskać ?
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Leczenie w Belgii

Nie wiem jakie formalne warunki spełnia w Belgii "praca na zasadzie stypendium". Pierwsze co musicie wiedzieć od potencjalnego pracodawcy: jakimi ubezpieczeniami praca jest objęta. Przed wyjazdem. Byc może perypetie z EKUZ nie będą w ogóle konieczne.
W normalnym trybie każda osoba pracująca legalnie i zameldowana w Belgii wybiera sobie na miejscu któryś z "mutualite", to coś jakby nasze dawne kasy chorych, tyle ze podział nie jest regionalny. Wtedy i on sam i jego współmałżonek i dzieci są podpięte pod to uniwersalne ubezpieczenie. Jeśli pracują oboje, mogą mieć oczywiście oddzielne a dzieci podpięte domyślnie pod rodzica.
Jeśli żadne z Was nie będzie miało tego ubezpieczenia, można uderzyć do działu expatów w którymś z mutualite z kartą EKUZ, ale rodzi to wiele komplikacji i niejasności, ogólnie nie polecam. Przy dłuższym planowanym pobycie NFZ zamiast EKUZ powinien wydać odpowiedni formularz (np e101) co nieco tylko ułatwia rozmowy z mutualite.

Zwykłe ubezpieczenie obejmuje zwrot w ustalonej stawce za usługi medyczne i leki. Za wizytę u lekarza zwracają normalnie około 15 euro (belgijscy lekarze biorą zwykle od dwudziestu paru a ceny polskojęzycznych zaczynają się od czterdziestu, nauka języka popłaca więc dosłownie) oczywiście jak w każdych przepisach jest tu mnóstwo odchyleń o których nie sposób napisać, opiszą ci to dokładnie w wybranej ubezpieczalni. Zwracają także za zakupione lekarstwa, pobyt w szpitalu itd. ale nie w stu procentach. Można wykupić ubezpieczenie dodatkowe np. hospitalia, dentalia itp. O zwroty się nie trzeba"starać", wysyłasz kwitek a oni automatycznie przelewają na konto.

konto usunięte

Temat: Leczenie w Belgii

Paweł Krzysztof Szmyt:
>
? Z tego co rozumie, to każda wizyta jest płatna, a po niej można się starać o częściowy zwrot kosztów ?
Co warto wiedzieć i gdzie warto takiej informacji uzyskać ?

Ubezpieczenie sklada sie z dwoch czesci - podstawowe i jednoczesnie obowiazkowe, ktore oplaca zatrudniajacy (w zaleznosci od wysoksoci wyplaty) lub samozatrudniajacy sie (w zaleznosci od wysokosci obrotow, w tym przypadku ubezpieczeniue podstawowe obejmuje mniejsza ilosc swiadczen) oraz ubezpieczenie uzupelniajace - dobrowolne. Instytucja, ktora przydziela stypendium w zaleznosci od wysokosci tego stypendium moze, ale nie musi ubezpieczyc dodatkowej doroslej osoby. Wiele instytucji ma podpisana zbiorowa umowe z ubezpieczeniem uzupelniajacym, ktore w takim przypadku bedzie troche tansze niz szukane na wlasna reke albo moze byc oplacane w calosci przez pracodawce. Ubezpieczenia dodatkowe proponuja zwykle kilka opcji i w zaleznosci od opcji stawki miesieczne sa bardzo rozne.

Nalezy wiedziec, ze lekarze podpisuja "konwencje"/umowe, w ktorej m.in zobowiazuja sie do przestrzegania jednolitych, z gory okreslonych stawek za wizyte pacjenta, stad tez ubezpieczenia pokrywaja leczenie u lekarzy "conventionné" (na umowie). Jezeli lekarz nie podpisze "konwencji" - umowy to jako lekarz "non conventionné" moze ustalac sobie dowolne stawki za wizyty a suma ponad podstawowa kwote, (ktora to podstawowa kwota oczywiscie jest zwracana) pozostanie do zaplacenia przez pacjenta we wlasnym zakresie. W poczekalni u lekarza jest ta informacja zawsze podana, przy rejestracji telefonicznej nalezy sie dowiedziec czy lekarz jest "conventionné" czy nie - aby nie bylo pozniej niespodzianek.Malgorzata K. edytował(a) ten post dnia 18.05.12 o godzinie 01:31

Następna dyskusja:

praca w Belgii




Wyślij zaproszenie do