konto usunięte

Temat: Festiwal Gorzkie Żale: film - teatr - muzyka

Gorzkie Żale to unikalny, warszawski festiwal o charakterze międzynarodowego wydarzenia artystycznego. Stanowi połączenie spektakli, koncertów, filmów, dyskusji, dla których pierwotną inspiracją jest atmosfera Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.

Szczegóły dotyczące festiwalu, programu, rezerwacji bezpłatnych wejściówek oraz cen biletów znajdują się na stronie: http://www.gorzkiezale.com. Na większość imprez obowiązuje wstęp wolny. Mam nadzieję, że uczestnikom forum "TP" program festiwalu przypadnie do gustu. Zapraszam!

Poniedziałki
ZANUSSI NA WIELKI POST
(wstęp wolny)
Kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 19.00


1 III – Imperatyw (RFN/Francja 1982, 96 min.)
Zanussi określił Imperatyw jako najwyraźniej religijne spośród swoich dzieł. Po raz pierwszy autor zajął się tu kwestią relacji rozumu i wiary w sposób tak bezpośredni. Mistyczny charakter filmu opiera się na obrazie, natomiast jego warstwa znaczeniowa jest otwarta i wolna od dydaktyzmu.

8 III – Życie za życie (Niemcy/Polska 1991, 91 min.)
Film przedstawiający sylwetkę św. Maksymiliana Kolbe, ukazaną z perspektywy więźnia obozu w Oświęcimiu, któremu udało się przeżyć (w tej roli wybitny aktor austriacki Christopher Waltz).

15 III – Paradygmat, czyli potęga zła (RFN/Włochy/Francja 1985, 106 min.)
Inspiracją do powstania Paradygmatu był esej Leszka Kołakowskiego Czy diabeł może być zbawiony? Rozprawa o naturze zła została ubrana w melodramatyczno-kryminalną fabułę.

22 III – Spirala (Polska 1978, 83 min.)
Spirala to pierwszy z dwóch filmów Zanussiego w całości poświęconych eschatologii. Umieranie jest tu ukazane bez retuszu, dosadnie, z całą brzydotą, fizjologią, bólem, strachem.

29 III – Czarne słońce (pokaz przedpremierowy)
Ekranizacja dramatu Rocco Familiariego. Fabuła oparta jest na wydarzeniach, do których doszło około 20 lat temu w Katanii na Sycylii. Bohaterką filmu o miłości, zbrodni, nienawiści i przebaczeniu, o relacjach między dobrem a złem jest młoda kobieta, której mąż został zamordowany przez narkomana.

Wtorki
ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, godz. 19.00


16 III – Rozmowy z diabłem. Orfeusz (premiera), Wielkie Kazanie Księdza Bernarda, reż. Krzysztof Jasiński, Teatr STU, Kraków
Wielkie kazanie księdza Bernarda w mistrzowskim wykonaniu Jerzego Treli okazało się wielkim sukcesem artystycznym reżysera i aktora. Tymczasem na festiwalu odbędzie także premiera kolejnego monodramu według opowiadania Kołakowskiego. Tym razem Grzegorz Gzyl wcieli się w rolę Orfeusza.

23 III – Bal w Operze, reż. Andrzej Dziuk, Teatr Witkacego, Zakopane
Poemat Juliana Tuwima to niezwykle aktualnie brzmiące poetyckie dzieło, uznane za jedno z jego najwybitniejszych dokonań, za jego summę poetycką. Śpiewne, refleksyjne i satyryczne: To obraz życia społecznego Polski i wizja świata, pędzącego ku upadkowi obyczajów i etyki. Spektakl specjalnie wznowiony na potrzebę festiwalu Gorzkie Żale.

30 III – Nie-Boska komedia, reż. Jerzy Grzegorzewski, Teatr Narodowy, Warszawa
spektakl w Teatrze Narodowym, godz. 18.00, po spektaklu: dyskusja

Reżyser poczynił w tekście zasadnicze cięcia i uzupełnił go fragmentami innych utworów poety. Wydobył w ten sposób motywy Wenecji, śmierci – wpisane w twórczość zarówno Krasińskiego, jak i Grzegorzewskiego. Akcenty przesunięto z kwestii społecznej na rzecz wątku indywidualnego: artysty, człowieka (stąd kameralnych charakter przedstawienia).

Środy
DANTEJSKIE KONTEKSTY
(wstęp wolny)
Kluboksięgarnia Tarabuk, ul. Browarna 6, godz. 19.00


10 III – C. S. Lewis, Opowieści z Narni, gość: dr Igor Kraszewski
Warto pomyśleć, czy Dantego lub Tassa da się wyłącznie lubić, czy też można im uwierzyć. W Narnii jedni zostawali królami, inni potworami – a Lewis twierdził, że wiele zależało od tego, jakie wcześniej czytali książki. Może równie wiele zależało od tego JAK je czytali – i o tym między innymi ma być to spotkanie.

17 III – A. Sołżenicyn, Krąg pierwszy, gość: prof. Jerzy Pomianowski

24 III – S. Beckett, Wyludniacz oraz Bez, gość: Antoni Libera
W trakcie naszego spotkania opowiem o fascynacji Samuela Becketta Boską Komedią Dantego i przedstawię, w jaki sposób i w których utworach nawiązywał on do tego dzieła. Szczególną uwagę poświęcę krótkiemu, „matematycznemu poemacikowi” Bez, będącemu szczególną trawestacją ostatniej Pieśni - matematycznego inaczej - poematu wielkiego Florentczyka (Antoni Libera).

Czwartki
KONCERTY LITURGICZNE
(wstęp wolny)
Bazylika Świętego Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3, godz. 19.30


4 III – Gospin Plac, kantaduri z wyspy Hvar, Chorwacja
Tradycyjne, ludowe procesje Wielkiego Tygodnia na wyspie Hvar zaliczyć można do fenomenów chrześcijaństwa. Miasto Hvar, jak i cała wyspa – a w szczególności centralne położone miejscowości– są unikatem, pod względem bogactwa pasyjnych tradycji. Jest to wyjątek nie tylko w środkowej Dalmacji, ale też w całej Chorwacji. W pewnym sensie miasto Hvar i jego tradycje pasyjne stanowią osobliwość na skalę europejską.

11 III – Pieśni Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia, Grecki Chór Bizantyjski, Grecja
koncert w cerkwi św. Marii Magdaleny na Pradze, al. Solidarności 52

Chór pod przewodnictwem Angelopoulosa prezentuje przede wszystkim tradycyjną muzykę bizantyjską dzięki zachowanej do dziś w tradycji ustnej bądź piśmienniczej. Jest to niezwykła okazja, aby zapoznać się z twórczością, którą artyści starają się zachować w niezmienionej formie i bez ulegania wpływom środkowo-europejskim.

18 III – Pieśni Wielkiego Postu, zespół Pogranicze z Szypliszek
Zespół „Pogranicze” swoim śpiewem uświetnia wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi, ich śpiew towarzyszy zarówno wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłym i w ostatniej drodze na cmentarz. Tego rodzaju podejście do śpiewu uświadamia, że choć jego wszechobecność już nieodwracalnie odeszła, śpiew nadal może być ważny i żywy.

Piątki
WOKÓŁ PASJI
(wstęp wolny)
Kino Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 18.00


5 III – Nietolerancja reż. Peter Griffith (USA 1916, 170 min.) – pokaz z muzyką na żywo: piano – Piotr Wiza
Klasyka kina niemego. Słynny filma Davida W. Griffitha z 1916 roku, z Lilian Gish w obsadzie, zbudowany z czterech przeplatających się wątków: upadek Babilonu, męka Chrystusa, paryska rzeź hugenotów i pomyłka sądowa.

12 III – Piłat i inni, reż. Andrzej Wajda

19 III – Mesjasz (pokaz premierowy), reż. Nader Talebzadeh (Iran 2007, 105 min.)
Irański film nakręcony jako odpowiedź na Pasję Mela Gibsona. Opowiada o życiu Jezusa z perspektywy Islamu w oparciu pisma kanoniczne, Koran i apokryfy.

26 III – Pasja, reż. Mel Gibson (USA 2004, 127 min.)
Głośne i kontrowersyjne dzieło Mela Gibsona z 2004 roku, w całości zagrane w oryginalnych językach z przełomu tysiącleci (aktorzy mówią po grecku, łacinie i aramejsku).

Soboty
ZSTĄPIŁ DO PIEKIEŁ
(na imprezy oznaczone gwiazdką – wstęp wolny)
Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, godz. 19.00


27 II – Wyludniacz, reż. i wyk. Serge Merlin, Paryż, Théâtre National de l'Odéon – Scéne Indépendante Contemporaine, Paryż
Monodram w języku francuskim. Proza Becketta w znakomitej interpretacji Serge’a Merlina (znanego w Polsce min. z roli w filmie Amelia). Przerażająca próba pokazania, że bez boskiej interwencji nie można wydostać do wyższego kręgu: ludzkość nie może sama siebie zbawić.

6 III oraz 7 III – La Divina Commedia, reż. Anton Adassinsky, Teatr DEREVO, Petersburg - Drezno (spektakl dla widzów dorosłych)
Frenetyczna, niezwykle bogata plastycznie wizja Dantejskiego uniwersum, jeden z najsłynniejszych spektaklów artystów z Petersburga, którzy w roku 2002 na festiwalu w Edynburgu uhonorowani zostali za jego wykonanie aż dwiema nagrodami.

13 III – Inferno. Nowy przekład*, reż. Agata Duda-Gracz, tłum. Jarosław Mikołajewski (wydarzenie w kościele św. Jacka, ul. Freta 10, godz. 20.00)
Prezentacja fragmentów najnowszego polskiego przekładu Boskiej Komedii pióra Jarosława Mikołajewskiego – poety, dziennikarza, eseisty. Niepublikowane wcześniej odpowiednie fragmenty Piekła zaprezentują wybitni aktorzy pod batutą Agaty Dudy-Gracz, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia.

20 III – A TV Dante*, reż. Peter Greenaway, BBC (projekcja w kinie Alchemia, ul. Jezuicka 4, godz. 19.00)
Film Petera Greenawaya zrealizowany według Piekła Dantego. Do wykreowania przejmującego obrazu piekła realizatorzy posłużyli się najnowszą komputerową techniką wideo. Oprócz strof wiersza Dantego w filmie znalazły się wypowiedzi przedstawicieli różnych dziedzin nauki wyjaśniające najbardziej zagadkowe fragmenty dzieła. Po emisji w Anglii w 1991 roku film uznano za rewelację w dziedzinie kształtowania artystycznego języka telewizji. Film otrzymał Nagrodę Specjalną na Festiwalu Prix Italia.

Niedziela
GORZKIE ŻALE
(wstęp wolny)
Bazylika Świętego Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3, godz. 18.00
Kazania gorzkożalowe wygłoszą:


21.02 – ksiądz prof. Jerzy Szymik
Kapłan Archidiecezji Katowickiej, profesor nauk teologicznych. Wykłada teologię dogmatyczną. Autor 37 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych, przeszło tysiąca artykułów. Specjalizuje się w chrystologii, metodologii teologii, teologii kultury.

28.02 – ksiądz dr hab. Michał Janocha
Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego historię plastyki nowożytnej (malarstwo i rzeźba zachodnioeuropejska od renesansu do rokoka) oraz ikonografię bizantyńsko-ruską (wraz z wykładem monograficznym).

07.03 – ksiądz dr hab. Franciszek Longchamps de Berier
Doktor habilitowany nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego. Autor monografii : Fedecomesso universale nel diritto romano classico (Fideikomis uniwersalny w klasycznym prawie rzymskim, 1997), Nadużycie prawa w świetle rzymskiego prawa prywatnego (2004) oraz książki o tematyce teologicznej: Czy poza Kościołem nie ma zbawienia? (2004).

14.03 – ksiądz dr hab. Grzegorz Ryś
Doktor habilitowany nauk historycznych, od 2007 rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Autor książek, m.in. Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu. Próba typologii, Inkwizycja, Celibat, Mandatum. To czyńcie na moją pamiątkę, Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby wielkiej schizmy.

21.03 – ksiądz prof. Jan Sochoń
Poeta, krytyk literacki, filozof i eseista, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od dziesięciu lat współpracuje z radiem, telewizją i prasą. Zajmuje się krytyką literacką, publicystyką, eseistyką.

28.03 – ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz
Arcybiskup metropolita warszawski, doktor teologii, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskiego w Polsce.