Paweł Olek

Paweł Olek redaktor/public
relations/social
media

Temat: Dla dziennikarzy: szkolenie NLP

NLP czyli Neurolingwistyczne Programowanie jest dziedziną zajmującą się poznawaniem struktury subiektywnego doświadczenia, modelem skutecznej komunikacji, praktycznym podejściem do zmiany osobistej oraz technologią osiągania sukcesu.
Rozwój NLP zapoczątkowali w latach siedemdziesiątych Richard Bandler, informatyk i psycholog, oraz John Grinder, profesor lingwistyki. Zadali sobie pytanie, w jaki sposób ludzie osiągają ponadprzeciętne kompetencje? W tym celu przeprowadzili analizę sposobu postępowania wybitnych osób pracujących w różnych zawodach: psychoterapeutów, biznesmenów, kaznodziei i polityków. W wyniku tych badań i zastosowania unikalnej procedury modelowania uzyskali zaskakujące rezultaty. Okazało się bowiem, że pomimo różnych zawodów, osobowości i doświadczeń życiowych istnieje coś, co ich wszystkich łączy, i wpływa na osiągane przez nich wyjątkowe rezultaty, a mianowicie system pewnych wzorców zachowania i powtarzalnych struktur językowych, co decydowało o ich wyjątkowej komunikacyjnej skuteczności. Bandler i Grinder osobiście sprawdzili efektywność tych wzorców i gdy uzyskali podobne rezultaty, opracowali techniki pozwalające nauczyć inne osoby tych umiejętności. Modele te znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach ludzkiej działalności takich jak: nauczanie, zarządzanie, przywództwo, sprzedaż, czy psychoterapia. NLP umożliwia ludziom i organizacjom dokonywanie zmian i osiąganie tego, czego pragną.

Program zajęć:

Moduł 1:

Model skutecznej komunikacji. Uzyskanie dostępu do własnych zasobów emocjonalnych i intelektualnych.
1) Sekrety komunikacji – jak pokonywać bariery w komunikacji z drugą osobą, jak budować zaufanie, jak postępować w przypadku oporu, negatywizmu, nieufności, niezrozumienia? Jak sprawić, że odbiorca nabierze zaufania? Jak udowodnić, że rozumiemy go lepiej niż inni? Jak wywołać poczucie, że czytamy w jego myślach? Ćwiczenia w zakresie:
• komunikacji
• nawiązywania kontaktu (dopasowanie, wskaźniki dostępu, nastawienie do informacji i sposób ich interpretacji, strategie)
• uzyskiwania zaufania i otwartości
• wprowadzania sugestii, propozycji, interpretacji
2) Warunki realizacji celów
• prawidłowe sformułowanie celu
• spostrzegawczość, bystrość obserwacji
• elastyczność zachowania
3) Porozumienie werbalne i pozawerbalne
• perswazja (model myślenia, przeformułowania)
- język perswazji – „nie”, „ale”, „i” – niepozorne słowa, które zmieniają wszystko
- dociekliwość – spotkanie z drugą osobą ew (?)jej modelu świata
• porozumienie pozawerbalne – mowa ciała – mity i realia
Spójność (spójny stan psychofizyczny) czyli zintegrowanie zachowania, emocji, przekonań i wyobraźni jako warunek porozumienia i uzyskania wpływu na innych - ćwiczenia doskonalące budowanie spójności we własnym zachowaniu.
• ćwiczenia w rozbudowywaniu zasobów emocjonalnych (pewność siebie, koncentracja, odporność na stres, kreatywność, itp.) i generowaniu ich u siebie na żądanie
Moduł 2:
Program zajęć:

Komunikacja
Pacing i leading, czyli dostrojenie i prowadzenie – ćwiczenia w nawiązywaniu kontaktu z trudnymi partnerami.

Panorama społeczna
Przestrzeń komunikacyjna- jak z niej korzystać?

Metaprogramy
Jak się porozumieć z osobą o innym rozumieniu tej samej sprawy?

Język perswazji
Słowa, które mają siłę.

Strategie skutecznego działania
Motywacja, kreatywność, uczenie się, negocjacje.

Prowadzący:
Maria Stanisławiak
Dyrektor Trans Management Konsulting, psycholog (absolwentka UJ), trener, psychoterapeuta, członek Zarządu Towarzystwa Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą. Specjalizuje się w psychologii behawioralno-poznawczej, hipnozie i NLP. Szkoliła się w Klinicznym Laboratorium Psychosomatyki i Psychoterapii, Ośrodku Terapeutycznym Synapsis, Polskim Instytucie Neuro-Lingwistycznego Programowania w Warszawie.
W latach 80-tych prowadziła treningi grupowe, grupy encounterowe, trening adaptacyjno-społeczny, treningi menadżerskie. Od początku lat 90-tych zajmuje się zastosowaniem NLP w psychoterapii, pedagogice i biznesie. Reprezentowała Polskę na legendarnym I Kongresie Psychologii Humanistycznej w Londynie (1977), prowadząc warsztat z zakresu treningu grupowego. Jest także nauczycielem medytacji.

Termin zjazdu:
13-14 grudnia 2008 roku (II edycja)
24-25 stycznia 2009 roku (sobota) (III edycja)

Godziny zajęć: 10.30-14.00, 15.00-17.30

Koszt warsztatów: 700 zł.
Istnieje możliwość uczestnictwa w jednym module (koszt I modułu: 350 zł, II modułu – 450 zł)
Warsztaty kończą się uzyskaniem certyfikatu.
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 grudnia 2008 roku (IV edycja), 20 stycznia 2009 roku (V edycja). Formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie) prosimy przesłać pod adres e-mail: warsztaty@redakcja24.pl z dopiskiem NLP 1. Wpłaty należy dokonywać na konto bankowe: Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego 73 1160 2202 0000 0000 3601 7724. Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem. Bliższe informacje pod numerem telefonu: (22) 55 20 293, 0 502 825 492.

Zajęcia odbywają się: w salach Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Nowy Świat 69, IV piętro, sala 51).

Osoby zainteresowane wystawieniem faktury proszone są o przesłanie danych niezbędnych do jej wystawienia. Więcej informacji: Grażyna Oblas (tel. 0 502 825 492). Potwierdzenia wpłat proszę przesłać mailem na wyżej podany adres.

konto usunięte

Temat: Dla dziennikarzy: szkolenie NLP

ciekaw jestem naukowych podstaw metody, bo osoby prowadzace, takie jak, dyrektor, absolwentka psychologii i członek towarzystwa hipnozy... brzmią mi jak gabinet doktora calligari, albo kościół scjentologiczny nie jak nauka.

Następna dyskusja:

Dobry temat dla dziennikarz...




Wyślij zaproszenie do