Lidia Oskierko

Lidia Oskierko dziennikarka

Temat: materiał telewizyjny o plotce w pracy

Witam!
Przygotowuję krótki materiał telewizyjny dotyczący plotkowania w pracy.
Jeżeli nie boisz się występować przed kamerą i masz ciekawą opowieść którą chcesz opowiedzieć przed kamerą, pragniesz wyrazić swoją opinię o plotkowaniu w pracy odpisz koniecznie!

Zdjęcia realizowane bedą w niedzielę 19.10.2008r.

P.S.Pytania proszę wysyłać do skrzynki mailowej.

Serdecznie zapraszam!

Lidia Oskierko
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: materiał telewizyjny o plotce w pracy

"(...) Trzecią kategorię, na szczęście niezbyt liczną, stanowią ludzie z gruntu głupi, leniwi czy też sfrustrowani, którzy swoje kompleksy starają się leczyć bezmyślną złośliwością wobec otoczenia. Działają celowo opieszale i niejednokrotnie po prostu źle.

W tej kategorii też można wyodrębnić jakby dwie podgrupy.

Jedni to tacy, którym rozumu nie staje, choć przekonani o swojej wyjątkowości mają pretensje wokół do wszystkich, których zdanie nie pokrywa się z ich wyobrażeniami.

Drudzy, to doświadczeni i zaprawieni w biurowych rozgrywkach urzędnicy, znający zwyczaje i potrafiący wykorzystywać nieformalne układy i powiązania, jak też powikłane przepisy, do swoich własnych celów.

Często plotką czy misterną intrygą potrafią wiele zdziałać bądź to na szkodę innych, bądź dla osiągnięcia własnego celu. W gruncie rzeczy żyją z cudzej pracy wyspecjalizowani w przypisywaniu sobie zasług innych ludzi, a swoimi porażkami potrafiący obciążyć współpracownika. W du¬żym stopniu ta grupa przyczynia się do utrwalania obrazu urzędu jako bezdusznej, rozdrażniającej i wrogiej otoczeniu machiny.

Pomiędzy tymi kategoriami zachodzą relacje, których nieformalne układy są daleko bardziej skomplikowane, niżby to wynikało z prostego schematu organizacyjnego.

Peter Berger w „Zaproszeniu do socjologii” pisał: "sposób funkcjonowania takiej nieformalnej sieci zależy od tego, czy adaptuje się do systemu oficjalnego, czy też pozostaje z nim w konflikcie".

W kilkuosobowych grupach trudno raczej mówić o konflikcie wobec systemu. Konflikty i antagonizmy dotyczą raczej poszczególnych osób, czasem poszczególnych grup o odmiennym statusie czy sprzecznych interesach. Wynikać one mogą zarówno wobec odwiecznego podziału wiekowego, jak też i z różnicy pozycji zawodowej, wykształcenia, stażu pracy i stanowiska.

Starsi pracownicy mają ugruntowane style działania i bardzo niechętnie przyjmują możliwość jakiejkolwiek zmiany raz na zawsze - według nich - ustalonych zwyczajów. Tkwiąc od lat w tym samym układzie z góry wrogo są nastawieni do każdego, kto zaczyna przejawiać inicjatywę. Zwłaszcza, jeśli przychodzi z zewnątrz.(...)"



Wyślij zaproszenie do