Jarosław G.

Jarosław G. CEO/Founder

Temat: Śląsk? Korzenie?

Witam

Ostatnio zauważyłem, aktywnie poszukując osoby z Zabrza tutaj w Goldenline, czy na innych społecznościowych portalach, że niewiele osób przyznaje się do śląskich korzeni.

Jak uważacie - co jest tego powodem ??

Zapraszam do syskusji, może wspólnie coś wymyślimy ?? :)

Pozdrawiam Zabrzan !!

JGałuszka

konto usunięte

Temat: Śląsk? Korzenie?

witam
wiele osób nie przyznaje sie bo: albo o nic nie wie albo nie chce wiedzieć o swoich korzeniach i nie zna nawet części historii śląska.
Może w tym tkwi problem

pozdrawiamŁukasz Pyrczak edytował(a) ten post dnia 20.10.07 o godzinie 20:09
Marcin Nowak

Marcin Nowak Digital Content
Manager, Information
Architect

Temat: Śląsk? Korzenie?

To wszystko się zmienia.
Ja niejako wypłynąłem właśnie na tym, że piszę z dumą o Śląsku
Piszę do mediów nie tylko lokalnych o tym co unikatowe u nas. A jest tego sporo.
Śląsk bedzie trendy. I to już za 3,4 lata. Wiem o tym z autopsji, bo tym na codzień się zajmuję...
Wyobraźcie sobie, że organizowane są wycieczki szlakiem familoków albo Anglicy przyjeżdżają pojeździć sobie przez weekend ślaskimi tramwajami.
Agnieszka S.

Agnieszka S. nauczycielka j.
polskiego, mediator
sądowy

Temat: Śląsk? Korzenie?

Och, temat rzeka... Ja tam nie wstydzę się że ze Śląska jestem.Akurat mam mieszaną krew, więc nie jestem czystą Ślązaczką jeszcze, ale cieszę się, że stąd pochodzę :-)I chwalę się tym tam, gdzie się da:-)

konto usunięte

Temat: Śląsk? Korzenie?

Trudno stawiać mi tezy i ich bronić, ponieważ nie posiadam śląskich korzeni. Jednak stwierdzić wypada, że rzadko zdarza się, by Ślązacy, zwłaszcza młodzi, bez żenady identyfikowali się ze swą małą ojczyzną. I wydaje się to dziwne zwłaszcza w kontekście niedalekich wydarzeń sprzed około 2 - 3 lat, kiedy żarliwie dyskutowano o motywacjach przemianowania GWARY śląskiej na JĘZYK śląski. Uczucia lokalnego patriotyzmu wybuchają więc gwałtownie na użytek niewielkich organizacji, skupiających sympatyków Śląska i wydarzeń, które zdają się być w określonym czasie determinantem życia społecznego lokalnej ludności. Nie sądzisz, że na problem przyznawania lub nieprzyznawania się do korzeni (jakichkolwiek) wpływ ma zmieniający się styl życia? Dzisiejsze społeczeństwo cechuje swoisty kosmopolityzm, czujemy się raczej obywatelami świata, a nie małych obszarów. Poza tym nie mówi się wprost o tak wzniosłych sprawach, jak patriotyzm lokalny. Żyje się raczej powszednim dniem i nie zastanawia nad aspektami, które w opinii młodych ludzi kojarzą się z nudą i tym, co już było. Niemniej wśród swoich znajomych (wiek 24 – 30 ) są osoby, które czuję się silnie związane ze Śląskiem, są z tego dumne i nie wyobrażają sobie życia gdzie indziej…
Osobiście mieszkam na Śląsku od 5 lat i nie uważam by był to powód do wstydu. Mimo to mam nadzieję, że region będzie się rozwijał i stwarzał możliwości.
Grzegorz M.

Grzegorz M. Farmaceuta, trener,
redaktor, mediator.

Temat: Śląsk? Korzenie?

Wstydzić się Górnego Śląska? Nigdy!
Ślązak jest cierpliwy i twardy.

Oberschlesien ist meine liebe heimatland

konto usunięte

Temat: Śląsk? Korzenie?

Witam wszystkich!
Ja nigdy nie miałam żadnych oporów przed przyznaniem się że jestem ze Śląska. Jakby nie było dalej mieszkam w Zabrzu i tu pracuję. Co więcej nie mam na razie zmiaru opuszczać mojego rodzinnego miasta :-)
Stronka znaleziona w necie w gwarze śląskiej dla zainteresowanych:
http://www.upper-silesia.com/
Pozdrawiam
Michal S.

Michal S. inżynier
budownictwa

Temat: Śląsk? Korzenie?

Dla mnie moje pochodzenie i znajomosc jezyka slaskiego zawsze byla duzym powodem do dumy i nigdy tego nie krylem - wrecz przeciwnie.
Przeciez sa to wartosci naprawde bezcenne. Pomyslmy jak wspaniale wyrozniamy sie na tle (sztucznie) zunifikowanej i po prostu nudnej reszty kraju. Jedynie Slask, Podhale i Kaszuby stanowia na tle Polski cos niepowtarzalnego.

Temat: Śląsk? Korzenie?

JA nie wstydzę się ,że jestem ze śląska :p
Moje pochodzenie nigdy mi nie przeszkadzało w życiu osobistym a tym bardziej w zawodowym.
pozdrawiam:)
Ewa J.

Ewa J. Biegły rewident

Temat: Śląsk? Korzenie?

Hej,

zauważyłam, że w Wawie ludzie niechętnie rozmawiają i chwalą sie tym skąd pochodzą, co jest związane z ogólną nagonką na 'implanty'.

Im większe miasto z którego pochodzą tym łatwiej jest im się przyzać gdzie są ich korzenie.

Ogromnie jestem szczęśliwa kiedy w Wawie spotykam kogoś ze Śląska.

Nie umiem mówić po Śląsku, Rodzice nie pochodzą ze Śląska, ale JA urodziłam i wychowałam się na Śląsku i zawsze będzie dla mnie nr 1 za specyfikę górniczych osiedli, za niepowtarzalny urok familoków, za to, że zapach Śląska nasuwa same pozytywne wspomnienia.

Ale pewien etap w moim życiu się skończył i teraz moim miejscem na ziemi jest Wawa.

Jedyne do czego się bardzo głośno nie przyznaję to, że kibicuję Górnikowi ;)

Pozdrowienia, Ewa.
Jarosław G.

Jarosław G. CEO/Founder

Temat: Śląsk? Korzenie?

heyah ;)

Generalnie okazuje się, że faktycznie może pojawić się taki problem. Ale z natury, z tego co zauważyłem będac na obczyźnie, Ślazacy sobie pomagaja. To jest naprawdę ważne i ciekawe, w tym 'dziwnym' systemie.

A czy zdażyło się Wam kiedyś, że podważono Wasze kwalifikacje, mówiac, że jesteście ze Ślaska??

pozdrawiam serdecznie

Jarosław Gałuszka

konto usunięte

Temat: Śląsk? Korzenie?

witam!
widze ze zdania sa podzielone, ja jako urodzona na slasku ale niestety nie plynie we mnie slaska krew bo oboje z rodzicow "przyjechali tu za chlebem", tez nie wstydze sie swojego pochodzenia i tego ze ze slaska jestem. Co wiecej powiem Wam ze dzis uslyszalam bardzo cieple slowa od jednej kobietki z pracy "podziwiam tych ludzi ktorzy na slask przyjezdzaja i trwaja w tutejszym zyciu" mile prawda?
a wiec Slask gora!:)
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

z cyklu Śląsk na poziomie
w Muzeum Śląskim w Katowicach
Stare miasta – nowi ludzie
Gliwice, Zabrze i Bytom po 1945 roku

19.01.2011 godz. 18.00
Bogusław Tracz
Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach, Referat Badań Naukowych

Można śmiało pokusić się o tezę, że rok 1945 był kluczowy w historii Górnego Śląska w dwudziestym stuleciu. Niemieckie przygotowania do obrony, ucieczka i ewakuacja części mieszkańców, a wreszcie wkroczenie Armii Czerwonej w styczniu 1945 r., uruchomiły lawinę wydarzeń, które przesądziły o losach Górnoślązaków i regionu. Kolejne miesiące przyniosły nie mniej trudne, a często tragiczne wydarzenia: deportacja mężczyzn na Wschód, weryfikacja narodowościowa i wysiedlenie mieszkańców będących Niemcami bądź jedynie uznanych za Niemców. Ich miejsce zajęli Polacy wypędzeni ze wschodnich województw Rzeczpospolitej, oraz przybysze z Polski centralnej. Wielkie narodowościowe „puzzle”, w którym brakowało większości elementów, było praktycznie nie do ułożenia.

Zetknięcie ze sobą ludzi ukształtowanych w odmiennych kręgach kulturowych, o diametralnie innym habitusie, zwyczajach, na domiar doświadczonych okropnościami wojny i tragedią tułaczki, niosło za sobą liczne problemy, a nierzadko generowało konflikty. O ile we wschodniej, polskiej części Górnego Śląska wojna jedynie na kilka lat przerwała integrację tych ziem z państwem polskim, o tyle miasta leżące przed 1939 r. w granicach Niemiec znalazły się w zupełnie nowej rzeczywistości. Przemiany, do jakich doszło w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu, były znacznie większe i diametralnie odmieniły te trzy miasta, choć przez lata próbowano udowadniać, że w zasadzie „nic się nie stało”.

Jak wyglądała ta przemiana? Z jakimi problemami przyszło borykać się starym i nowym mieszkańcom górnośląskiego Trójmiasta?

Wstęp: 3,5 zł.
http://www.muzeumslaskie.pl/edukacja-slask-na-poziomie...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

My kontra oni
Władza a górnośląska ludność rodzima w Polsce Ludowej

2.02.2011 godz. 18.00 Muzeum Śląskie w Katowicach
Sebastian Rosenbaum
Instytut Pamięci Narodowej, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach, Referat Badań Naukowych

Górnośląska ludność rodzima zawsze stanowiła twardy orzech do zgryzienia dla władz, które kierowały się w swojej polityce kryteriami nacjonalistycznymi. Jako typowa społeczność pogranicza nie dawali się przyporządkować w czytelny sposób jednemu etnosowi.

Nie inaczej było po 1945 r. Władze komunistyczne – tylko nominalnie internacjonalistyczne – uprawiając politykę narodowościową zdecydowanie nacjonalistyczną, przyjęły założenie, że ludność rodzima to część narodu polskiego, która przez stulecia żyjąc na prastarej piastowskiej ziemi, pomimo ucisku germanizacyjnego zachowała swój polski charakter. Ale do tego propagandowego obrazu nie dało się dopasować bardzo silnych kulturowych wpływów niemieckich, obecnych w habitusie Górnoślązaków, a szczególnie tzw. autochtonów, czyli mieszkańców tej części regionu, która przed 1939 r. należała do Niemiec. Dlatego jednym z głównych nurtów polityki obozu władzy – partii komunistycznej, uległych jej administracji państwowej i aparatu represji – wobec ludności miejscowej było zwalczanie tzw. proniemieckości tej populacji. Akcja „odniemczania”, represje za używanie języka niemieckiego, potężna ofensywa propagandowa służyły stworzeniu „nowego człowieka”, nowego typu Górnoślązaka, wolnego od typowych dla pogranicza specyficzności. A gdy działania te nie skutkowały, pozostawał ostatni instrument: liberalizacja granic i zgoda na wyjazd do Niemiec dziesiątek tysięcy Górnoślązaków.
Pierwsza i trzecia środa miesiąca, godz. 18.00.

Uwaga! Kasa zamykana jest o godz. 18.00 - prosimy o wcześniejsze nabycie biletów w cenie 3,5 zł.
W sprzedaży również karnety na wszystkie spotkania.
http://muzeumslaskie.pl/edukacja-zajecia-o-slasku-slas...
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

11.02.2011 (piątek) godz 17.00 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
projekcja filmu dokumentalnego „Przemilczana tragedia”, przygotowanego przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki niemu będziemy mogli lepiej poznać losy Górnoślązaków, którzy po wkroczeniu wojsk radzieckich i aparatu komunistycznego zesłani zostali do katorżniczych prac w kopalniach w głębi ZSRR. Wielu z nich na Śląsk już nie wróciło.

Udział w spotkaniu weźmie także Zbigniew Gołasz, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu, który uczestnikom spotkania przybliży realia pierwszych dni po wkroczeniu wojsk radzieckich na Śląsk. Liczymy także, że w spotkaniu wezmą udział członkowie stowarzyszeń związanych z upamiętnianiem tragedii górnośląskiej 1945 roku. Wstęp jak zwykle wolny.
http://www.muzeumgornictwa.pl/index.php?id=436
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

O duszę Górnoślązaków. Propaganda z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku - prowadzący Zbigniew Gołasz
Czwartkowe spotkania w Muzeum Miejskim w Zabrzu 24.03.2011, godz. 17.30, Galeria Café Silesia. Podczas spotkania będzie losowany bilet wstępu dla dwóch osób, ufundowany przez Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu
wstep 2 zl
http://www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/pl/aktualnosci.php
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

19 kwietnia 2011 godz. 18
wstęp wolny

Województwo Śląskie w II Rzeczypospolitej - blaski i cienie
Prowadzenie: dr hab. prof. Zygmunt Woźniczka ( Uniwersytet Śląski w Katowicach )
Muzeum Śląskie w Katowicach

spotkanie towarzyszące wystawie
Życie codzienne w województwie śląskim 1922–1939 [18 marca – 22 maja]
http://www.muzeumslaskie.pl/zycie-codzienne-w-wojewodz...
Jarosław G.

Jarosław G. CEO/Founder

Temat: Śląsk? Korzenie?

Dobre tematy -> małe rozliczenie z przeszłością.

Wracając do korzeni - to faktycznie ciekawe, jak nasz kraj jest podzielony, jednak ludzie potrafią ze sobą współpracować.
Tomasz W.

Tomasz W. handlowiec,
specjalista ds
bezpieczeństwa; od
wyzwania do...

Temat: Śląsk? Korzenie?

http://katowice.gazeta.pl/katowice/0,113906.html
Jestem ze Ślaska - "zakamuflowani" odzyskuja glos ;)

Następna dyskusja:

korzenie - moja historia




Wyślij zaproszenie do