Temat: Wyższy VAT na książki i prasę specjalistyczną jest...

Oświadczenie środowiska książki i prasy

Środowisko książki i prasy domaga się bezterminowego przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną, a także utrzymania dotychczasowej zasady rozliczania podatku VAT od sprzedaży książek i prasy.
Skutkiem wprowadzenia podwyższonej stawki VAT na książki i prasę w innych krajach był zawsze niemal identyczny procentowy spadek poziomu czytelnictwa.
Jak wykazały ogłoszone właśnie wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej liczba osób czytających zmniejszyła się z 58 proc. w roku 2005 do 50 proc. w roku ubiegłym, a w przypadku prasy liczba rozpowszechnionych egzemplarzy gazet spadła o 15 proc. W sytuacji, gdy co drugi Polak nie czyta w ogóle, dawanie impulsu do pogłębiania się tych niekorzystnych zjawisk przez podwyższanie podatku VAT, które spowoduje wzrost cen, jest szczególnie niepokojące.
Łącznie ze wzrostem VAT zakładana również likwidacja tzw. szczególnego momentu powstawania obowiązku podatkowego i wprowadzenie zasad ogólnych do rozliczania VAT od sprzedaży książek i prasy, spowodują gwałtowne pogorszenie się sytuacji finansowej wydawców, spadek sprzedaży, wzrost kosztów, utratę płynności finansowej i likwidację wielu małych wydawnictw książkowych i tytułów prasy naukowej, kulturalnej i lokalnej. Oznacza to dalsze skomercjalizowanie rynku wydawniczego, które nie służy misyjnej roli książki i prasy.

konto usunięte

Temat: Wyższy VAT na książki i prasę specjalistyczną jest...

szczególnie zaboli to, gdy się okaże, że oznaczać to będzie "likwidację wielu małych wydawnictw książkowych i tytułów prasy naukowej, kulturalnej i lokalnej"
wielkim wydawnictwom nie zależy na wydawaniu literatury "niszowej" - zatem może ona zniknąć zupełnie ze świadomości czytelniczej - o ile tylko jeszcze taka istnieje
na ten przykład o takim tekstach Kaczmarskiego czy - z innej beczki - Morrisona będą przypominać tylko z okazji okrągłych rocznic śmierci



Wyślij zaproszenie do