Temat: Wspólne głośne czytanie Efekty akcji "Cała Polska czyta...

Według najnowszych wyników badań CBOS 37 proc. rodziców dzieci, które nie są jeszcze zdolne do samodzielnej lektury czyta im codziennie na głos. Kiedy w 2001 roku ruszała akcja Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” było to 22 proc.
Niemal 37 proc. pytanych rodziców deklaruje czytanie swoim pociechom kilka razy w tygodniu. Z kolei 14 proc. poświęca swój czas na wspólną lekturę w dni wolne od pracy. Natomiast na brak czasu na czytanie dzieciom narzeka 11 proc. badanych.
Aż 64 proc. ankietowanych dorosłych deklaruje, że czytano im głośno kiążki w okresie, kiedy byli dziećmi, z kolei 36 proc. nie przyznaje się takiego kontaktu z rodzicami i literaturą.
21 proc. rodziców dzieci uczących się deklaruje, że codziennie czyta im książki, a 49 proc. robi to kilka razy w tygodniu. Co dziesiąty respondent deklaruje wspólną lekturę jedynie w dni wolne od pracy.
Wśród tytułów wspólnych lektur, które respondenci wymieniali najczęściej znalazły się: zbiory baśni Hansa Christiana Andersena bajki oraz wierszyki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej. Dużą popularnością cieszyły się również "Kubuś Puchatek" i powieści dla dzieci Astrid Lindgren.
Wśród tytułów polecanych dla starszych dzieci znalazły się: "Pan Tadeusza" Adama Mickiewicza, powieści Henryka Sienkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Małgorzaty Musierowicz i Zbigniewa Nienackiego. Sporą popularnością cieszyły się również Biblia oraz książki o tematyce religijnej.
pw eprasa.com