Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Wkrótce poznamy laureata Nagrody Kościelskich

27 września w Szwajcarii zbierze się jury Nagrody Kościelskich, które przyzna Nagrodę za rok 2008.

Jest nagroda dla pisarza, który nie przekroczył 40 roku życia, a który, zdaniem jury, zasługuje na wyróżnienie. Intuicja jurorów od początku istnienia Nagrody (czyli od 1962 roku) była niezwykle trafna, skoro wśród laureatów znaleźli się wszyscy współcześni wielcy polskiej literatury - od Sławomira Mrożka, Ryszarda Krynickiego, Ewę Lipską, Marka Nowakowskiego, Olgę Tokarczuk, Jerzego Pilcha po Jacka Dehnela, Jolantę Stefko czy Mikołaja Łozińskiego.

Nagrody Kościelskich są przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 roku Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera Jury, powoływane przez Radę Fundacji, w której zasiadali m.in.: Kajetan Morawski, Konstanty Jeleński, Zygmunt Estreicher, Krzysztof Górski, Maria Danilewicz Zielińska. W skład Jury wchodzą członkowie Rady oraz eksperci, znawcy polskiej literatury współczesnej. Wszystkie funkcje w Radzie Fundacji i Jury są pełnione honorowo.

Źródłem finansowania Fundacji są głównie pozostałości po dawnej fortunie Kościelskich. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku (zależy od dochodów z papierów wartościowych, a także od liczby laureatów).(WP)