Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: W podróż z  Literackim Atlasem  Polski

Kto bywał na Stawisku u Iwaszkiewiczów i jak tam trafić? Kim był naprawdę Staś Tarkowski z książki „W Pustyni i w puszczy”? Czy książki Güntera Grassa mogą być przewodnikami po Gdańsku? Takie właśnie sekrety polskiej literatury, wszystkim wielbicielom książek i podróży zdradza „Literacki atlas Polski”. Książka powstała w ramach współpracy Instytutu Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Bezdroża.

„Literacki atlas Polski” ma strukturę praktycznego przewodnika po Polsce: każdy z rozdziałów odpowiada jednemu województwu i prezentuje najciekawsze, warte zwiedzenia miejsca. Tyle że klucz doboru tych miejsc jest literacki, opisane tu obiekty w ten czy inny sposób łączą się z literaturą - i są to związki zarówno dość oczywiste (dom, w którym urodził się pisarz, muzeum literackie itd.), ale także powszechnie nieznane i zaskakujące - miejsca sportretowane na kartach powieści, scenerie soczystych anegdot itd.

Literatura bowiem często jest zakotwiczona geograficznie - i czyż nie jest
wielką przyjemnością zobaczyć na własne oczy miejsce, o którym czytało się w ulubionej powieści?

Przewodnik jest propozycją zarówno dla tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o okolicy w której mieszkają, dla tych którzy planują ciekawe i nieszablonowe wakacje w Polsce, a także dla wszystkich miłośników literatury dla których książki i odkrywanie ich tajemnic to szansa na prawdziwą przygodę.

Jak powstawał „Literacki atlas Polski”? Otóż zanim powstał tekst książki, tysiące uczniów w całej Polsce, wspólnie z nauczycielami, przystąpiło do przeczesywania historii swoich miejscowości poszukując literackich tropów i śladów. Swoje odkrycia - często naprawdę fascynujące i powszechnie nieznane - opisali i przesłali do Instytutu Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwa Bezdroża. Następnie do pracy wzięli się autorzy poszczególnych rozdziałów i tak powstała ta książka.

Program „Literacki Atlas Polski” realizowany jest wspólnie przez Instytut Książki, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Wydawnictwo Bezdroża. Program rozpoczął się w 2005 roku i obejmuje szkoły na terenie całej Polski.

Idea turystyki literackiej wydaje się zataczać coraz szersze kręgi: ukazał się już przewodnik „Świętokrzyski szlak literacki”, podobną publikację mieć będzie niedługo także Małopolska. W obu województwach ruszyły prace nad oznakowaniem literackich tras i atrakcji.(IK)