Temat: Szekspir zawładnął Gdańskiem

W tym roku Festiwal został zorganizowany już po raz jedenasty. Pokazanych zostanie dziewięć spektakli oraz przeprowadzimy bogaty program działań edukacyjnych. Zaprezentujemy spektakle m.in. z USA, Niemiec, Gruzji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Wydarzeniem najbliższej edycji festiwalu będzie przyjazd do Gdańska jednego z największych światowych reżyserów teatralnych – Lwa Dodina wraz z jego najnowszym spektaklem „Król Lear” przygotowanym w Teatrze Małym w Sankt Petersburgu.

Bardzo istotną częścią festiwalu, przeznaczoną przede wszystkim dla młodych ludzi, będzie program edukacyjny „Międzynarodowej Letniej Akademii Teatru i Dramatu”. Oferta Akademii jest różnorodna i obejmuje między innymi: warsztaty teatralne (prowadzone m.in. przez aktorów nowojorskiego Aquila Theatre i niemieckiego reżysera Roberto Ciullego); warsztaty fotograficzne, plastyczne - „murales” oraz dziennikarskie. Odbędzie się szereg spotkań i dyskusji z aktorami, twórcami i krytykami teatralnymi zaproszonymi na festiwal.

Fundacja Theatrum Gedanense, nawiązując do wielowiekowej tradycji wizyt zagranicznych trup teatralnych w Gdańsku w czasie Targów św. Dominika, corocznie organizuje Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, mający już trwałe miejsce wśród najbardziej znaczących imprez kulturalnych Wybrzeża w sezonie letnim.

Historia festiwalu sięga 1993 roku, kiedy zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie. Do udziału w nich zapraszane były najlepsze polskie przedstawienia szekspirowskie sezonu a także inne ciekawe spektakle polskie i zagraniczne. W 1997 roku, w czasie obchodów milenium Gdańska, rozszerzono formułę Gdańskich Dni Szekspirowskich przygotowując Festiwal Szekspirowski. Zainaugurowano również ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Szekspirowską danego sezonu artystycznego z nagrodą Złotego Yorick’a przyznawaną co roku przez Zarząd Fundacji. Od tego czasu w sierpniu każdego roku, zgodnie z tradycją Fundacja stara się sprowadzać najbardziej interesujące adaptacje sztuk Szekspira z Polski i zagranicy. Od 2000 roku spektakle zagraniczne prezentowane w czasie Festiwalu są oficjalnie rekomendowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych.

Fundacja Theatrum Gedanense upatruje możliwości przyszłego rozwoju Gdańska w nawiązaniu do tradycji i roli kulturalnej miasta w minionych wiekach. W epoce renesansu Gdańsk był najważniejszym miastem w basenie Morza Bałtyckiego a jego znaczenie kulturalne jako miejsca, w którym żyli i tworzyli artyści z całej Europy, nie ustępowało jego znaczeniu gospodarczemu. Działalność Fundacji Theatrum Gedanense ma na celu odbudowanie pozycji Gdańska na kulturalnej mapie Europy.

Festiwal zakończy się 11 sierpnia.