Temat: Sukcesy w Chorwacji - zakończyły się targi książki...

W niedzielę 11 listopada zakończyły się 30. Targi Książki Interliber w Zagrzebiu, które trwały pięć dni. Zostały bardzo wysoko ocenione zarówno przez uczestników jak i media, które podkreślały znaczący wpływ tej imprezy na promocję książki i czytelnictwa na trudnym chorwackim rynku książki.
Polska wystąpiła w tych targach jako kraj – partner czyli gość honorowy. Organizatorem polskiego wystąpienia była Ambasada RP. Na stoisku prezentowano książki 32 wydawców z Polski, a także ofertę International Paper. Nasz udział został zauważony w szczególny sposób przez chorwackie media, a organizatorzy targów przyznali polskiemu stoisku narodowemu nagrodę główną za organizację i bogaty program towarzyszący. Jak powiedział Jakša Depolo, dyrektor targów Interliber, po ponad dwuletnich przygotowaniach udało się zrealizować wszystkie plany i polskie wystąpienie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania targami nie tylko wśród chorwackich wystawców, ale też szerokiej rzeszy czytelników. Polski program obejmował niezwykle udane spotkania autorskie ze znanymi już w Chorwacji pisarzami – nazwanymi w materiałach targowych „autorami o światowym zasięgu”: Pawłem Huelle i Januszem L. Wiśniewskim, a także promocję wydanej na dzień przed targami opowieści o adopcji zatytułowanej „Jeż” autorstwa Katarzyny Kotowskiej, w znakomitym tłumaczeniu Ivany Vidović-Bolt, która odniosła w Zagrzebiu niewątpliwy sukces, połączony ze sprzedażą całego pierwszego nakładu jej książki w języku chorwackim w ciągu trzech dni. Program obejmował również spotkania w gronie specjalistów. Odbyły się dwa okrągłe stoły. Jeden zatytułowany „Książka jako kategoria ekonomiczna” i drugi „Sytuacja czasopism kulturalnych”, podczas którego obszerną informację o polskich periodykach przedstawił Marek Ławrynowicz, pisarz i poeta, a także redaktor naczelny kwartalnika „Wyspa”.
Targowe spotkania przyniosły szereg rezultatów. Uzgodniono, że organizatorzy Targów Książki w Zagrzebiu i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie będą kontynuować współpracę barterową, w wyniku której chorwaccy wydawcy będą uczestniczyć w warszawskich targach w maju przyszłego roku, natomiast Polska będzie obecna również na przyszłorocznych targach Interliber w Zagrzebiu.
Złożono również propozycję Stowarzyszeniu Wydawców Katolickich z Zagrzebia, aby w przyszłorocznych Targach Wydawców Katolickich w Warszawie chorwaccy wydawcy byli gośćmi honorowymi, natomiast na propozycję współpracy w zakresie wydawania albumów o tematyce papieskiej, jaką przedstawiło wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa odpowiedziało wydawnictwo Zoro Zorana Filipovića z Sarajewa (Bośnia i Hercegowina).
Uzgodniono też zasady współpracy między kwartalnikiem „Wyspa” a zagrzebskim periodykiem „Tema”. Dużym sukcesem zakończyły się prezentacje programu edukacyjnego do nauki języka angielskiego przedstawione przez wydawnictwo Wiedza.net z Warszawy.
Na targach Interliber bardzo aktywną obecnością wykazali się przedstawiciele Wydawnictwa Literackiego z Krakowa, którzy przywieźli pakiet propozycji na tłumaczenie polskiej literatury, a także poszukiwali tytułów, które mogą być wydawane w Polsce.
Swoją ofertę zaprezentowało też Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, które uczestniczyło w targach Interliber już po raz drugi i spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem, szczególnie w środowiskach slawistycznych.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także chorwacka premiera ekranizacji powieści Janusza L. Wiśniewskiego „Samotność w sieci” w reżyserii Witolda Adamka, również obecnego na targach.
Udział Polski w targach Interliber został też wysoko oceniony przez Božo Biškupicá, chorwackiego ministra kultury, który odwiedził polskie stoisko, a przedstawiciele organizatorów uzgodnili również zasady dalszej współpracy podczas spotkania z jego zastępcą Čedomirem Višnijćem.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej podsumowującej polskie wystąpienie, Dariusz Wiśniewski, charge d`affaires Ambasady RP w Zagrzebiu, serdecznie podziękował wszystkim osobom i instytucjom, jakie przyczyniły się do tego sukcesu, a także zapowiedział, że strona polska dołoży starań dla kontynuowania obecności naszej książki i literatury w Chorwacji.
Wystąpienie w Zagrzebiu objęte było patronatem Polskiej Izby Książki, a Biuro Izby zapewniło wsparcie logistyczne.
Otwarciu targów Interliber towarzyszył polityczny skandal nazwany przez media „cyrkiem Bendića i Biškupića” czyli konfliktem burmistrza Zagrzebia z ministrem kultury, który odmówił udziału w uroczystości otwarcia targów protestując w ten sposób przeciw podniesieniu ceny za wynajem stoisk przez wydawców, a przede wszystkim przeciw wprowadzeniu biletów wstępu, które zresztą miały kosztować symboliczne 5 kun czyli równowartość 2-3 złotych. Ostatecznie burmistrz Milan Bendić, w którego kompetencji leży nadzór nad spotkaniami miejskimi, a także spółką zagrzebskie targi, postanowił przeciąć spór i nakazał rezygnację z biletów wstępu oraz zmniejszenie ceny za wynajem o połowę. Należy zaznaczyć, że cały ten „cyrk” odbywał się w ramach gorącej kampanii przez wyznaczonymi na najbliższą niedzielę wyborami parlamentarnymi, a obaj wspomniani politycy należą do ostro zwalczających się wzajemnie obozów – minister do prawicowej partii HDZ, a burmistrz do partii socjalistycznej.
(pd)