Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Rezultaty konkursu  "Książka dobrze  zaprojektowana..."

W dniach 14-16 listopada 2008 roku w Katowicach odbyły się Śląskie Targi Książki. W ramach tej imprezy Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach przygotowała dwa wydarzenia:

Seminarium „Książka dla dzieci – jak to się robi?” /ASP Katowice, ul. Koszarowa 17/
Z wykładami wystąpili:

Marian Słowicki (Polska) - „Projektowanie książki dla dzieci w programie studiów artystycznych”
Sue Walker (UK) - „Let’s see inside: the Isotype Institute’s approach to child-centred book design”
Jadwiga Williams (UK) - „What's in a Book. Look Inside and See”
Inês do Carmo (Portugalia) - „Growing as an illustrator in Portugal”
Paweł Pawlak (Polska) - „Książka-młotek, książka-obłok i inne wymysły ilustratora z Dolnego Śląska”
L'uboslav Pal'o (Słowacja) - „THE PICTURE BOOK – adventure of the illustration”
Wykłady poświęcone tematyce książki dla dzieci spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Sala wykładowa katowickiej ASP była wypełniona do ostatniego miejsca. W seminarium uczestniczyło około 150 słuchaczy (studentów i pedagogów różnych szkół artystycznych oraz innych zainteresowanych osób). Zaprezentowano sześć wykładów, których autorzy szeroko omówili problem projektowania dla najmłodszych czytelników. Wiedza zdobyta podczas seminarium z pewnością posłuży zarówno studentom próbującym swoich sił w dziedzinie ilustracji dla dzieci, jak i pedagogom nauczającym tej dyscypliny, w ich przyszłej pracy.
Seminarium towarzyszyła wystawa ilustracji z książek nagrodzonych przez Polską Sekcję IBBY w roku 2007.

Wystawa „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” /Śląskie Targi Książki, pawilon 3, 14-16 listopada/
Ponowne otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 12 grudnia 2008 roku w galerii ZPAP w Katowicach „ArtNova2”, przy ul. Dworcowej 13, o godzinie 17.00.
Wystawę będzie można oglądać do 12 stycznia 2009.
Po seminarium odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej w pawilonie wystawowym Śląskich Targów Książki połączone z wręczeniem nagród. Wernisażowi towarzyszył katalog pokonkursowy.
Konkurs zorganizowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na konkurs spłynęło 580 prac 160 autorów z Polski i 11 z zagranicy. Tak duże zainteresowanie konkursem utwierdza nas w przekonaniu o dużym znaczeniu tej dziedziny nauczania w polskim artystycznym szkolnictwie wyższym. Książka dla dzieci jest dziedziną projektowania, z którą wielu młodych twórców wiąże swoje nadzieje na przyszłą karierę projektową. Staraniem organizatorów do współtworzenia konkursu udało się zaprosić wydawców specjalizujących się w publikowaniu pięknie zaprojektowanej książki dla dzieci. To właśnie oni przyznali, naszym zdaniem, najcenniejsze nagrody. Zaproszone do współtworzenia konkursu wydawnictwa zaproponowały współpracę wybranym przez siebie autorom.