Temat: Recenzja sopockiego pisma "Topos"

Jak zwykle najważniejsze są długie eseje krytyczno-literackie. Tym razem nie tworzą one jakiegoś spójnego bloku tematycznego, choć dotykają kwestii, które mają ze sobą pewien wspólny mianownik. Można za taki uznać nawiązywanie przez ich autorów do tematyki, którą określić można szerokim mianem "chrześcijańskiej".
Choć najnowszy numer sopockiego dwumiesięcznika literackiego "Topos" rozpoczyna się prawie tak, jak kończył się poprzedni - wierszem Rainera Marii Rilkego, poety który był głównym bohaterem wcześniejszej edycji, jednak kolejne teksty dotyczą już zupełnie innej tematyki. Jak zwykle najważniejsze w numerze są długie eseje krytyczno-literackie. Tym razem nie tworzą one jakiegoś spójnego bloku tematycznego, choć dotykają kwestii, które mają ze sobą pewien wspólny mianownik. Można za taki uznać nawiązywanie przez ich autorów do tematyki, którą określić można szerokim mianem "chrześcijańskiej". Herbert Oleschko w swym przenikliwym, rozpiętym między kilkoma dziedzinami wiedzy: filozofią, teologią i historią literatury, eseju porusza problem pojęcia "daimonion", używanego przez Sokratesa, dowodząc, że to swego rodzaju prototyp chrześcijańskiej idei sumienia. Agata Winer w typowo historycznoliterackiej analizie bada niezwykły temat - obecności roli aniołów w twórczości Zbigniewa Herberta. Podobną, "angelologiczną" tematykę porusza w swoim eseju Jolanta Koniecko, porównując postacie aniołów nakreślone w twórczości Olgi Tokarczuk i Gabriela Garcii Marqueza. Andrzej Lam natomiast analizuje natomiast wczesną twórczość Karola Wojtyły, badając występującą w niej postać słowiańskiego pieśniarza-proroka. Sylwetkę zapomnianego twórcy, Mieczysława Czychowskiego, zmarłego dziesięć lat temu poety i rysownika, przypomina w obszernym eseju Kazimierz Nowosielski. Jeden z rysunków tego twórcy zdobi zresztą okładkę tego numeru pisma. Do ulubionej tematyki - wspomnień o Rilkem, redaktorzy tego numeru wracają raz jeszcze na końcu numeru, publikując drugą cześć opowieści o poecie "z pierwszej ręki": memuarów hrabiny Marie Von Thurn Und Taxis, która była jego wieloletnią przyjaciółką.

Poza tym w nowym numerze "Toposu" jak zwykle znaleźć można sporo nowej poezji i prozy - głównie młodych, niedawno debiutujących autorów. Obszerny jest także dział recenzji, omówień i informacji ze świata literatury.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Przemysław Gulda