Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Po raz dwunasty przyznano Nagrodę im. prof. Jerzego...

Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka zdecydowało o przyznaniu Nagrody za rok 2007 Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak za pracę Adama Zamoyskiego "1812. Wojna z Rosją" opublikowaną w roku 2007.

Jury postanowiło również wyróżnić Zbigniewa Dunina-Wilczyńskiego za pracę "Legia Honorowa" opublikowaną w 2006 roku nakładem autora.

Nagroda im. Jerzego Skowronka została ustanowiona w 1996 roku. Po tragicznej śmierci wybitnego historyka, który zginął w wypadku samochodowym we Francji w lipcu 1996 roku, grono jego przyjaciół i uczniów postanowiło uczcić jego pamięć przez ustanowienie nagrody jego imienia przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona. W cztery miesiące później ogłoszono wyniki pierwszej edycji Nagrody, która od tego czasu nierozerwalnie związana jest z Targami Książki Historycznej w Warszawie i stanowi jakby uzupełnienie przyznawanych podczas tych Targów nagród Klio.

Prof. Jerzy Skowronek związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

W swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w XIX wieku oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu prac varsawianistycznych oraz z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych.

W skład Jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka wchodzą przyjaciele i uczniowie prof. Jerzego Skowronka: prof. Barbara Grochulska, prof. Jerzy Zdrada, prof. Wiesław Wysocki, dr Andrzej Czesław Żak, dr Tadeusz Krawczak, Andrzej Pieniak, Józef Kliś i Piotr Dobrołęcki. Jednym z inicjatorów Nagrody był zmarły w 2005 roku Tadeusz J. Żółciński, kolega szkolny prof. Jerzego Skowronka i jego wieloletni przyjaciel. Przyczynił się do tego, że Nagroda stała się cenionym wyróżnieniem w środowisku książki historycznej.

Wręczenie Nagrody nastąpi w czwartek 29 listopada o godz. 12.00 podczas inauguracji XVI Targów Książki Historycznej w Warszawie (w gmachu Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141).

Fundatorem nagrody jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.(IK)