Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: O "Zagubionych romantykach…" z Maisons-Laffitte na Dolnym...

Do marca 2008 roku w bibliotekach publicznych na Dolnym Śląsku prezentowana będzie wystawa "Jerzy Giedroyc i Zagubieni romantycy…" Prezentacja została przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu we współpracy z Grodzką Biblioteką Publiczną w Jeleniej Górze i Bankiem BISE.

W 1947 roku do zrujnowanego domu w Maisons-Laffitte wprowadziło się kilkoro polskich emigrantów. Nazwa tego podparyskiego miasteczka, w którym wciąż działa Instytut Literacki, do dziś jest dla Polaków synonimem wolnej kultury i wolnej myśli.

W tym roku mija 60. lat od ukazania się 1 numeru Kultury. Miesięcznik został założony przez Jerzego Giedroycia, który redagował go nieprzerwanie przez ponad 50 lat do swojej śmierci w 2000 roku. Na łamach Kultury publikowali swoje teksty wybitni pisarze i publicyści m.in. Józef Czapski, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek i Stefan Kisielewski. Przez dziesięciolecia Kultura była trybuną wolnej myśli politycznej i kulturalnej nie tylko dla Polaków, ale też Ukraińców, Białorusinów i Litwinów.
Przez wiele lat niewielu wierzyło w wizję Jerzego Giedroycia o wolnej Polsce, która będzie miała za sąsiadów wolną Ukrainę, Litwę i Białoruś.

W liście do Andrzeja Bobkowskiego z 1955 roku pisanym przez Redaktora czytamy: „Zależy mi na tym, by Kultura była nie pismem emigracyjnym, ale polskim, to znaczy, by również była czytana i oddziaływała na kraj. Dla mnie tych kilkaset numerów docierających do kraju są równie, jeśli nie więcej, ważne od tych czterech tysięcy tu sprzedawanych.” Czy to się Giedroyciowi udało oraz o początkach Instytutu Literackiego, ale też życiu codziennym Zagubionych romantyków z Maisons-Laffitte, kim był Niespieszny Przechodzień i co było największą pasją Andrzeja Bobkowskiego tego można się dowiedzieć na wystawie w bibliotekach Dolnego Śląska.

Wystawie towarzyszą spotkania, konkursy i pokazy filmów dokumentalnych o Jerzym Giedroyciu i Kulturze.

Gdzie i kiedy można zobaczyć wystawę:
Do 31.10.07 w Bibliotece Pedagogicznej w Jeleniej Górze
08.11.07 -30.11.07 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaniu
03.12.07 - 4.01.08 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Bogatynia
12 01.08 - 31.01.08 w Bibliotece Pedagogicznej w Lwówku Śląskim
12.02.08 -15.03.08 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu

Organizatorzy: Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Grodzka Biblioteka Publiczna w Jeleniej Górze i Bank BISE.
(IK)