Temat: Międzynarodowy Festiwal Komiksu

Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się co roku w październiku w Łódzkim Domu Kultury. W tym roku Festiwal, rozpocznie się 3 października w piątek, zakończy w niedzielę 5 października.



Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się co roku w październiku w Łódzkim Domu Kultury. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciąga ich do Łodzi wiele rzeczy - od możliwości spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych z kraju i zagranicy, przez zakupy na giełdzie wydawców i kolekcjonerów, po udział w niezwykle emocjonujących wyborach rysunkowej Miss Festiwalu, gdzie autorzy rysują postacie kobiet, a publiczność wybiera tę najbardziej atrakcyjną. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku.

Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Czech, Rumunii, Austrii czy Anglii. Gośćmi MFK byli m.in. Stan Sakai, Marvano, Grzegorz Rosiński, Jean-Louis Mourier, Yves Sente, Dany, Zbigniew Kasprzak, Pat Mills, Clint Langley, Max Andersson, Sylvain Savoia i Marzena Sowa, Giuseppe Barbati, Marco Soldi, Maurizio di Vincenzo Karel Saudek, Gilles Lepore, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch i Tadeusz Raczkiewicz) oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych "komiks session", czyli rysowania na żywo.

Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Stałymi uczestnikami konkursu są Czesi i Rosjanie. Biorą w nim tez udział m.in. Austriacy, Niemcy i Brytyjczycy oraz autorzy z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia czy Brazylia. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a najlepsze trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix oraz przyznaje po trzy nagrody w kategoriach „profesjonalista” i „amator”. Specjalną nagrodę dla zdobywcy Grand Prix - wyjazd na największy europejski festiwal komiksu w Angouleme - funduje Ambasada Francji

Październik ciągle należy do miesięcy, w których ukazuje się w Polsce najwięcej komiksowych premier, a większość z nich przygotowywana jest specjalnie na festiwal. Na festiwalowej giełdzie oprócz nowości można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, także bardzo cenne białe kruki.

Każdy festiwal to sporo interesujących wystaw. Najważniejsza to oczywiście wystawa konkursowa, prezentująca komiksy nadesłane na konkurs towarzyszący MFK. W czasie imprezy prezentowane są przekrojowe wystawy komiksu zagranicznego (w ŁDK prezentowany był m.in. komiks rosyjski, belgijski, francuski, niemiecki, szwajcarski i brytyjski), pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje tez wystaw tematycznych. Od kilku lat wystawy pokazywane są nie tylko w ŁDK, ale także na ulicy Piotrkowskiej oraz w łódzkich klubach, galeriach i centrach handlowych.

Festiwalowi towarzyszy wiele dodatkowych przedsięwzięć. Olbrzymią popularnością cieszą się wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Co roku w sobotni festiwalowy wieczór w jednym z łódzkich klubów, rysownicy walczą o to, który z nich narysuje najbardziej intrygująca kobietę. Zwycięzcę wybiera publiczność, głosując brawami i okrzykami. Wyborom towarzyszą koncerty zespołów muzycznych. Przy okazji MFK odbywają się przeglądy filmów fabularnych i animowanych oraz spotkania ze znanymi osobami, które ze względów zawodowych choć na chwilę związały się z komiksem (festiwalowa publiczność spotkała się m.in. ze Stanisławem Mikulskim, Maciejem Stuhrem, Henrykiem Sawką i Andrzejem Sapkowskim).

W 2006 roku przy festiwalu narodził się nowy projekt pod nazwą „City Stories”. Jego głównym założeniem jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydane w dwujęzycznym katalogu. Jako pierwsi do projektu obok Polaków zaproszeni zostali Rosjanie. Jako drudzy – Brytyjczycy.

Organizatorzy duża wagę przywiązują do edukacyjnej roli komiksu. Co roku organizują konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którego rozstrzygnięcie następuje pierwszego dnia festiwalu. Początkujący twórcy i ich nauczyciele biorą udział w warsztatach komiksowych. W programie imprezy nie brakuje spotkań z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy oraz rysownikami tworzącymi historyjki obrazkowe dla najmłodszych.

Na festiwal przyjeżdżają badacze komiksu. Na organizowanym od 2001 roku komiksologicznym sympozjum spotykają się naukowcy z największych polskich ośrodków naukowych, a ich referaty wydawane są w specjalnej antologii. W czasie festiwalu odbywają się także warsztaty dla rysowników oraz scenarzystów.

Festiwal nie trwa jednak jedynie przez trzy dni w roku. Jest przedsięwzięciem, w ramach którego działania odbywają się przez cały rok. Polscy twórcy komiksowi promowani są na wystawach w kraju i za granicą. Takie ekspozycje odwiedziły już m.in. Belgię, Rosję, Litwę, Holandię, Węgry, Francję, Ukrainę i Austrię.

Organizatorom udaje się pozyskać do współpracy tak ważne instytucje, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadę Francji w Polsce, British Council, Instytut Francuski w Warszawie, Fundację "Pro Helvetia”, Instytut Polski w Moskwie, Instytut Polski w Wiedniu, Ambasadę Polski w Brukseli, Instytut Goethego w Warszawie, Urząd Miasta Łodzi czy Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu". Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie.