Temat: Kundera nagrodzony czeską Narodową Nagrodą Literacką

Czeski pisarz Milan Kundera, od lat mieszkający w Paryżu autor "Nieznośnej lekkości bytu" i "Życie jest gdzie indziej", został wyróżniony w środę czeską Narodową Nagrodą Literacką.
Pisarz, który rzadko pokazuje się publicznie, nie pojawi się osobiście na uroczystości wręczenia nagrody, która ma odbyć się 25 października - wynika z oficjalnych źródeł w czeskim Związku Pisarzy.

Urodzony w 1929 roku Kundera mieszka we Francji od 1975 roku, a od 1981 roku posługuje francuskim obywatelstwem.

W młodości był członkiem partii komunistycznej, ale w 1950 roku został z niej usunięty, co stało się inspiracją dla powieści "Żart" (1967) - satyry na życie w komunistycznej Czechosłowacji. Ponownie przyjęty do partii, został z niej drugi raz wykluczony w 1970 roku, a jego dzieła trafiły na czarną listę.

Ulubione tematy Kundery - iluzoryczny charakter życia i polityki, alienacja jednostki, relatywizacja i manipulacja, dychotomia lekkości i ciężaru ludzkiego życia znajdują odzwierciedlenie w tytułach jego dzieł.

Swoje najnowsze dzieła Kundera napisał w języku francuskim. Ostatnią powieścią w języku czeskim była opublikowana w 1990 roku "Nieśmiertelność". W ojczyźnie od czasu aksamitnej rewolucji opublikowano niewiele jego książek, ponieważ Kundera bardzo skrupulatnie podchodzi do ich nowych wydań i nie zgadza się na tłumaczenie nowszych z francuskiego.

W zeszłym roku w Czechach zrobiło się o nim głośniej, ponieważ 78- letni pisarz dał wreszcie zgodę na publikację swojej najgłośniejszej powieści - "Nieznośnej lekkości bytu" z 1985 roku, książki, która przyniosła mu światowy rozgłos. W 1988 roku Philip Kaufman zekranizował tę powieść, ale nie zdobył uznania autora.

W zeszłym roku Kundera otrzymał nagrodę Ladislava Fuksa przyznaną mu przez Akademię Czeskiej Literatury.

Państwowa nagroda w wysokości 300 tys. koron czeskich (10.920 euro) tradycyjnie przyznawana jest przed czeskim świętem narodowym, które przypada 28 października.