Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Księga Henrykowska dla wszystkich

Pierwsze zdanie po polsku "Day ut ia pobrusa a ti poziwai" z 1270 roku znają (a przynajmniej powinni znać) chyba wszyscy. Ale na pewno tylko nieliczni widzieli je w oryginale. Księga Henrykowska, na co dzień znajdująca się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego zostanie niedługo wystawiona na widok publiczny.

5 i 6 lipca odbędzie się festyn historyczny "Klasztor Księgi Henrykowskiej", podczas którego będzie można zgłębić tajemnice opactwa cystersów w Henrykowie.

W programie przewidziano wiele atrakcji, takich jak czytanie oryginału Księgi Henrykowskiej przez znane osobistości, m.in. Bogdana Zdrojewskiego, Marka Łapińskiego, Annę Dymną i Piotra Adamczyka. Na własne oczy będzie można zobaczyć obóz wojsk napoleońskich i potyczkę żołnierzy z tamtego okresu.

W ramach imprezy zaplanowano także zabawy i konkursy dla dzieci, w tym prawdopodobnie koncert Arki Noego. Festynowi towarzyszy kiermasz wyrobów regionalnych i prezentacja twórców ludowych.

Organizatorami festynu jest samorząd dolnośląski, arcybiskup wrocławski oraz kanał telewizyjny Discovery Historia.

---
Księga Henrykowska – licząca sto stron kronika opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Nieznany narrator opowiada o dziejach klasztoru Najświętszej Panny Marii od czasów pierwszego opata Henryka. Powstała jako spis dóbr klasztornych (w celu wyjaśnienia praw klasztoru do nich), w związku z niestabilną sytuacją (także prawną) po najeździe mongolskim w 1241 roku. W zapiskach z roku 1270 zawiera zdanie, które jest uważane za najstarsze zapisane w języku polskim (za Wikipedia.pl)
---
(KO)