Temat: Chorwacki minister i „Śmierć książki” Uznanie dla...

W niedzielę 16 listopada zakończyły się 31. Międzynarodowe Targi Książki Interliber Zagrzebiu. Polski program towarzyszący był najwyżej oceniony przez media chorwackie.

Po zeszłorocznym sukcesie polskiego wystąpienia w roli gościa honorowego Targów Interliber tegoroczna obecność Polski na targach została uhonorowana przez organizatorów Dyplomem „za doskonałą organizację wystąpienia polskich wydawców i przygotowanie programu towarzyszącego na targach Interliber 2008”. Jak napisał czołowy zagrzebski dziennik „Vjesnik”, Polska również w tym roku zaprezentowała się na poziomie gościa honorowego. Na nasz program składała się obecność pisarzy, których książki zostały już przetłumaczone w Chorwacji, a także starannie przygotowane profesjonalne spotkanie polskich i chorwackich ekspertów zajmujących się rynkiem książki.

Wystąpienia w głównym audytorium targowym rozpoczęły się od przemówienia Wiesława Tarki, polskiego ambasadora w Chorwacji, a następnie zaprezentowano zaproszonych autorów.

Katarzyna Kotowska w ubiegłym roku zadebiutowała w Chorwacji podczas targów Interliber książką „Jeż”, bajką dla dzieci o adopcji, która wywołała pełną emocji dyskusję na wszystkich spotkaniach autorskich, a pierwszy nakład został sprzedany jeszcze w trakcie trwania targów. W tym roku autorka prezentowała kolejną książkę – „Wieżę z klocków”, która o problemie adopcji mówi w sposób poetycki i skierowana jest do dorosłych. Jej dwa spotkania z czytelnikami znowu wywołały wielkie wzruszenie, tym bardziej, że z autorką przyjechał do Zagrzebia jej adoptowany syn Piotrek, bohater obu książek. Książki Katarzyny Kotowskiej przetłumaczyła Ivana Vidović Bolt.

Również na targi Interliber wydano „Tequilę” Krzysztofa Vargi w przekładzie Ivany Puškarić. Książka spotkała się z zainteresowaniem zwłaszcza młodszej części czytającej publiczności. Jest to monolog wokalisty rockowego, który w trakcie pogrzebu perkusisty ze swojego zespołu niesie trumnę z ciałem swego zmarłego przyjaciela. Autor w swoim wystąpieniu w głównym audytorium targowym zwrócił uwagę, że książka ma również drugie dno, znacznie wykraczające poza powierzchowny folklor młodzieżowej subkultury.

W profesjonalnym fragmencie polskiego programu szczególnie znaczące było spotkanie „okrągłego stołu”, podczas którego Łukasz Gołębiewski przedstawił główne tezy swojego eseju „Śmierć książki – No Future Book”. Spotkały się one z żywym oddźwiękiem chorwackich kolegów podejmujących sprawy przyszłości książki i całego przemysłu książkowego na świecie. O prawnych aspektach zawodu wydawcy i dziennikarza oraz o znaczeniu ustawodawstwa europejskiego w tej dziedzinie mówiła mec. Joanna Hetman z warszawskiej kancelarii prawnej Patrimonium. Tematy te były zaproponowane przez stronę chorwacką i przedstawienie polskiego spojrzenia zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem, które z pewnością przerodzi się w dalsze kontakty między zainteresowanymi specjalistami. Ich kontynuację już zapowiedziano na początek przyszłego roku w Warszawie.

Wspólne spotkanie wydawców i ekspertów było też okazją do zaprezentowania polskiego Kwartalnika Literackiego „Wyspa”, którego drugi numer z tego roku zawierał obszerny blok tekstów poświęconych literaturze Chorwacji, a także chorwackiego czasopisma „Tema”, która w wydaniu przygotowanym specjalnie na targi Interliber zaprezentowała polski rynek ksiązki oraz współczesną polską prozę i poezje.

Polsko-chorwackie spotkanie „okrągłego stołu”, drugie już w historii targów Interliber, a które prowadzili Branko Čegec, redaktor naczelny „Temy” oraz Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, zostało uznane za najważniejszy punkt międzynarodowego programu fachowego zagrzebskich tragów.

Poza tym na polskim stoisku Łukasz Gołębiewski prezentował swoje powieści „Xenna, moja miłość” oraz „Melanże z żyletą”, zaś Pero Mioč, niezwykle zasłużony tłumacz literatury polskiej na chorwacki, w rozmowach z chorwackimi wydawcami prezentował nowe propozycje publikacji tłumaczeń z języka polskiego, w tym twórczość Liliany Bardijewskiej, której „Bractwo srebrnej łyżeczki” ukazało się już nakładem wydawnictwa „Kašmir”. Przedstawiono też przekład książki Marcina Jakimowicza, „Radykalni”, która w chorwackim przekładzie Maji Vuksanovvić ukazała się pod tytułem „Radikalni krišćani” (Radykalni chrześcijanie) i zawiera rozmowy z członkami grupy rockowej „Tm2,3” znanej również pod nazwą „Band Tymoteusza”.

Chorwacki minister kultury Božo Biškupić odwiedził pierwszego dnia targów polskie stoisko, gdzie zapoznał się z naszą ekspozycją, a następnie zaprosił polskich pisarzy i organizatorów naszego wystąpienia na kameralne spotkanie w swoim gabinecie. Minister przyjął polskich gości w piątek 13 listopada. W trakcie rozmowy przedstawił chorwacki system wspierania książki i czytelnictwa, jak też z zainteresowaniem wysłuchał informacji o naszych rozwiązaniach. Szczególną uwagę zwrócił na wizje rozwoju książki i mediów przedstawione w książce Łukasza Gołębiewskiego „Śmierć książki – No Future Book”.

W polskiej ekspozycji uczestniczyło 28 wystawców, a wystąpienie objęte było patronatem Polskiej Izby Książki, która zorganizowała zbiór książek i materiałów ekspozycyjnych.

(Na zdjęciu od lewej: Nina Obuljen, sekretarz stanu w chorwackim ministerstwie kultury; Piotr Dobrołęcki; Barbara Kramar, I sekretarz Ambasady RP w Zagrzebiu; Božo Biškupić, chorwacki minister kultury; Katarzyna Kotowska; Krzysztof Varga oraz Dubravka Djuric Nemec, naczelnik wydzialu promocji książek i czytelnictwa w chorwackim ministerstwie kultury).

konto usunięte

Temat: Chorwacki minister i „Śmierć książki” Uznanie dla...

Jakie zdjęcie, gdzie ono jest? Droga Pani, z całym szacunkiem, jeszcze raz przypominam, by czytać tekst przed bezkrytycznym przeklejeniem i podawać źródło informacji oraz jej autora.Nie spodziewam się jednak w tym punkcie "żywego oddźwięku" z Pani strony. Tekst jest bardzo wyraźnie promocyjny dla firmy "Biblioteka Analiz", aż mnie zemdliło. Podejrzewam więc, że z tego "źródła" pochodzi. :)Maciek F. edytował(a) ten post dnia 18.11.08 o godzinie 22:45

Następna dyskusja:

Zerowa stawka podatku VAT ...




Wyślij zaproszenie do