Temat: 60 lat temu ukazał się pierwszy numer "Po prostu"

1 lipca 1947 roku w Warszawie ukazał się pierwszy numer "Po prostu", studenckiego pisma społeczno - kulturalnego, które początkowo służyło władzom do ideologicznej indoktrynacji młodzieży i środowiska studenckiego, z czasem jednak stało się jednym z najważniejszych ośrodków życia politycznego w Polsce i odegrało znaczącą rolę w procesie destalinizacji Polski i wydarzeniach Października 1956 roku.

Na łamach "Po prostu" dominowały w tym czasie publikacje propagandowe dotyczące kwestii zjednoczenia działających organizacji młodzieżowych oraz właściwego pochodzenia klasowego studentów. W dziedzinie sztuki tygodnik wierny był
socrealistycznej estetyce, a wśród literatów publikujących na łamach "Po prostu" czołową rolę odgrywali radykalni zwolennicy zmian w duchu rewolucyjnego komunizmu m.in. Tadeusz Borowski, Roman Bratny, Tadeusz Różewicz i Wiktor Woroszylski.

"Po prostu" w październiku 1956 roku osiągnęło nakład 150 tys. egzemplarzy (limitowany przez władzę). Stało się jednym z najważniejszych ośrodków życia politycznego w Polsce i bez wątpienia odegrało znaczącą rolę w procesie destalinizacji Polski i wydarzeniach Października 1956 roku. Początkowe poparcie dla Władysława Gomułki szybko przyniosło jednak rozczarowanie. Redakcja domagając się kontynuowania reform i dokończenia polskiej
rewolucji, spotykała się coraz częściej z krytyką władz, które oskarżały ją o rewizjonizm.

2 października 1957 roku KC PZPR podjął decyzję o zamknięciu pisma.
Zamknięcie "Po prostu" będącego jednym z symboli Października 1956 roku wywołało protesty studentów. W Warszawie przez kilka dni dochodziło do starć manifestantów z ZOMO i MO. Aresztowano ponad 530 osób. Jeden z demonstrantów poniósł śmierć.

(PAP)