Temat: 50 lat Miesięcznika "Więź"

Miesięcznik "Więź" świętuje jubileusz pięćdziesięciolecia. Po południu zespół redakcyjny i współpracownicy miesięcznika spotkają się na mszy świętej, której będzie przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz. Po niej - w Domu Polonii odbędzie się spotkanie jubileuszowe autorów, współpracowników i przyjaciół pisma.


Katolicki miesięcznik "Więź", należy do grona najbardziej prestiżowych polskich czasopism i od początku swego istnienia - od 1958 roku - był zaangażowany społecznie.

Jak mówi w rozmowie z IAR jeden z redaktorów naczelnych miesięcznika, Cezary Gawryś - kontekst historyczny i społeczny, który odgrywał w tworzeniu pisma dużą rolę, zmieniał się wraz z kolejnymi etapami historycznymi w naszym kraju. Jak dodaje - apel pisma o zaangażowanie w budowanie dobra społecznego, autentycznych więzi, troska o przestrzeganie godności człowieka czy podmiotowości społeczeństwa trafił do odbiorców, czego wyrazem była liczba czytelników, których "Więź" - jako magazyn intelektualny - zdobyła sobie w ciągu kilku lat.

Czytelnikami "Więzi" byli głównie przedstawiciele inteligencji, choć nie tylko katolickiej. "Więź" od początku była adresowana do szerszej grupy odbiorców, także niekoniecznie identyfikującej się z Kościołem, czasami niepraktykujących, niewierzących, agnostyków czy ludzi odwołujących się do tradycji lewicowych, które w Polsce były bardzo silne - mówi Cezary Gawryś.

W czasach PRL-u "Więź" ukazywała się w nakładzie do 10 tysięcy egzemplarzy. Nakład miesięcznika zaczął spadać po '89 roku, kiedy w Polsce nastała prawdziwa wolność polityczna i zaczęła się ukazywać wolna prasa - mówi Cezary Gawryś.

W tej chwili nakład miesięcznika wynosi około 3 tysięcy egzemplarzy.

Cezary Gawryś był redaktorem naczelnym "Więzi" od roku 1995 do 2001.

Od 1960 roku działa także wydawnictwo, zwane Biblioteką "Więzi", które wydaje książki o tematyce religijnej i kulturalnej, traktujące o historii najnowszej i podejmujące zagadnienia społeczne.

Nową inicjatywą miesięcznika z okazji 50 lecia "Więzi" jest podjęcie nowej formy działania, zatytułowanej "Laboratorium Więzi. Instytut Analiz Społecznych i Dialogu". Jak wyjaśnia obecny redaktor naczelny - Zbigniew Nosowski - grupa redaktorów i współpracowników pisma chce w nowy sposób uczestniczyć w debacie publicznej. "W pewnych określonych dziedzinach ją monitorować czy prezentować raporty na ten temat, w różnych gremiach" - mówi Zbigniew Nosowski.

Patronem medialnym jubileuszu "Więzi" jest - między innymi - program 2 Polskiego Radia.

Szczegółowa historia miesięcznika pod adresem: http://wiez.com.pl