Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Niewyrwane korzenie totalitaryzmu

Korzenie totalitaryzmu - taki tytuł nosi od dawna nie wznawiana książka Hanny Arendt, w której postawiła tezę, dzięki której zasługuje na zaliczenie jej do grona najwybitniejszych umysłów ostatnich stu, a nawet więcej lat (zmarła w 1975).
Teza, której autorką jest Hannah Arendt, jest frapująca. Otóż winą za Lenina i całe jego potomstwo z prawego i nieprawego (Mussolini, Hitler) łoża obarcza zanika państwa narodowego i zastąpienie go przez imperializm. Imperializm powstały na nowo pod koniec XIX wieku był jej zdaniem kaleki i oszalały. Kaleki, bo nie potrafił (w przeciweństwie do Rzymian, robiących to niekiedy krzycząco niesprawiedliwie, a często zdumiewająco sprawiedliwie, ale zawsze skutecznie) rozwiązać problemów krajów podbitych. Oszalały, bo posuwający się do przodu nawet tam, gdzie miał od początku więcej do stracenia niż zyskania. Upadek państw narodowych i ten imperializm stworzyły problemy, które sprowadziły na świat totalitarystów.
Zdaniem H. Arendt jeszcze bardziej oszalały jest imperializm obu supermocarstw drugiej połowy XX wieku. Oto grupa kilku najbogatszych państw świata wyrzuca w błoto olbrzymie pieniądze, usiłując mieć wszędzie jak największe wpływy, nie zadawszy sobie przy tym z reguły nawet pytania, co z tego będą miały. Koszty tego nowego imperializmu są tak ogromne, a jego nieobliczalność tak bezgraniczna, że świat zamienia się w coraz większą beczkę prochu, zupełnie jak przed pierwszą wojną światową.
Adam Sęczkowski

Adam Sęczkowski Redaktor naczelny
serwisu Odkrywamy
Idoli, członek
Zarząd...

Temat: Niewyrwane korzenie totalitaryzmu

Imperializm trzyma się mocno. W warstwie ideologicznej imperialistyczna praktyka naszych dni szuka uprawomocnienia w koncepcjach zderzeń cywilizacji, dyfuzjonistycznej modernizacji skombinowanej z ideą demokratyzacji i praw człowieka oraz w neorasizmie. Koncepcje te, to jednak zaledwie konsekwencja liftingu starych ideologii kapitalizmu, które są obecne w jego historii właściwie od zarania.
Przemysław Pilaszek

Przemysław Pilaszek live your life !

Temat: Niewyrwane korzenie totalitaryzmu

a co Wy na to ?

http://tinyurl.com/2yqu3c
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Niewyrwane korzenie totalitaryzmu

Coraz bardziej dogłębne i obszerne studia, jakie prowadzę nad XX wiekeim, w dużej mierze potwierdzają główne twierdzenie autora, a całkowicie podstawę przedstawionej przezeń analizy - Stany jako imperium nowego typu, ale nie mniej drapieżne i bezwzględne niż inne podobne formacje państwowe.

Następna dyskusja:

korzenie - moja historia




Wyślij zaproszenie do