Anna Marco

Anna Marco Bibliotekarka

Temat: Powieść Ewy Szymkowicz "Jestem"


Obrazek
Jak wiele młodych ludzi boryka się z problemami, za którymi stoją ich rodzice często nieświadomi jaki los zgotowali swoim pociechą. Często muszą oni radzić sobie ze sprawami, o których przecież powinni zabiegać dorośli. Nie łatwo przychodzi im funkcjonować wśród rówieśników o których dbają najbliżsi. Oni sami muszą dbać o siebie i swoje sprawy, często przypłacając swoim życiem albo odepchnięciem znajomych i społeczeństwa. Czy zdajemy sobie o tym sprawę?

W książce Ewy Szymkowicz „Jestem” czytamy, że ludzie „nie zastanawiali się, czy gdzieś tam jest być może ktoś, kto niedojada, nie ma dachu nad głową, pieniędzy, by spełnić marzenia własne i swoich dzieci, które wcześniej, czy później skazane są na taki sam los, co rodzice.” To przykre, kiedy nie zdajemy sobie sprawy, że gdzieś obok nas żyją młodzi ludzie, którzy już na wstępie swojego życia są skazani na margines i to często przez własnych rodziców, którym również nie było łatwo. Na ile zła, przemocy, niedoli a czasem zbrodni przyjdzie młodym ludziom patrzeć. A przecież to jeszcze niewinne istoty, które jak każdy mają prawo lepiej żyć.

Powieść „Jestem” ukazuje takie właśnie społeczeństwo – niemoralne, brudne emocjonalnie z zachwianym systemem wartości i z przykrym bagażem doświadczeń. Rodziny spoza marginesu, które nie potrafi poradzić sobie z własnymi dziećmi, które często płacą za błędy swoich podopiecznych. Autorka ukazuje poszczególne perypetie młodych ludzi, uwikłanych w konflikty z prawem, często pozostawionych na pastwę losu, samodzielnie zmagających się z różnymi problemami, często odsuniętych na dalszy plan, niezrozumianych i opuszczonych.

Książka swą ciekawą treścią zaskakuje czytelnika do ostatniej strony. Ciekawe opisy postaci i sytuacji w jakich są ukazani, interesujące wydarzenia i dialogi sprawiają, ze książkę czyta się jednym tchem. Temat jaki autorka poruszyła w książce sprawia, że czytelnik może bardzo obrazowo dosięgnąć realiów życia w rodzinach często patologicznych, niepełnych i moralnie zniekształconych. Może dostrzec w oparciu o jej treść jak bardzo wpływa to na losy dzieci z tych rodzin, często uwikłanych w różne konflikty, a przede wszystkim odrzuconych przez ogół społeczeństwa – wręcz skazanych na potępienie. Zainteresowanych tematem powieści odsyłam do lekturyAgnieszka Marzol edytował(a) ten post dnia 20.08.12 o godzinie 13:39