Ola Kołodziejek

Ola Kołodziejek ::out of the races
and onto the
tracks::

Temat: NAGRODA NIKE 2009

zgadzamy się z werdyktem? nie zgadzamy?
liczyłam szczerze mówiąc na ::Fabryke muchołapek:: Barta, ale Tkaczyszyn-Dycki też stuprocentowo na tą nagrode zsłużył.
Jeśli w ogóle te nagrody mają jakieś znaczenie ;-)

konto usunięte

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Nagrody mają ambicje pobudzać rynek książek, a czytelnicy i tak będą hołubili swoich ulubieńców. Niepokorny Łysiak nie będzie zauważany przez branżę wydawniczą, a jury konkursu Nike oraz innych corocznie ogłaszając werdykt, będzie czuć nimb własnej nieomylności. Natomiast większość polskiego społeczeństwa wspominać będzie wczorajsze spotkania siatkarskie, wcinając w przerwie śniadaniowej skibkę chleba z salcesonem.
Romuald Kłosowski

Romuald Kłosowski dziennikarz, lektor,
PR-owiec /
kolażysta,
entuzjasta ges...

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Tak ale...

...nagroda jednak nie przejdzie bez echa, bo wiele osób znajdzie tom Tkaczyszyna-Dyckiego choćby pod choinką. Oczywiście obok piłki do siatkówki :)

Wyczekuję zatem pierwszej gwiazdki :)romuald K. edytował(a) ten post dnia 16.11.09 o godzinie 20:09

konto usunięte

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Zasłużona nagroda - powinna być za całokształt twórczości Dyckiego, ale Nike zawsze reaguje z zapóźnieniem

bardzo, bardzo dobry poeta
mam wszystkie jego tomiki

konto usunięte

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Ola Kołodziejek:
zgadzamy się z werdyktem? nie zgadzamy?

W moim przypadku ani jedno, ani drugie, bo jeszcze nie czytaliśmy :)
Zerkam jednak na dotychczasowych laureatów i w przeważającej większości są to książki, które co najmniej bardzo mi się podobały:

2008 – Bieguni Olgi Tokarczuk - jeszcze się za nią nie wziąłem, podchodzę trochę jak pies do jeża, ale podejrzewam, że kiedyś będę musiał się przemóc.
2007 – Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego - w pełni zasłużona nagroda, książka, rzekłbym, kompletna.
2006 – Paw królowej Doroty Masłowskiej - yyy... A pomyśleć, że konkurentami były m.in. Warunek, Lubiewo, Wołoka i Dwukropek.
2005 – Jadąc do Babadag Andrzeja Stasiuka - dobre, jak to Stasiuk.
2004 – Gnój Wojciecha Kuczoka - moim zdaniem niespodzianka, wydawało mi się, że wygra Lipska albo Wańko. Dla mnie Gnój to lekkie rozczarowanie i niedosyt.
2003 – Zachód słońca w Milanówku Jarosława Marka Rymkiewicza - nie znam. Ale po lekturze "Wieszania" Rymkieiwcza podejrzewam, że warto sięgnąć po ten tomik
2002 – W ogrodzie pamięci Joanny Olczak-Ronikier - ciekawy wybór, wszak w tej edycji było paru murowanych faworytów, którzy odpadli z kretesem. Książka bardzo ciekawa i moim zdaniem wygrała zasłużenie
2001 – Pod Mocnym Aniołem Jerzego Pilcha - moim zdaniem jedna z lepszych książek Pilcha - tu przynajmniej jest jakaś fabuła. Może trochę przytłumiona oparami alkoholu, ale zawsze. Pewnie nic by się nie stało, jakby wygrało Schodów się nie pali Tochmana, ale, jak rozumiem, Pilch odpadał w poprzednich edycjach już dwa razy, więc jury wyszło z założenia, że do trzech razy sztuka :)
2000 – Matka odchodzi Tadeusza Różewicza - ładne, poruszające, na pewno warte przeczytania
1999 – Chirurgiczna precyzja Stanisława Barańczaka - nie znam, z wierszami jest u mnie problem
1998 – Piesek przydrożny Czesława Miłosza - klasa sama w sobie
1997 – Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego - świetna książka, a już późniejszy Traktat o łuskaniu fasoli to mistrzostwo świata

Jednym słowem, raczej się dotychczas na Nike nie zawiodłem, zarówno jeśli chodzi o laureatów, jak i tych, którzy byli finalistami, a na nagrodę się nie załapali, więc i po Dyckiego z chęcią sięgnę. Nike nie jest dla mnie zestawem Jedynie Słusznych Dzieł Wielkich Współczesnych Twórców, ale raczej drogowskazem wskazującym na książki, którym warto się bliżej przyjrzeć - a nuż się spodobają? Do tej pory działa (nie licząc dziełka, którego tytuł przynosi na myśl problemy gastryczne w rodzinie królewskiej).

konto usunięte

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Zgadzam się z przedmówcą, że Nike nie zawodzi - zawsze dobra literatura jest nagradzana, a niestety wszystkich nagrodzić się nie da.
Liczyłam na nagrodę dla Vargi. Przyznam, że zawsze widzę trudności i spiętrzenia, ggy przychodzi do wspólnej oceny prozy i poezji, to z jednej strony odrębne, a z drugiej zazębiające się światy.Joanna Strzelczyk edytował(a) ten post dnia 06.10.09 o godzinie 18:24
Michał Z.

Michał Z. inexperrectus

Temat: NAGRODA NIKE 2009

Osobiście cieszę się z nagrody dla Dyckiego. Wiele lat temu byłem na jego wieczorku poetyckim. Rzekłbym, że jest to poeta, który całym sobą żyje tym, co pisze. Klimat jego wierszy jest dla mnie fascynująco ciemny i schizofreniczny. Dycki zagląda w najgłębsze zakamarki mojego umysłu, które schowane przed codziennością, czekają na możliwość spełnienia.

Następna dyskusja:

nike dla myśliwskiego




Wyślij zaproszenie do