Radosław Kostrzewa

Radosław Kostrzewa dziennikarz,
przedsiębiorca,
informatyk

Temat: Priorytety nowej strategii UE

Podczas szczytu EU w czerwcu br. w Brukseli zostały zatwierdzone nowe cele strategiczne Unii do roki 2020. Jednym z trzech priorytetów jest "Inteligentny wzrost oznaczający rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach". Pozostałe dwa to wspieranie gospodarki niskoemisyjnej, konkurencyjnej i efektywniej korzystającej z zasobów; sprzyjanie włączeniu społecznemu, czyli wysoki poziom zatrudnienia oraz "spójność gospodarcza, społeczna i terytorialna".

Patrząc na liczbę uczestników tej listy, jak i aktywność forumowiczów, mam wrażenie, że dość dobrze odzwierciedla to nie tyle co świadomość (bo ona jest), tylko przełożenie w życie teorii, że wiedza, to też jeden z cenniejszych zasobów.

To, że w Polsce jest potencjał, nikogo nie trzeba przekonywać. Dobrze wykształcona kadra, powstające nowe centra badawcze. Czy jednak w końcu przełoży się to w postaci liczby nowych patentów, oraz nowych rozwiązań popularnych na świecie, a z etykietą Made in Poland? Jak sądzicie?
Paweł Tadejko

Paweł Tadejko Architekt Rozwiązań
IT

Temat: Priorytety nowej strategii UE

Uważam, że problem jest bardziej złożny w polskich realiach z kilku powodów. Właściwie największym problemem jest zapewmnienie mechanizmów efektywnej współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi, CBRami, etc. a przedsiębiorcami, w szczególności:

1. Nie istnieje modelowa koncepcja współpracy pomiędzy jednostkami badawczo-trozwojowymi JBR/CBR a przemysłem. W wielu krajach UE, czy skandynawskich wypracowano taki model wiele lat temu.
2. Nie ma centrów badawczych z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza opartych na realiach biznesowych. Na zachodzie w takich centrach udziały mają firmy/koncerny, albo tworzone są na zewnątrz jednostek naukowych i zatrudniani są tam naukowcy.
3. Nie istnieją mechanizmy zachęty dla pracowników JBR. Nie jest oceniana współpraca z przemysłem, transfer technologii, etc. Tylko publikacje naukowe i patenty jako takie. Tak więc obecnie nie leży to w interesie pracowników JBR, aby takie działania prowadzić.
4. Występuje syndrom tzw. brakującego ogniwa pomiędzy jednostkami naukowymi a przemysłem. Co prawda zgodnie z wymogami ustawy o szkolnictwie wyższym, każda jednostka JBR ma obowiązek utworzyć Cemntrum Transferu Technologi przy JBRze, ale... takie CTT z prawdziwego zdarzenia można policzyć w kraju na palcach jednej ręki.
5. Parki Naukowo-Technologiczne rzadko zawierają komponent wsparcia przedsiębiorców w zakresie współpracy naukowo-przemysłowej, czyli:
- analiza kompetencji i potencjału regionalnych uczelni
- analiza trendó rynkowych i potrzeb biznesowych regionalnych i krajowych przedsiębiorców
- pogłębiona analiza możliwości komercjalizacji wiedzy naukowej: danej technologii/patentu/know-how
- wsparcie prawne, doradcze źródła finansowania, doradcze dla modelu biznesowego, wsparcie w poszukiwaniu inwestora, etc.

Generalnie, trudno jest gonić świat, bez zmian systemowych i prawnych związanych z działalnością jednostek naukowych.

Odrębnym tematem jest sprawa spójnego systemu patentowego UE. Jeśli UE chce "gonić" USA to koniecznie musi wypracować mechanizmy ochrony konkurencyjnej dla wynalazków/algorytmów wykorzystujących systemy komputerowe. Patentowanie wynalazków przygotowanych z użyciem komputera nie jest z pewnością idealnym narzędziem, ale jak na razie nie wymyślono lepszego. Problemem jest tu bardziej system patentowy kilku krajów, w tym głównie USA, a nie samej idei ochrony własności intelektualnej.

Następna dyskusja:

Lost Paradise, czyli surfin...




Wyślij zaproszenie do