Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Data wydania: 01/2009
Stron: 288

Serwisy społecznościowe. Budowa, administracja i moderacja [aktualnie czytane]
Autorzy: Paweł Frankowski, Arvind Juneja
Data wydania: 05/2009
Stron: 312Robert Grzybek edytował(a) ten post dnia 15.09.11 o godzinie 12:20

konto usunięte

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Bardzo dobre pozycje to Steve Krug "Nie każ mi myśleć" oraz Brian Halligan, Dharmesh Shah Inbound Marketing. Dają wgląd na ogólne zasady przy budowie i rozwoju serwisów internetowych. Nie tylko tych społecznościowych. Co do języka programowania, to chyba w tym momencie nie jest istotne. Jeżeli chcesz robić projekt to najważniejsze jest zaproponowanie funkcjonalności, których jeszcze nie ma. Masz dwa kierunki, albo agregacja albo specjalizacja. Na moje powinieneś zacząć od samej koncepcji i szczegółowej budowy serwisu. Samo pisanie kodu nie jest trudne, raczej czasochłonne. Problemem może być literatura. Ja przy mojej pracy licencjackiej o Web 2.0 w usługach finansowych miałem problem z małą ilością źródeł tradycyjnych z ISBNem(Takie wymagania uczelni), bo taka prawda, że o Web 2.0 jest dużo materiałów w formie wykładów i dokumentów komputerowych, ale mało z nich można dostać w Polsce w formie drukowanej.

Pozycje, które mogą się przydać:

http://blog.hubspot.com/ Inbound Marketing
http://lecturefox.com/ Wykłady z uczelni na całym świecie dużo o programowaniu;)
CSS według Erica Meyera, Eric Meyer, Helion
http://www.wired.com/wired/archive/12.10/tail.html
Reppesgaard L., „Imperium Google”, Wydawnictwo BC.edu 2009 ISBN 978-83-61655-02-2
http://radar.oreilly.com/
Usability to na pewno Nielsen i jego książki
Krystian Bigos

Krystian Bigos Bieszczadersi.pl - w
trakcie...

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Czy ktoś może jest w temacie odnośnie "badań" nt. portali społecznościowych pod względem konsekwencji społecznych? więzi? socjometrii itd?

Dzięki

konto usunięte

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Krystian Bigos:
Czy ktoś może jest w temacie odnośnie "badań" nt. portali społecznościowych pod względem konsekwencji społecznych? więzi? socjometrii itd?
Poszukaj Nowak i Vallacher + doktoranci, ale nie wiem czy w sieci gdzieś leży...

konto usunięte

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Proszę o wskazówki dotyczące planowania, projektowania i budowy takiego serwisu. Od czego zacząć, aby dobrze się za to zabrać? Czy w ogóle warto się za to zabierać?

Proszę o kilka porad :)

Wymieniasz mnostwo ksiazek o usability, a zapomniales w projekcie o userze i testowaniu. Zaczynanie od funkcjonalnosci, ktore chcialbys zaimplementowac, jest napewno kuszace, ale jesli chcesz w ramach magisterki nauczyc sie nie tylko technologii, ale tez projekowania rozwiazania przydatnego musisz myslec o tym, dla kogo sa te funkcjonalnosci. Na przyklad wiele portali fotograficznych znakomicie obywa sie bez blogow, bo nie pomagaja oni ludziom w glownym celu tej spolecznosci: dzieleniu sie zdjeciami.

Dlatego najwazniejsze moim zdaniem jest to, zeby taki portal wspieral cele spolecznosci, dla ktorej zostal stworzony, a nie tylko poprawnie sie kompilowal. Dlatego ja zaczalbym projektowanie od konca, to znaczy od pomyslenia jak sprawdzisz czy twoje rozwiazanie wspiera cele spolecznosci, a ktore elementy musisz poprawic. W tym celu musisz znac cele spolecznosci i sposob w jaki sprawdzisz czy twoj portal je spelnia

1. CELE: Jesli ma pomagac spolecznosci chorych na X wspierac sie nazwajem, dzielic informacja albo amatorow sportu Y wymieniac informacjami o miejscach do uprawiania tego sportu, osiagnieciach, zlotach etc, to czego dokladnie takie osoby tego oczekuja? Znalezc 2-3 takie osoby i zapytac jakie zadania wykonuja na codzien, a jakie ty mozesz wesprzec swoim portalem, probowac zrozumiec ich problem. Jednym slowem zebrac software requirements.

2. FORMA TESTU: Jesli portal ma wspierac dobrze takich ludzi, to skad bedziesz wiedzial czy robi to dobrze? Jak to sprawdzisz? Tu masz szeroki zakres mozliwosci od prosby opisania czy interfejs wydaje im sie odpowiedni po zrobienie krotkie symulacji, tzn. sprobowania wykonania przez nich paru zadan, ktore zebrales w fazie CELE, az po wypuszczenie wersji testowej na tydzien-miesiac, zeby mogli sie pobawic, i zebranie doswiadczen. Jak sobie wyobrazisz ze ktos "na serio" bedzie testowal TWOJA aplikacje, to inaczej ja zaprojektujesz.

Nie chodzi o wielkie testy. Wazne zeby jakikolwiek byl. Dlatego, moim zdaniem kwestie technologiczne sa tutaj sprawa drugorzedna. Zestaw funkcjonalnosci dla wspierania interakcji spolecznosciowych tez jest w miare zamkniety: mejle, fora, komentarze, tworzenie kontaktow, prywatne skrzynki, tagi, bookmarks etc. Dlatego trzeci krok dla mnie to bylby:

3. DOBRAC FUNKCJONALNOSCI DO CELI: Wazne zeby dobrac funkcjonalnosci z zestawu ===> do celow spolecznosci. Czyli np. ta funkcjonalnosc pomaga w tym zadaniu. A ta w tym, np. zadanie wspierania sie na portalu chorob moze wymagac forum o ograniczonym dostepie, prywatne skrzynki.

4,5,6,... to projekt architektury, implementacja, testowanie samemu i testowanie z innymi uzytkownikami.

Z tekstow polecam dosyc ogolny tekst:
Preece, J.: Sociability and usability in online communities: determining and measuring success. Behaviour & Information Technology 20(5), 347–356 (2001)
http://scholar.google.it/scholar?cluster=5923068832496...

Powodzenia.Maciej Gawinecki edytował(a) ten post dnia 16.10.10 o godzinie 10:27
Wiktor Pawlik

Wiktor Pawlik Digital Producer

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Zgodzę się z przedmówcą. Zdecydowanie powinieneś skupić się na funkcjach, które będą potrzebne. Zbyt duża możliwość interakcji może przynieść odwrotny skutek. W związku z tym na potrzeby pracy z pewnością przyda Ci się książka "Marketing technologii społecznych" Charlene Li i Josha Bernoffa. (http://merlin.pl/Marketing-technologii-spolecznych_Jos... Zwłaszcza rozdział na temat profilu społecznotechnograficznego, w którym poruszana jest kwestia przekroju społeczeństwa internetowego. W zależności od identyfikacji konkretnych grup to właśnie do nich dostosowuje się funkcjonalność serwisu.

Temat: Serwis społecznościowy - praca magisterska

Jestem niejako związany ze społecznością dla której ma powstać serwis, dlatego też trochę łatwiej będzie mi zrozumieć potrzeby danej społeczności. Jestem właśnie na etapie ustalania wymaganej funkcjonalności i wiem że tutaj bez bloga się nie obejdzie ;).
Aby dokładnej sprecyzować cele społeczności przeanalizuję działanie portali i for dyskusyjnych danej społeczności.
Na pewno będzie to wałkowane przez mojego promotora do bólu i dużo pomysłów na pewno usłyszę od niego.

Dużo też myślę już o technologii, bo nie chciał bym wydawać XXXX$$$ na start, jeśli chciałbym, umieścić serwis w internecie.

Pozdrawiam!Robert Grzybek edytował(a) ten post dnia 17.10.10 o godzinie 09:16



Wyślij zaproszenie do