Sylwester Guz

Sylwester Guz Programista .NET

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Jestem absolwentem technikum informatycznego. Za tydzień zaczynam studia zaoczne.
Z .NET'em mam kontakt od prawie 3 lat (ponad 2 lata hobbystycznie, teraz natomiast zawodowo)
Od pół roku zajmuję się programowaniem softu dla przychodni, szpitali i klinik w małej firmie.

Na początku był 3 miesięczny okres próbny za 1.5k.
Potem 3 miesiące za 2k.
Ogółem pracodawca jest zadowolony i mam propozycję rocznej umowy, jednak nie wiem czy za pół roku chciałbym zarabiać 2k mając ponad rok doświadczenia (kwoty podane w netto).
Powinienem się zgodzić ?

Co o tym sądzicie ?Ten post został edytowany przez Autora dnia 26.09.13 o godzinie 15:48
Dariusz Kiełkowski

Dariusz Kiełkowski Programista od
urodzenia

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Sądzę że to nie temat na forum. Jeśli dla Ciebie 2k to mało, to rozmawiaj o większej kwocie.. Jeśli jesteś w stanie zarobić chociaż 2.5k gdzie indziej, zacznij negocjować o 3k. Pamietaj, że nie sam fakt siedzenia nad .Net czyni z Ciebie zaawansowanego programistę, ale także projekty w których bierzesz udział. Możesz pisać swój program przez 10 lat, ale jeśli nie ma w nim zaawansowanych algorytmów, relacji oraz nowych technologii, no to sory, starszy może i będziesz, ale na pewno nie starszy programista..

Z drugiej strony, skończyłeś technikum, ile chciałbyś zarabiać? 10k? ja 2k to po skończeniu studiów miałem i dziękowałem wszystkim świętym za taką możliwość. Nie bądź pazerny bo to może zgubić.

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

A kto mówi o zaawansowanych algorytmach? Jeśli mowa o C# (bo nie tylko C# dotyczy .NET) to w grę wchodzi:

- interfejsy, klasy abstrakcyjne, wiedzieć co i kiedy użyć
- z palca rozszerzyć klasę
- LINQ
- klasy częściowe
- delegaty
- serializacja
- IO
- wątki
- wzorce projektowe itd.

To raczej pracodawca decyduje ile i komu jest w stanie zapłacić, poza tym umiejętności chyba nie mają jakiegoś bezpośredniego przełożenia na zarobki. Dużo to można zarobić w niszowych językach programowania gdzie mało kto się tym zajmuje i co za tym idzie mała konkurencja. Wtedy można mówić o dyktowaniu warunków.Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.09.13 o godzinie 17:22
Krzysztof W.

Krzysztof W. Administrator IT

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Jak miałem rok doświadczenia zawodowego w programowaniu to myślałem, że sporo umiem. Po 3 latach jak mi przyszło rozbudowywać mój kod z pierwszego roku pracy to sam się z siebie śmiałem. Teraz jak się patrzę co robiłem wtedy to się zastanawiam jak to mogło działać.
Sylwester Guz

Sylwester Guz Programista .NET

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Dzięki za odpowiedzi :)
Krzysztof W.:
Teraz jak się patrzę co robiłem wtedy to się zastanawiam jak to mogło działać.

Mam podobnie. Gdy porównuję samego siebie, oraz styl pisania teraz a pół roku temu - widzę zdecydowany wzrost jakości. Między tymi okresami jest zdecydowana przepaść.

Dariusz Rorat - fakt. Nie mam opanowanego wszystkiego co wymieniłeś w stopniu idealnym. Wiem o tym dobrze i dlatego też naprawdę sporo czasu poświęcam na dokształcanie :)

Dariusz Kiełkowski - jest w tym sporo racji. Jednak czy trafne jest aby nazywać to pazernością ? Mam kilka zasad którymi się kieruję. Jedną z nich jest aby zawsze mierzyć wysoko, czasem nawet wyżej aniżeli jest to wskazane lub ogółem możliwe.
Paweł Niemczak

Paweł Niemczak Samokształcący się
programista C++

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Trzeba mierzyć wysoko ale być nogami wciąż na ziemi.

Pytanie jest troszkę dziwne z tego względu, że to ty powinieneś sobie odpowiedzieć na pytania:
1. Czy to co robisz dla pracodawcy czyli tej małej firmy jest warte tych 2.5k?(to ze są zadowoleni to jedno, czy jestes na tyle cenny by ci dać tyle to inna sprawa)
2. Czy firma musi Ci zapłacić więcej niż te 2000 czy jest opcja, że znajdą innego młodego programistę za 2000 który nie będzie miał takich wymagań?
3. Czy inna firma da ci 2.5k jeśli zrezygnujesz z tej?
4. Co jeśli innej firmy nie będzie albo będzie za mniej niż 2k?
5. Czy 2k to mało za możliwość pracy i zdobywania doświadczenia?

Jeśli mierzysz tak wysoko, wg swoich zasad to rzuć im taką kwotę na jaką się cenisz. Jeśli nie zgodzą się to szukaj innej firmy i wtedy rynek zweryfikuje ile naprawdę jesteś dla niego wart. My nie wiemy na ile to ty jesteś wart tych więcej niż 2000, a na ile to po prostu firma Ci tyle dała bo miała możliwość. W innej firmie może się okazać, że nie jesteś wart więcej niż 2000.

Twój wybór.

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Sylwester G.:
Nie mam opanowanego wszystkiego co wymieniłeś w stopniu idealnym.

Ja też nie. Wkuwanie na pamięć to raczej nonsens, bo od tego jest oficjalna dokumentacja Microsoftu, a na oficjalnych stronach jest wszystko na temat co i jak się używa. Prawdę mówiąc programowanie w C# a tym bardziej IronPython to dość prosta sprawa.
Agnieszka K.

Agnieszka K. • Social Media • SEO
• Digital Marketing
• Content Market...

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Osobiście uważam, że to zależy od pracodawcy. Czy jest to duża czy mała firma, ilu zatrudnia pracowników, dla jakiej branży tworzy soft, dla jakiego klienta (kraj/zagranica). Jestem przekonana, że na Twoim miejscu chciałby być tłum, który z pocałowaniem ręki wziąłby taką pracę. Wynagrodzenie zależy też od województwa (relacji ilość absolwentów do stopnia bezrobocia). Na pewno zależy od stażu pracy (rok pracy zawodowej to wg mnie bardzo mało). Zależy też od Twoich umiejętności (w branży informatycznej zawsze jest coś czego można się jeszcze nauczyć) i tego czego się od Ciebie wymaga na danym stanowisku. Liczy się też uczelnia, którą ukończyłeś i branżowe certyfikaty, którymi możesz się pochwalić.

Zawsze pozostają Ci delikatne pertraktacje z pracodawcą. Porozmawiaj o możliwościach i perspektywach (bo jak nie dziś to może za x miesięcy). Dowiedz się czy jest szansa na awans, jak zadba o Twój rozwój, jak Cię przy sobie zatrzyma. Wykwalifikowana kadra to skarb, a każda firma jakakolwiek by nie była, to przede wszystkim ludzie.
Sylwester G.:
Mam kilka zasad którymi się kieruję. Jedną z nich jest aby
zawsze mierzyć wysoko, czasem nawet wyżej aniżeli
jest to wskazane lub ogółem możliwe.

I niech Ci tak pozostanie :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.09.13 o godzinie 16:07

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Jeszcze nie tak dawno temu kalkulowałem potrzebne minimalne wynagrodzenie zakładając dojazd samochodem ok. 70 km do miejsca pracy. I niestety wyszło mi absolutne min. 2,2K netto na sam początek, optymalna kwota to 3,2 K. Konkretniej Lublin. Przeglądałem również statystyki wynagrodzeń na pensje.net, programista .NET w lubelskim zarabia średnio nieco ponad 2,1 K netto. Więc można by tylko się zastanawiać nad tym jakie są realne szanse na dostanie pracy jako programista z takimi stawkami o których piszę na starcie. Nie chodzi już o .NET, może być i JAVA, C++, Delphi lub Python. W Windowsowych aplikacjach okienkowych czuję się dość dobrze, gorzej jeśli rozpatrywać ASP.NET, jak narazie niestety zerowe doświadczenie. A chyba dużo ofert dotyczy właśnie ASP.NET.

W Warszawie stawki są większe, jednak żeby tam pracować, podejrzewam że 3,5K netto to minimum. I żeby to wszystko było takie proste...Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.09.13 o godzinie 16:11
Agnieszka K.

Agnieszka K. • Social Media • SEO
• Digital Marketing
• Content Market...

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Zauważyłam taką prawidłowość, iż statystyki generalnie są dużo wyższe niż realne kwoty wynagrodzeń. Obserwując ogłoszenia z pracą, gdzie są upublicznione kwoty wynagrodzeń programista PHP może zarabiać w granicach 4-7 k/mc. Słyszałam też o takich firmach gdzie dostaje się prawie minimalne wynagrodzenie (.NET, Java) i dodatkowo pracuje się w nadgodzinach.

Jak by powiedział jakiś ekonomista - "to zależy od wielu czynników..."Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.17 o godzinie 19:39

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Olga M.:
Zauważyłam taką prawidłowość, iż statystyki generalnie są dużo wyższe niż realne kwoty wynagrodzeń.

W artykułach dotyczących IT tak właśnie się pisze. Najprościej jednak podać stawki Warszawskie, żeby trochę podkolorować... Bo chyba nie z innych małych miast.
Obserwując ogłoszenia z pracą, gdzie są upublicznione kwoty wynagrodzeń programista PHP może zarabiać w granicach 4-7 k/mc. Słyszałam też o takich firmach gdzie dostaje się prawie minimalne wynagrodzenie (.NET, Java) i dodatkowo pracuje się w nadgodzinach.

Nie mam dobrego rozeznania ale podejrzewam że tych drugich jest znacznie więcej niż tych co płacą więcej.
Jakby powiedział jakiś ekonomista - "to zależy od wielu czynników..."

Tak naprawdę jest to ustalone przez podaż i popyt.
Agnieszka K.

Agnieszka K. • Social Media • SEO
• Digital Marketing
• Content Market...

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Czytałam ostatnio pewien artykuł, z którego wynikało (tytuł tego artykułu to "Płace studentów"), że płaca studenta na takich stanowiskach jak Kelner, Pracownik Call Centre, Ankieter, bruttto wynosi około 15 zł za 1h (co w przeliczeniu na pełny etat daje 2400 zł).

Czego komentować nie będę, no chyba że moim "to zależy" ;)

Pod artykułem ktoś napisał w komentarzu:
"Człowiek, który napisał ta krótką notatkę informacyjną żyje chyba w kosmosie. Z moich osobistych, studenckich doświadczeń oraz moich znajomych – studentów Krakowskich uczelni wynika, że kelner pracujący na rynku w Krakowie zarobi max 3zł/1h (plus napiwki). Telemarketer w call center (PKO BP) max 7,5zł/1h przy mocnym staraniu się o sprzedaż… chociaż są takie call center które płacą 3,5zł/1h… a wszystko to legalnie pod szyldem umowy zlecenia. Roznoszenie ulotek to w porywach 10zł/1h w deszcz, mróz i upał. Nie uwierzę nigdy, że pokojówka zarobi więcej jak 5zł/1h, chyba, że jest super modelką odzianą w skąpe bikini…. Nie wspomnę już o wykorzystywaniu pracowników/studentów…(...)"

Czego również nie skomentuję, no chyba że... ;)

Sądzę, że długo moglibyśmy dyskutować na temat... popytu i podaży.

(Z góry przepraszam również autora tematu dyskusji za małe zboczenie z tematu. Wiem, pytał o zarobki programisty. Ale wspomniane 15 zł brutto za 1h zawsze może stanowić jakiś punkt odniesienia, po wzięciu poprawki na teorię względności ;)

Dla zainteresowanych podaję linka do wspomnianego artykułu znalezionego na HR Standard:
http://hrstandard.pl/2013/09/24/place-studentow/Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.09.13 o godzinie 11:26

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Skoro ludzie się godzą (bo chyba nie mają wyjścia, w końcu lepszy rydz nisz nic) na takie stawki to chyba jest już wszystko jasne. Zresztą lepsze to niż bezpłatna praca, nawet te bezpłatne praktyki a przecież dziś studentów jest wielu. Na temat mechanizmów rynkowych można by wiele dyskutować.

Wracając jednak do tematu, w dzisiejszej rzeczywistości to ktoś kto zarabia nawet te 2K netto jako programista powinien się raczej cieszyć że w ogóle ma pracę. Inni nie mają tyle szczęścia. Więcej to można zarobić pracując np. w takich korporacjach jak Google, jednak życzę powodzenia, jeśli ktoś w ogóle myśli o tym by się tam dostać. Podobno kiedyś rekrutacja składała się aż z 29 etapów, teraz na podstawie znanych mi źródeł 4 - 9 a pracę dostaje jakieś 0,04% aplikujących.
Agnieszka K.

Agnieszka K. • Social Media • SEO
• Digital Marketing
• Content Market...

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Ja wyznaję taką zasadę, iż najlepiej jest jeśli się robi to, co się lubi. Jeśli się to robi z prawdziwą pasją to wcześniej czy później ktoś to doceni.Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.09.13 o godzinie 15:16
Jerzy M.

Jerzy M. C#/JavaScript
Developer

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Zaraz się dowiem, że programista zarabia tyle co kasjerka w tesco...

Pierwsza praca za 2k to nie jest zły deal, a że pewnie chodzi o mniejszą firmę to prawdopodobnie wszystko będziesz musiał (założyciel wątku ;-> ) robić sam, a to całkiem dobry boost jeśli chodzi o doświadczenie, a po roku+ można szukać za większe stawki. Chyba, że chodzi o większą firmę musisz się liczyć z tym, że będziesz robił rzeczy prostsze, albo banalne - ale to już zależy od Twojego przełożonego, czy będzie chciał Tobie pomóc w rozwoju czy nie ( z reguły chcą, albo ja mam szczęście ;-) )

A co do korpo, są jeszcze inne poza Google, baa... nawet siedziby w Polsce mają. Intel (3city), IBM(Wrocław?), Samsung(Warszawa) i to te najbardziej znane, a są jeszcze przecież spółki-córki, więc naprawdę nie ma co narzekać ;-)

A na stawki można popatrzeć w ofertach niektórych firm rekrutujących, osobiście dostawałem widełki od np. 7n i bynajmniej nie było to 2netto - kwestia doświadczenia i poznanych technologii (które można w tej pierwszej poznać, razem z ludźmi którzy tam pracują ;-) )

PS. poza tym nie marudź, dzieci nie masz (?) kredytu też (?) to za 2k przeżyjesz =]
Dariusz Kiełkowski

Dariusz Kiełkowski Programista od
urodzenia

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Dariusz R.:
A kto mówi o zaawansowanych algorytmach? Jeśli mowa o C# (bo nie tylko C# dotyczy .NET) to w grę wchodzi:

- interfejsy, klasy abstrakcyjne, wiedzieć co i kiedy użyć
- z palca rozszerzyć klasę
- LINQ
- klasy częściowe
- delegaty
- serializacja
- IO
- wątki
- wzorce projektowe itd.

Oczywiście, znajomość języka i jego możliwości oraz sposobów wykorzystywania ich jest bardzo ważna, no bo jak bez tego programować (wymyślać po raz kolejny koło nie ma sensu..) Jakoś tak nie pomyślałem o tym, może dlatego że sam stosuje je odruchowo nie zastanawiając się nad nimi...

Także jak widzisz kolego (autorze wątku) jest wiele czynników, jak na Twój młody wiek, mały staż pracy i doświadczenie, 2.5k jest odpowiednią kwotą (moje zdanie). Oczywiście, jak ktoś zapłaci więcej bo widzi w Tobie potencjał, to czemu nie ;)

Pozdrawiam
Agnieszka K.

Agnieszka K. • Social Media • SEO
• Digital Marketing
• Content Market...

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Jerzy M.:
Zaraz się dowiem, że programista zarabia tyle co kasjerka w tesco...

Kolega nie zrozumiał przesłania... :/

Chodzi o to, że istnieją w naszym społeczeństwie takie prace, gdzie ludzie pracują prawie za darmo. To powoduje powstanie punktu odniesienia, który wpływa na wysokość płacy na innych stanowiskach. To po pierwsze. Po drugie zdarza się, że niektórzy pracodawcy lubią wykorzystywać sytuację i płacą mało, bo im warunki na to pozwalają (w przypadku wszystkich rodzajów stanowisk tak się zdarza).

Mam nadzieję, że teraz jaśniej się wyraziłam :)
Jerzy M.

Jerzy M. C#/JavaScript
Developer

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Olga M.:
Jerzy M.:
Zaraz się dowiem, że programista zarabia tyle co kasjerka w tesco...

Kolega nie zrozumiał przesłania... :/

Chodzi o to, że istnieją w naszym społeczeństwie takie prace, gdzie ludzie pracują prawie za darmo. To powoduje powstanie punktu odniesienia, który wpływa na wysokość płacy na innych stanowiskach. To po pierwsze. Po drugie zdarza się, że niektórzy pracodawcy lubią wykorzystywać sytuację i płacą mało, bo im warunki na to pozwalają (w przypadku wszystkich rodzajów stanowisk tak się zdarza).

Mam nadzieję, że teraz jaśniej się wyraziłam :)

Bardziej chyba nie zrozumiałem, czemu przytaczać to tutaj. Pracodawcy owszem, płacą mało jak mogą, ale zostają wtedy z mniej doświadczonymi/zdolnymi programistami którzy nie znajdą sobie pracy gdzie indziej - taki model biznesowy ma sporo minusów szczególnie na rynku który ma niedosyt programistów i jakoś średnio można odnieść to do sytuacji ludzi których kwalifikacje pozwalają robić rzeczy najprostsze - tzn. te które może robić każdy.

PS. takie prace istnieją wszędzie, bieda to nie jest domena polska.

PS2. praca programisty jest fajna, ponieważ to praca programisty. Mówienie 'bierz, bo inni mają gorzej' jest dziwne ;p

konto usunięte

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

Nie mam dobrego rozeznania co do rynku pracy ale:

Nie wierzę w niedosyt programistów

Rozumiem że takie twierdzenie jest poparte jakimiś dowodami. Jeśli tak to jakimi? Jeżeli tak to po co to wydziwianie w ogłoszeniach o pracę i dlaczego założyciel wątku zarabia 2K a nie 10K, skoro zgodnie z założeniem o braku programistów powinien dyktować warunki? Przede wszystkim należałoby opierać się na statystykach czyli:

- ile jest w PL firm informatycznych
- jak dużo ludzi zgłasza się na każde takie ogłoszenie o pracę
- ilu studentów co roku opuszcza uczelnie

Powiedzmy sobie szczerze. W niedosyt to jeszcze uwierzę jeśli chodzi o takie języki jak COBOL, ADA, Delphi, Python, Ruby ale nie C# czy JAVA. C#, JAVA to są jeszcze dość proste języki w porównaniu z C++, jednocześnie bardzo popularne.
Jerzy M.

Jerzy M. C#/JavaScript
Developer

Temat: Świeży student i jego wynagrodzenie.

To że ktoś jest programistą, nie robi z niego Programisty - sam zdaje sobie sprawę, że muszę jeszcze wiele rzeczy się nauczyć zanim będę od pracodawcy wymagał wyłożenia na mnie 10 000 zł ( i nie mówię tutaj nawet o brutto, a o koszcie pracodawcy). Nie ważne w jakiej formie.

A założyciel wątku może dyktować warunki, jak wybije się poza początkujących programistów - tutaj niedosytu faktycznie nie ma, ale chyba nie mierzymy w ten segment, prawda? Jakby kolega zauważył, w wypowiedzi tych kiepskich albo mało doświadczonych zostawiłem w firmie która płaci marny grosz - a tych lepszych wysłałem do lepszego świata w którym coraz bliżej będzie im do 10k miesięcznie - na tych programistów jest niedosyt.

1: firm które zatrudniają, czy przedsiębiorstw? - w obu przypadkach dużo.
2: to jest znane tylko wystawiającym, ale to że ktoś się zgłosił, nie znaczy, że się nadaje. Nie będę tutaj robił z każdego programisty alfy i omegi tylko dlatego, że potrafi skleić pętle - a wg. niektórych źródeł i z tym mają problemy osoby które się zgłaszają na te oferty.
3: co ma student do programisty? Naprawdę jest niewielu studentów z którymi chciałbym pracować.

o dziwo COBOL, ADA czy inne Delphi tego niedosytu nie mają - zwłaszcza, że oferta na nie to jest naprawdę rzadkość - chociaż zdarzają się oferty zleceń dla programistów COBOL - ale na pewno nie początkujących - ale tego nie śledzę. Python i Ruby prędzej, ale one powoli stają się coraz popularniejsze.

a co do Javy i C# - fakt, języki są prostsze w stosunku do niskopoziomowych, ale ich trudność polega na tym, że trzeba umieć ogarnąć architekturę, bez tego to są równie trudne co C++ w większych projektach. Mało tego, złudne przeświadczenie, że C# zrobi za programistę wszystko (np. taki GC) potrafi dać w mordę (dowiedziałem się o tym w pierwszym projekcie =] )

A twierdzenie jest poparte obserwacją (szybkość znajdowania nowego i kompetentnego pracownika) a ilością ofert.



Wyślij zaproszenie do