Grzegorz Grzegorczyk

Grzegorz Grzegorczyk Kierownik, Inofax

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Witam

Posiadam Tabele Produkt w którym szczegółowo mam go opisany oraz drugą tabelę Zamówienia. Czy jest możliwość w tabeli Zamówienie po zaznaczeniu np Id zamówienia aby wszystko co jest w danym wierszu z tabeli produkt skopiowało się w odpowiednie kolumny zamówienia?

Pozdrawiam GrzegorzGrzegorz Grzegorczyk edytował(a) ten post dnia 20.01.11 o godzinie 16:07
Paweł B.

Paweł B. architekt baz danych
/ SQL Developer /BI
Developer

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Jest to możliwe, nawet na kilka sposobów. Ale skoro zadajesz takie pytanie to zapewne nie rozważałeś, by w tabeli zamówień nie przechowywać szczegółowych danych o produkcie a jedynie identyfikator i ilość zamówioną oraz ilość zrealizowaną.
Grzegorz Grzegorczyk

Grzegorz Grzegorczyk Kierownik, Inofax

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Rozważałem i wydaje mi się że to lepsza opcja:

-tylko wybrane produkty z ok 2tyś którymi aktualnie zajmuje się produkcja są w zasięgu ręki ( mam ich na tydzień około 20)
-wydaje mi się że wtedy będę mógł stworzyć (na podstawie tabeli zamówień połączonej w produktem) wydanie produkcyjne do druku wraz:
*ilością zamawianego towaru, dnia wywozu, nazwa towaru, nazwą firmy- zamówienie
*całość potrzebna do produkcji produktu (wymiary, czas pracy, rodzaj materiałów itp około 13 kolumn)
*arkusz zestawienie towarów które mają przyjechać
*arkusz etykiety na dany towar
*arkusz zamówienia towaru potrzebnego do produkcji

Może można to wszystko jakoś inaczej stworzyć lecz ja nie widzę innego sposobu. Uczę się programu od niedawna i sam.
Paweł B.

Paweł B. architekt baz danych
/ SQL Developer /BI
Developer

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

W projektowaniu baz danych istnieje pewien kanon. Nazywamy go normalizacją bazy danych. Zrozumienie tych kilku prostych reguł bardzo ułatwia poprawne zaprojektowanie bazy. W tym konkretnie przypadku nie musiałbyś kombinować jak tu skopiować dane.
Monika M.

Monika M. PROGRAMISTA VBA,
Excel, Access,
Outlook, Word -
SZKOLENIA

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Uzupełniając Pana Pawła, z którym się całkowicie zgadzam, chciałabym dodać, że bardzo ważne jest, aby nie wynajdować na nowo koła, skoro już to ktoś zrobił.
Takie rzeczy, jak zamówienia, faktury, dostawcy, klienci - są "wałkowane" od lat w bazach danych (nie tylko w Accessie) i wypracowano już pewne zasad wykonania struktury i powiązań, które gwarantują niepowielanie danych, efektywność itd.
Być może ktoś kiedyś wymyśli lepsze zasady organizacji danych, ale sądzę, że będzie to osoba mocno zorientowana w temacie obecnych zasad.

Warto więc skorzystać z ogólnie dostępnej wiedzy na ten temat oraz doświadczenia innych i nie upierać się przy swojej koncepcji, chyba że są ku temu wyraźne, racjonalne, OBIEKTYWNE powody (nie zawsze wszystkie etapy normalizacji są do zastosowania).
Grzegorz Grzegorczyk

Grzegorz Grzegorczyk Kierownik, Inofax

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Nie upieram się przy swojej koncepcji. Dotychczas nie wpadło mi nic innego do głowy, pewnie to wina moich niezbyt wielkiej wiedzy na temat Access a w przykładach znajdowanych na stronach nie potrafię odnaleźć potrzebnych mi informacji. Szukałem szkoleń oraz kogoś kto pomógł by mi stworzyć moją bazę lecz się nie powiodło.

Chodzi mi o końcowy efekt w którym stworzę:
-arkusz zamówienia towaru
-wydanie produkcyjne ( około 20 kolumn w tym foto)
-wydanie magazynowe towarów przychodzących
-bazę towarów znajdujących się w magazynie
-paletówkę
Pewnie jeszcze coś po drodze by wpadło jednak podpunkty wyżej wymienione są dla mnie najistotniejsze. Wydaje mi się że Access może mi w tym bardzo pomóc.
Monika M.

Monika M. PROGRAMISTA VBA,
Excel, Access,
Outlook, Word -
SZKOLENIA

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Panie Grzegorzu, skoro to ma być zrobione "z głową", to najpierw trzeba się dobrze zapoznać z zasadami tworzenia baz, ich struktury, bo inaczej Pana praca i wysiłek pójdzie na marne. Oczywiście, że najlepiej uczymy się na przykładach, ale skoro to baza "produkcyjna", to ja bym nie eksperymentowała.

Jeśli nie zna Pan podstaw budowania baz w Accessie, to nie da się w kilku zdaniach opisać, jak i co u Pana ma wyglądać. Sam kurs z budowania i obsługi baz danych trwa minimum 3 dni po 8 godzin, a i tak to za mało, aby jeszcze mówić o efektywnym wykorzystaniu.

Proponuję na początek zacząć od studiowania przykładów - dla każdego przyszłego "accessowca" podstawą jest znajomość przykładowej bazy danych Northwind.mdb, dostarczanej z każdą wersją Office'a (można ją znaleźć przez menu Pomoc-->Przykładowe bazy danych).
W tej bazie proszę się przyjrzeć, jak są powiązane dane w tabelach "Zamówienia", "Opisy zamówień", "Klienci", "Dostawcy".
W tamtej bazie nie ma czegoś takiego, jak przyjęcia i wydania magazynowe.
Tutaj powinny być dwie osobne tabele powiązane z np. tabelą "Produkty".
Stan magazynowy to powinna być różnica sum: przyjęć i wydań danego towaru - według odpowiedniej kwerendy.

Budowanie bazy danych dla firmy to naprawdę spore przedsięwzięcie i wymaga szczegółowego, wcześniejszego "rozpoznania terenu", czyli bardzo ścisłej specyfikacji. Niestety, większość firm tego długiego etapu ustalania funkcjonalności nie rozumie i zaczyna się robić bazę tak "na szybko", byle działało i były szybkie rezultaty, a gdy przechodzimy do bardziej skomplikowanych zadań, zapytań, to pojawiają się problemy wynikające z jej niewłaściwej budowy lub nie przewidzenia pewnych mechanizmów (brak szczegółowej specyfikacji, przewidywania rozbudowy).
Potem jest problem, że coś wolno chodzi, że trzeba długo czekać, że jakieś dane poszły w powietrze itd.

Budowanie baz danych w Accessie to nie jest wiedza zastrzeżona dla wybranych, ale proszę zrozumieć, że nie da się zbudować dobrej aplikacji tak "z biegu" - potrzebne są podstawy i sporo wiedzy.

Przepraszam za ten może "pouczający" ton, ale siedzę w Accessie od wielu lat i wiem, że tworzenie baz danych wymaga ciągłego zdobywania wiedzy, śledzenia rozwiązań innych użytkowników, tworzenia swoich własnych "trickowych" rozwiązań.

W Pana przypadku trzeba by było podać Panu gotową strukturę, a to jest raczej bezcelowe, skoro nie mamy pełnej specyfikacji.
Proszę zapoznać się z tymi podstawami, a jak będzie miał Pan już strukturę, to można ewentualnie zweryfikować, co jest ok, a co trzeba poprawić.

Pozdrawiam
Paweł B.

Paweł B. architekt baz danych
/ SQL Developer /BI
Developer

Temat: Półautomatyczne uzupełnianie tabeli??

Grzegorz Grzegorczyk:
... Szukałem szkoleń oraz kogoś kto pomógł by mi stworzyć moją bazę lecz się nie powiodło.
...

- Na rynku są dostępne szkolenia podstawowe z MS Access. Prowadzone wg przygotowanego scenariusza przedstawiają możliwości środowiska i metody postępowania.
- Sam prowadzę szkolenia indywidualne i pomoc w rozwiązaniu konkretnych problemów. Konkurencję w tym obszarze czasem widuję więc nie jestem jedyny.
- Jest wiele ofert napisania aplikacji w Accessie. Ja tak zarabiam, koleżanka Monika pewnie też i wielu na tym forum. Odległość nie ma tu decydującego znaczenia. Ponad połowę takich projektów realizowałem wyłącznie zdalnie. Ale wybór jest tak wielki, że można znaleźć kogoś bliżej.



Wyślij zaproszenie do