Andrzej M.

Andrzej M. MayLily, CXO

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Zwracam się z pytaniem do specjalistów IT, czy znają pojęcie IT w medycynie, czy też telemedycyny. Czy w Polsce istnieje zapotrzebowanie na fachowców w tej branży? Powstają kierunki studiów szkolące specjalistów, czy znajdą oni zatrudnienie? Jak widzicie rozwój tej dziedziny w najbliższych latach?

Więcej o telemedycynie możecie przeczytać na blogu Avaya http://www.avayablogcenter.pl/?p=422

konto usunięte

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

myśle, że to jest tak jak z chemikami informatykami ;)

nikt o niczym nic nie wie... poza zakładami przy uniwersytetach i politechnikach ;)

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Kiedyś pracowałem w dużym projekcie wdrażania oprogramowania wspomagającego zarządzanie szpitalami w kilkudziesięciu miejscach. Nie miało to nic wspólnego z telemedycyną, jednak pozwoliło mi wyrobić sobie opinię na temat zastosowania informatyki w szpitalach.
Jest marnie. Średnio, bo na pewno zdarzają sie też rodzynki.
Łukasz B.

Łukasz B. IT Service Manager

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Sam pracuje w projekcie dla dużej firmy farmaceutycznej. Usługi IT wszelkiego rodzaju w medycynie bardzo dobrze się sprawdzają, nie wiem czy akurat studia w tej dziedzinie są potrzebne ponieważ bardzo zawężają pole działania, może lepsze byłyby ogólne kierunki IT.
Mikołaj W.

Mikołaj W. Pomagam rozwiązywać
problemy- nie tylko
IT

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Witam,

Kiedyś współorganizowałem konferencję gdzie występował prof. Ryszard Tadeusiewicz. Opowiadał o telemedycynie.

W Polsce może to jest mało rozpowszechnione bo raz wieczne problemy z kasą a dwa mamy całkiem dobre pokrycie kraju usługami medycznymi.

Z drugiej strony jest to przyszłość - samo obrazowanie medyczne (RTG, rezonans, USG) jest już zupełnie cyfrowe. Teraz zaczyna się rozmowa o automatycznej analizie obrazów cyfrowych (np. badania przesiewowe mammografii). Chodzi o to że po którymś zdjęciu próg wrażliwości człowieka (lekarza) spada i może przeoczyć zmiany chorobowe. Komputer nie ma tego problemu.

Z tego pkt widzenia połączenie medycyny z IT ma przyszłość (np. jeżeli wiesz czego szukać na zdjęciach i masz podstawy merytoryczne do rozmowy z lekarzem).

Pozdrawiam,
MWW
Jacek S.

Jacek S. Kompleksowe
zarządzanie ładem
informatycznym (IT
Governance)

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Bardzo ciekawy wątek. Podbijam.
Nowe gałęzie nauki mnożą nam się jak grzyby po deszczu. Zwykle dochodzi do łączenia kilku dyscyplin.
Mamy więc teleinformatykę, biocybernetykę, psychologię społeczną, telemedycynę, biochemię... Czego dusza zapragnie.

Telemedycynę czasami wrzuca się do jednego worka z inżynierią biomedyczną - bardzo złożonym obszarem badań,
którego telemedycyna jest tylko jednym z elementów.
Telemedycyna to nic innego, jak zdalne (tele-) przesyłanie informacji medycznych
(np. elektroniczna karta pacjenta, zdalna konsultacja diagnoz za pośrednictwem Internetu).

Natomiast "ingerencja" informatyki (jako nauki o przetwarzaniu informacji) i innych nauk technicznych
(np. robotyki, inżynierii materiałowej) w samą istotę procesu diagnozowania i leczenia to domena inżynierii biomedycznej.
Tak rozumiana informatyka w medycynie to mariaż pojęć z dziedziny "sztucznej inteligencji":
teorii sterowania i systemów, sieci neuronalnych, systemów ekspertowych, rozpoznawania obrazów.
Mariusz Dullak

Mariusz Dullak Dullak Solutions -
Właściciel

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Informatyka (pod różnymi pojęciami) weszła bardzo mocno w sferę medycyny.
Nie zgodzę się, że chodzi głównie o inżynierię biomedyczną.

Wspomnę chociaż takie rzeczy jak: zdjecia rengenowskie (podobno można już tak pisać, chociaż dziwnie to wygląda...) na płytkach CD w wysokiej rozdzielczości (robione w ogóle bez udziału kliszy), wszelkiego rodzaju USG, EKG itp. itd. Przecież tutaj wszędzie mamy do czynienia z przetwarzaniem informacji.

Na koniec z mojej działki: aparaty słuchowe. Współczesne aparaty nie istnieją bez procesora, firmware i oprogramowania do konfiguracji.

konto usunięte

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Problem systemów medycznych głównie polega na tym, że informatyka w medycynie (przy najmniej naszej lokalnej) jest "wyspowa". Cyfrowe urządzenia medyczne (ale już wyniki przekazywane na nośniku, dobrze, że nie na dyskietce 3.5"), jakieś systemy, nic ze sobą nie gada (każdy dostawca robi co może żeby jego system był tak zamknięcty jak to tylko możliwe), zero integracji a do tego większość działalności nadal jest "papierowa". Pod tym względem jest olbrzymie pole do popisu na najbliższe lata. Teraz to wygląda troche tak jak wyglądały banki czy telekomy kilkanaście lat temu.

Wydaje się, że troche świeżego spojrzenia z zewnątrz nie zaszkodzi temu obszarowi. Sami teraz robimy projekt budowy i wdrożenia systemu wspierającego działalność medyczną i staramy się omijać te rafy i stworzyć coś o cały, a przynajmniej o pół kroku w przód, w tym w zakresie wsparcia telemedycyny (tele diagnostyki - ale nie automatyzacji diagnostyki). Zobaczymy jak się nam to uda.Andrzej Zdzitowiecki edytował(a) ten post dnia 11.08.09 o godzinie 12:42
Mikołaj W.

Mikołaj W. Pomagam rozwiązywać
problemy- nie tylko
IT

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Drogi Andrzeju,

Jako informatyka cieszy mnie kolejny fajny projekt. Jako pacjenta niepokoi.

To co powiedziałeś/napisałeś ("każda aplikacja osobną wyspą i nikt z nikim nie gada") jest dla mnie błogosławieństwem. Wystarczy mi stresu z powodu projektu pl.ID który planuje ministerstwo - nawet jak dobrze zaprojektuje to posłowie obetną fundusze i wyjdzie ser szwajcarski...

Dane medyczne są danymi wrażliwymi. I są już procesy o nieuprawniony dostęp do w/w danych - wyrok Trybunału w Strasburgu nt. dostępu do dokumentacji medycznej przez pielęgniarki (bodajrze w UK). Chodziło o to że jedna z pielęgniarek (chora na HIV) pracowała na oddziale. Inne pielęgniarki się dowiedziały i zastosowały ostracyzm. Wyrok Trybunału mówi jasno że TYLKO personel zaangażowany BEZPOŚREDNIO w leczenie pacjenta ma mieć dostęp do danych medycznych. [źródło - ostatnia konferencja OWASP w Krakowie].

Chodzi o to że NIE DA się upilnować danych 38 mln ludzi do których ma dostęp parę setek tysięcy personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki, itp).

Ja wolę żeby systemy "nie gadały"...

Ale popieram w pełni diagnostykę cyfrową i wspomagania diagnostyki przez systemy komputerowe (nieważne jak je tutaj nazwiemy).

Pozdrawiam serdecznie,
MWW

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Zapotrzebowanie jest duże, a będzie coraz większe (aż do nasycenia, jak ze wszystkim...)

Mamy tutaj trzy płaszczyzny. Telemedycyna "EHaeRowa". Ostatnie 2 lata to po prostu eksplozja tego rodzaju rozwiązań w Polsce. A to oznacza, że wiele firm przygotowywało się po cichu i mniej więcej w jednym czasie ogłosiły światu swoje osiągnięcia. Każda nieco inaczej, ponieważ do czasu upublicznienia przepływ idei był niewielki.

Systemy EHR z naciskiem na współpracę (wymianę danych) z jak największym frontem dostawców danych: laboratoria, diagnostyka obrazowa, przychodnie, szpitale, apteki, ośrodki naukowe, a także osobisty sprzęt pomiarowy (glukometry, wagi, ciśnieniomierze, etc). Dokumentacja medyczna, kontakt lekarza z pacjentem, monitorowanie terapii, "dzienniczki pomiarów" z "przypominaczami", profilaktyka, katalog lekarzy, rejestracja internetowo-telefoniczna i inne cuda.

Tu widać różnicę jakościową - wcześniej (powiedzmy do 2007r.) głównie systemy "szpitalne" (część biała i szara), autonomiczne, klasy ERP.

Dopiero od 2007r. wysyp rozwiązań nastawionych - początkowo - na kontakt lekarz-pacjent, a potem - na współpracę pomiędzy systemami i wymianę danych (obieg informacji, dokumentów) oraz "wyjście do ludzi". Niemal idealna analogia do, jak wspomniał Andrzej, bankowości elektronicznej. Mniej więcej tak samo to wyglądało, podobne problemy natury prawnej, logistycznej, informatycznej.

Kolejna ciekawostka to oddolne inicjatywy lekarzy, którzy swoim sumptem kombinowali, jak polepszyć kontakt z pacjentem. Wykorzystanie maila, komunikatorów, czatów. Od strony pacjentów - skanowanie dokumentacji i przechowywanie jej na e-dyskach (pojedyncze znane mi przypadki, ale świadczące o tym, że może być popyt na tego rodzaju usługi). Trzeba było czegoś więcej, niż telefon do lekarza o 22 ("bo lek nie działa") i kolejnych segregatorów z wypisami i wynikami badań.

Druga płaszczyzna, stanowiąca konglomerat nauk, to systemy analityczno-doradczo-prewencyjne: biostatystyka i data mining, warehouse. Z jednej strony systemy eCRF (badania kliniczne), z drugiej systemy analizowania danych zawartych w "tradycyjnych" EHRach: analiza w czasie rzeczywistym, ostrzeganie (prewencja pierwotna i wtórna) oraz wspieranie decyzji diagnostycznej, badanie skuteczności leku/procesu.

Trzecia płaszczyzna, to, jak wspomniał Jacek, systemy inżynierii biomedycznej.

Wygląda smacznie, rynek dynamiczny jak rtęć :)Adrian Olszewski edytował(a) ten post dnia 15.10.09 o godzinie 17:14
Mieczyslaw B.

Mieczyslaw B. e-Health, project
management

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

ICT w medycynie - szerokie pojęcie.
Czy będzie zapotrzebowanie? Zapewne, dziedzina wdzięczna i z perspektywami.

Czy warto studiować jakieś profilowane studia IT? Mam wątpliwości co do jakości takich studiów vs. zmieniające się potrzeby rynku, technologie; chyba że we współpracy z przyszłym pracodawcą. Zależy co się chce później faktycznie robić i komu się taki student później "sprzeda".

Agnieszka J.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

konto usunięte

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

Szanowni Państwo,

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Pana Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego

Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu specjalistycznym " Nowoczesna Placówka Medyczna ".

Udział w tym wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny dla przedstawicieli branży medycznej.

Spotkanie specjalistyczne odbędzie się 4 - 5 czerwca w Warszawie.
Nie miejsce jednak, lecz selektywnie dobrani wykładowcy, eksperci i uczestnicy będą stanowili o wartości tego wydarzenia (w załączniku przesyłam listę prelegentów NPM).

Bezpłatna Konferencja - " Wnioski z dotychczasowych doświadczeń - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna " - 5.06.2014 , Warszawa / Torwar

Podczas konferencji 5. 06 wystąpią m.in.:

mgr Krzysztof Nyczaj
" Na jakich zasadach można zlecić przetwarzanie elektronicznych danych medycznych zewnętrznej firmie "
" Czy potrzebny jest podpis elektroniczny do autoryzacji elektronicznej dokumentacji medycznej? "

mgr Piotr Chmielewski
" Metodyka budowy sieci informatycznej "

mgr Paweł Piecuch
" Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – Fakty i Mity Procesu Wdrożenia "

mgr inż. Barbara Ostrowska
"Perspektywy zastosowania zaawansowanych technologii druku 3D w medycynie ”

Do bezpłatnego udziału w konferencji zapraszamy:

Kadrę menedżerską placówek Ochrony Zdrowia, Szefów działów finansowych i księgowych, Dyrektorów administracyjnych, Kierowników Działów IT,

Ordynatorów i szefów oddziałów specjalistycznych, lekarzy specjalistów i personel odpowiedzialny za tworzenie dokumentacji medycznej i jej poprawność, przetwarzanie i obieg,

Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, instytucji nadzorczych odpowiedzialnych za zdrowie publiczne oraz przedstawicieli administracji państwowej,

Szczegóły konferencji 5.06 >>

- 5.06 Rejestracja >>

Sprawne zarządzanie szpitalem a infrastruktura informatyczna
Warszawa - Torwar, 4 czerwca 2014

Prelekcje wygłoszą:

ppłk mgr inż. Piotr Murawski, szef Wydziału Teleinformatyki. Odpowiedzialny z ramienia Instytutu za całokształt działań w zakresie teleinformatyki w tym za opracowanie i realizację projektu dot. budowy systemu telemedycznego wsparcia medycznego.
Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej gdzie obronił pracę
z zakresu analizy i projektowania systemów informatycznych. Uczestnik projektów międzynarodowych.

Paweł Piecuch, od ponad 10 lat pracuje jako konsultant i analityk rynków ochrony zdrowia i ITC, doradza w projektach wdrażania nowoczesnych technologii medycznych oraz informatycznych w placówkach ochrony zdrowia. Doświadczony szkoleniowiec
i prelegent ogólnopolskich konferencji dotyczących szeroko rozumianej informatyzacji ośrodków medycznych. Autor ponad 100 publikacji w najpopularniejszych magazynach
branżowych oraz współautor książki: „Elektroniczna Dokumentacja Medyczna” wyd. Wiedza i Praktyka 2011r.

Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu

mgr inż. Marcin Lenarczyk, absolwent Wydziału Cybernetyki WAT, od 10 lat związany z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu jako Pełnomocnik Dyrektora
ds. systemu informatycznego. Autor i współautor projektów informatycznych realizowanych w Szpitalu i w województwie dolnośląskim. Dwukrotny Lider Informatyki czasopisma Computerworld i nagrody Złoty Skalpel Pulsu Medycyny za innowacyjne projekty w dziedzinie medycyny."
" Droga ku „chmurze” czyli inwestycje w infrastrukturę "

Tomasz Berdyga, od ponad 15 lat związany z ekonomią w służbie zdrowia. W przeszłości Dyrektor Finansowy w Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych, Dyrektor ds. Ekonomicznych w Instytucie Kardiologii, Dyrektor inwestycyjny w Funduszu
Inwestycyjnym Supernova Capital, Wiceprezes Centrum Kardiologii Józefów, lider projektów telemedycznych i teleinformatycznych. Absolwent The European Healthcare Leadership Programme prowadzonego w INSEAD (Fontainebleau, Francja) oraz
certyfikowany Project Manager. Aktualnie Chief Innovation Officer
w Instytucie Kardiologii oraz Prezes prywatnego Centrum Medycznego.
" Kiedy informatyka może przeszkadzać w zarządzaniu - studium przypadku ".

Henryka Koperniak, członek Założyciel i od 2007 roku w Skarbnik Stowarzyszenia Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego STORM. Absolwentka Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej, posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie projektowania systemów informatycznych dla jednostek ochrony zdrowia, od 25 lat w branży IT, współautor i producent oprogramowania dla publicznych i niepublicznych ZOZ, w tym sprawozdawczości dla NFZ i dokumentacji (EDM). Specjalizuje się w systemach liczenia i analizy kosztów procedur medycznych. Prowadziła cykle szkoleniowe dla menedzerów służby zdrowia w zakresie kosztów procedur medycznych, ma na swoim koncie wdrożenia w całym kraju.Inicjatorka przystąpienia STORM do Grupy Doradczej Użytkowników projektu P1. Aktywny uczestnik z ramienia STORM zespołów konsultacyjnych m.in. NFZ - projekt EWUŚ, CSIOZ - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM).
„ Problemy informatycznej obsługi kolejek do specjalistów i opieki onkologicznej - zgodnie z nowymi wymaganiami Ministra Zdrowia. ”

Mgr inż. Jarosław Dobrzyński, dyrektor firmy AMDG, twórca portalu medipment.pl
"Internetowe wyszukiwanie i optymalny dobór sprzętu medycznego"

Tematyka konferencji:
1. Utrzymanie sieci teleinformatycznych:

serwery sieciowe;

okablowanie strukturalne;

elementy pasywne i aktywne sieci komputerowej;

2. Komputerowa infrastruktura techniczna oraz oprogramowanie:

systemy informatyczne;

sprzęt oraz oprogramowanie użytkowe;

3. Wielostanowiskowe systemy informatyczne, stacje robocze, stanowiska komputerowe. aplikacje administracyjne i medyczne (+ HelpDesk):

jednostki administracyjne (finanse i księgowość, środki trwałe, gospodarka magazynowa, kadry, płace, ewidencja kosztów działalności medycznej);

jednostki medyczne (dokumentacja medyczna, ruch chorych, lecznictwo otwarte, statystyka medyczna, apteka, laboratorium)'

4. Bazy danych wykorzystywane przez systemy informatyczne;
5. Systemy do tworzenia kopii zapasowych danych;
6. Integracja systemów informatycznych, integracja nowych aplikacji, modułów systemów informatycznych;
7. Autorskie rozwiązania i aplikacje (m.in. związane z archiwizacją i analizą danych, przetwarzaniem, elektroniczna wymiana danych i przekazywanie informacji);
8. Zasilanie awaryjne, agregaty prądotwórcze;
9. Wewnętrzny system wymiany danych i informacji - Intranet;
10. Internet (utrzymanie domeny internetowej, administracja serwera internetowego, administracja serwera poczty elektronicznej, administracja serwera http://).

Do bezpłatnego udziału w konferencji zapraszamy:

Przedstawicieli placówek medycznych odpowiedzialnych za planowanie, nadzór i koordynację prac związanych z rozbudową i eksploatacją sieci komputerowej,

Osoby odpowiedzialne za zakup i doradztwo techniczne w zakresie zamówień systemów i sprzętu komputerowego,

Dyrektorów i kierowników działów IT odpowiedzialnych za administrację i utrzymanie serwerów sieciowych, administrację i utrzymanie baz danych i kopii zapasowych,

Osoby odpowiedzialne za wdrażanie i utrzymanie wielostanowiskowych systemów informatycznych oraz bieżące rozwiązywanie problemów użytkowników,

Kadrę odpowiedzialną za wspieranie komórek organizacyjnych Szpitala w przedsięwzięciach obejmujących zastosowanie technik informatycznych oraz osoby odpowiedzialne za szkolenie personelu administracyjnego i medycznego,

Studentów dwóch ostatnich roczników.

Agenda: http://www.multiexpo.pl/konferencje/konferencja-sprawn...

Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji: http://www.multiexpo.pl/rejestracja-na-targi
Spotkania jakie realizujemy podczas tegorocznego spotkania znajdą Państwo na stronie: http://www.multiexpo.pl/med-imprezy-towarzyszace

Nowoczesna Placówka Medyczna to szereg spotkań realizowanych w dniach :

04.06.

Ratownictwo Medyczne – wybrane zagadnienia i narzędzia wsparcia,

Poprawa efektywności zarządzania finansami w placówkach ochrony zdrowia

Nowoczesna Diagnostyka Laboratoryjna,

Wnioski z dotychczasowych doświadczeń - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna,

Konwent dedykowany pielęgniarkom, pielęgniarzom oraz położnym,

Konwent dedykowany specjalistom geriatrii i medycyny paliatywnej,

Szkolenie IAT - Nowoczesna Metoda Fizjoterapii.

05.06.

Outsourcing w placówkach medycznych - lek na całe zło?

Bezpieczny i Nowoczesny Blok Operacyjny,

Nowoczesna Diagnostyka Obrazowa,

Rehabilitacja Medyczna – problemy małego pacjenta,

Wnioski z dotychczasowych doświadczeń - Elektroniczna Dokumentacja Medyczna,

Konwent dedykowany ginekologom i położnikom,

Konwent Medycyny Estetycznej,

Szkolenie dla ratowników medycznych
Damian Michalczyk

Damian Michalczyk handel i usługi

Temat: IT w medycynie - co myślicie?

IT i innowacyjne technologie w medycynie coraz częściej się wykorzystuje, bo można szybciej wykryć różne schorzenia i zapobiec poważnym konsekwencjom. Dlatego warto stawiać na nowoczesne technologie. Takie jak ta https://alstor.pl/medycyna/qct-pro/ . Pozwala na precyzyjne badanie kości, w tym ich gęstości. W ten sposób bardzo szybko można wykryć osteoporozę i podjąć leczenie, dzięki czemu seniorzy mogą uniknąć złamań i hospitalizacji.

Następna dyskusja:

Psychologia w medycynie chi...




Wyślij zaproszenie do