Łukasz Misiura

Łukasz Misiura grafik/DTP
operator/fotograf/

Temat: HAPPY EASTER?!?


Obrazek


ale error......
udzieliło mi się od tych kruliczkówŁukasz M. edytował(a) ten post dnia 08.04.09 o godzinie 20:25

Temat: HAPPY EASTER?!?

No Panie.. a obrazek gdzie? :-)

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?

Czekamy...
Anna Cyran

Anna Cyran GD/UX Designer

Temat: HAPPY EASTER?!?

to dam swoje, wesołych świąt


Obrazek

Temat: HAPPY EASTER?!?


Obrazek
Andrzej K. edytował(a) ten post dnia 08.04.09 o godzinie 20:46

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?

Śmieszne te kurczaczki i jajeczka, a ja mam raczej Święto Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc
Ula S.

Ula S. pokonać góry i nie
potknąć się o kamień

Temat: HAPPY EASTER?!?

Wielkanocne Zwyczaje
W Palmową Niedzielę powszechne jest święcenie gałązek wierzbowych, które według wierzeń starych ludzi chronią dom przed uderzeniem pioruna, a ludzi i ich dobytek - przed złymi wpływami. Pozornie chrześcijański zwyczaj jest w istocie utrzymaniem praktyki pogańskiej - uderzenia się świeżo zakwitłymi gałązkami w celu zapewnienia sobie żywotności.
W Wielki Piątek przed świtem chodzono do rzeki lub stawu obmywać się, wierząc w ozdrawiające właściwości wody w tym dniu. Dla chorych i bydła przynoszono wodę w dzbankach. Starzy ludzie praktykują ten zwyczaj do dnia dzisiejszego - jest to także relikt obrzędów pogańskich - wiosennego oczyszczania się wodą.
W Wielką Sobotę święci się chleb, jajka, szynkę i kiełbasę. Święconymi jajkami członkowie rodziny dzielą się w Wielką Niedzielę - według wierzeń ludowych ma to dodatnio wpłynąć na spoistość rodziny.
W Wielką Sobotę dziewczęta i kobiety zdobią „kraszonki”. Dawniej zdobiono je przy pomocy wosku lub kwasu, obecnie wyskrobuje się wzór na barwionej powierzchni skorupki jajka. Także w Wielką Sobotę palono na cmentarzu wielkie ognisko, na którym opalano końce palm. Z palm tych robiono w Poniedziałek Wielkanocny krzyżyki, które zatykano na polach. Miały one chronić plony przed gradobiciem.
W Poniedziałek Wielkanocny chłopcy od rana czatują z wodą na dziewczęta, aby je polać. Chodzą także po domach, zwłaszcza do tych dziewcząt, które im się podobają. Zwyczaj polewania wodą nazywają dyngusem lub śmirgustem. Połączony on jest z ofiarowywaniem chłopcom przez dziewczęta kraszonek. W wielu wsiach dochował się zwyczaj polewania chłopców we wtorek po Wielkanocy.
Oblewanie się wodą może być reliktem dawnego święta agrarnego (chęć zapewnienia deszczu, potrzebnego dla uzyskania dobrych plonów) lub święta zmarłych (praktyka oczyszczająca).
Do innych zwyczajów o charakterze agrarnym zaliczyć należy zatykanie na polach krzyżyków zrobionych z gałązek palm oraz procesje konne objeżdżające granice pól. Pierwszy zwyczaj praktykowany jest przez starsze pokolenie w prawie wszystkich wsiach, drugi stosowano i stosują tylko gdzieniegdzie. Chodziło tutaj o spowodowanie dobrych urodzajów i ochronę plonów.

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?

z pozdrowieniami...

http://www.youtube.com/watch?v=AKwizUzyj0I
Piotr Ż.

Piotr Ż. Director of UX EMEA

Temat: HAPPY EASTER?!?


Obrazek

Z pozdrowieniami

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?


Obrazek


http://emilianna12.deviantart.com/art/Happy-Easter-790...Emilia Anna G. edytował(a) ten post dnia 09.04.09 o godzinie 23:00

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?


Obrazek


Spokojnych, radosnych, i Świąt Wielkanocnych.
Ula S.

Ula S. pokonać góry i nie
potknąć się o kamień

Temat: HAPPY EASTER?!?

Ciepłych, pełnych radosnej nadziei świat Zmartwychwstania Pańskiego także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą. Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego. Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka. Na te Wielkanoc życzyć Wam wypada ciepła domowego, miłości bliźniego, placka wybornego, spokoju świętego.
Życzę Wam tego wszystkiego z całego serca.
http://picasaweb.google.com/Planeta66/Wielkanoc?authke...Ula Staszewska edytował(a) ten post dnia 10.04.09 o godzinie 11:39

konto usunięte

Temat: HAPPY EASTER?!?

Wielkanoc - jak ugryźć istotę świąt zdjąwszy pogańskie skorupki:
Równonoc wiosenna jest to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie i od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy. Inaczej mówiąc jest to moment przecięcia przez słońce równika niebieskiego w trakcie jego pozornej wędrówki po ekliptyce z półkuli południowej na półkulę północną. Równonoc wiosenna ma miejsce 20/21 marca i wyznacza na półkuli północnej początek wiosny (a na półkuli południowej jesieni) która trwa do momentu przesilenia letniego. Przesilenie letnie - moment maksymalnego wychylenia kierunku osi obrotu Ziemi (23,45°) względem prostej prostopadłej do płaszczyzny orbity, gdy biegun północny zwrócony jest blizej Słońca niż południowy. Zachodzi 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku, w którym cień padający w południe jest najkrótszy w roku (dotyczy tylko obszarów półkuli północnej na północ od zwrotnika Raka). Najkrótszą nocą w roku jest noc z 21 czerwca.
Chrześcijańskie Święto Wielkiej Nocy zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca przypadającej po równonocy wiosennej.
Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 15 Nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 15 Nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Jakieś 30 lat przed tymi wydarzeniami, ok. 3760 roku według kalendarza hebrajskiego, nastąpiło Wcielenie się Boga a potem wspomniane wydarzenia i części izraelitów, którzy przyjęli Chrystusa Pana do serca, rozpoczęli liczyć czas od zera. Do izraelitów dołączyły także inne narody i dziś, z czego ogromna większość ludzi w tym kraju zdaje sobie sprawę, mamy A.D 2009.
Wydarzenia zbawcze, o których mowa, rozegrały się w czasie Paschy, czyli wtedy, gdy od równonocy wiosennej następuje pierwsza pełnia księżyca, a potem pierwsza niedziela. Trzy dni poprzedzające tę niedzielę nazywamy "Tridium Paschalne" i są to - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota po których następuje Święto Zmartwychwstania Pańskiego, czyli popularnie - Wielkanoc, czyli noc Zmartwychwstania. Wielki Czwartek jest wielki z powodu Ostatniej Wieczerzy, jaką Chrystus Pan spożył ze swoimi uczniami gdzie ustanowił największy sakrament - Ciała i Krwi Pańskiej. Wielki Piątek jest wielki z powodu miłosnej ofiary jaką dobrowolnie złożył Syn Ojcu w Ofierze za nas - za wszystkie swoje dzieci, tj. ludzi. Wielka Sobota jest wielka z powodu ciszy, skupienia i czuwania przy Grobie Pańskim - oczekiwania na tę Wielką Noc, noc Zmartwychwstania, po której to nocy drzwi do domu Ojca zostały dla nas otwarte.
Zabawy i zwyczaje jakie zostały opisane przez p. Ulę są ubarwieniem tych świąt, podobnie jak rysunki i farby na jajkach - symbolu ukrytego życia. Tak więc stukajmy się nimi i zdejmujmy jedne i drugie skorupki - życząc smacznego i Alleluja!



Wyślij zaproszenie do