Jacek Mucha

Jacek Mucha Specjalista GNSS/GIS

Temat: Wzbogacanie (?) danych przestrzennych

Witam!

Poszukuję sposobu na wzbogacenie danych jakościowych dla poligonów na jednej warstwie używając do tego danych z poligonów na odrębnych warstwach.

Utworzyłem sobie siatkę kwadratów (poligonów) 200x200m, dla których potrzebuję wykonać bonitację punktową, czyli wyciągnąć średnią ważoną z danych cech zapisanych w poligonach na innych warstwach. Cechy jakościowe są przeliczone na punkty i zapisane w tabeli atrybutów na każdej warstwie dla każdego poligonu. Przykładowo biorę pod uwagę zasięg lasu, użytkowanie ziemi i dostępność komunikacyjną dla każdego z 300 kwadratów w siatce.

Tych cech oczywiście mam dużo więcej, w tym znaczną ilość tzw. zerujących (jeżeli występuje, kwadrat nie jest brany pod uwagę w obliczaniu średniej, ale trzeba uwzględnić dlaczego, czyli w tabeli atrybutów musi się znaleźć informacja, która wartość była zerującą).

Dodatkowa trudność polega na tym, że poligony typu lasy itp. mają "naturalne" granice, czyli nie są kwadratami, a np. elipsami czy innymi nieregularnymi figurami, więc mogą pokrywać np. 35% danego kwadratu, który trzeba jakoś sklasyfikować.
Kryterium klasyfikacji jest więc albo zerojedynkowe albo jeżeli kwadrat jest pokryty w >50% powierzchni przez poligon z lasem, to cały kwadrat jest lasem.

Wyczytałem na stronach Esri, że jest zbiór narzędzi "wzbogacanie danych" (http://doc.arcgis.com/pl/arcgis-online/use-maps/perfor...), ale nie umiem jeszcze tego używać.

Moje pytanie jest więc takie:
1. W jaki sposób poprawnie sklasyfikować wszystkie kwadraty w obrębie jednej badanej cechy (problem granic)?
2. Jak poprawnie scalić dane z różnych cech dla wszystkich kwadratów?

Co do pyt. 2 to przychodzi mi do głowy wykorzystanie Excela i potem funkcji Join w tabeli atrybutów, każdy kwadrat jest już ponumerowany odpowiednio w tabeli.

Wiem, że sporo tego, ale bardzo proszę o pomoc.

Załączam link z przykładem o co mi chodzi: [url]https://drive.google.com/file/d/0B97E8LGHOLlVcWlnWW1zUk...[/

Końcowa tabela atrybutów powinna więc mieć tyle dodatkowych kolumn ile było analizowanych cech jakościowych.Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.02.15 o godzinie 18:32
Jacek Mucha

Jacek Mucha Specjalista GNSS/GIS

Temat: Wzbogacanie (?) danych przestrzennych

Tutaj inne dane, bo w tamtych chyba są błędy.

https://drive.google.com/file/d/0B97E8LGHOLlVOWtnT2xZOE...

Temat: Wzbogacanie (?) danych przestrzennych

Witaj!
dodawać i ważyć można na wiele sposobów, ale ja bym zaczął od policzenia jaki procent konkretnego typu danych występuje w polach badawczych, a dopiero potem zabrać się za scalanie.

aby to zrobić wykonujesz kilka kroków:
1. przecinasz poszczególne warstwy z siatką kwadratów (intersection)
2. dla powstałej geometrii obliczasz kalkulatorem pól powierzchnię, a następnie wyliczasz procent pokrycia. Mając wyliczoną powierzchnię i wielkość siatki według schematu (area / 40 000) * 100 co wynika z wielkości siatki referencyjnej (200 x 200 = 40 000)
3. jeżeli wystarczy Ci wartość zerojedynkowa tak policzone procenty przeliczasz wykorzystując warunek logiczny (jeżeli procent >=50 to wpisujesz wartość 1 jeśli jest mniejszy wpisujesz wartość 0)
4. tak obliczone pola traktujesz złączeniem z podstawową siatką i przepisujesz do niej wyliczone wskaźniki / procenty
5. dla obliczenia całości wartości punktowej sumujesz powstałe pola i dostajesz wartość końcową i maksymalną ilość punktów na zaliczeniu.

jeśli potrzebujesz dokładniejszych instrukcji lub wyliczonego przykładu odezwij się na priv

pozdrawiam
Karol Stachura

Karol Stachura Nie ma na świecie
rzeczy niemożliwych
- są tylko mało
pra...

Temat: Wzbogacanie (?) danych przestrzennych

Karolu- dzięki za link - nie pamiętałem nazwy - opisałem algorytm...
Jacek Mucha

Jacek Mucha Specjalista GNSS/GIS

Temat: Wzbogacanie (?) danych przestrzennych

Bardzo dziękuję za link, tego mi było trzeba :) Resztę mogę excelem szybko załatwić. Dzięki za pomoc!

Następna dyskusja:

GIS a Bazy Danych




Wyślij zaproszenie do