Mateusz O.

Mateusz O. Specjalista CRM

Temat: Serwery GIS

Witam, jak w temacie czy znacie jakies inne rozwiazania webowe GIS takie jak :MapExtreme czy ArcGIS Server? Chodzi o jakies SDK lub inne pozwalajace na generowanie dynamicznych stron internetowych z mapkami - mapy tematyczne (wykresy, kolorowanie regionow itd).
Ewa S.

Ewa S. Doktorant, UWM

Temat: Serwery GIS

geoserver, openleyers, mapguide, geomedia webmap i wiele innych. praktycznie każdy producent oprogramowania GIS ma takie rozwiązanie w ofercie.
Mateusz O.

Mateusz O. Specjalista CRM

Temat: Serwery GIS

Serdecznie dziekuje za odpowiedz. Jesli mozesz to napisz, ktore z nich (albo jeszcze inne) nadaja sie do analizy biznesowej tak jak pisalem - mapki tematyczne. Nie musza to byc rozwiazania open source.
Jarek G.

Jarek G. Placematic - GIS,
Geomarketing&Spatia
Business
Intelligence

Temat: Serwery GIS

Jeśli ktoś szuka tematycznych mapek w technologii webowej, zapraszam na stronę http://wigeogis.com. Posiadamy jedno z pierwszych w Europie rozwiązanie geomarketingowe online - bazujące na rozwiązaniach OpenSource lub rozwiązaniach komercyjnych.

Pozdrawiam.
Jarek Giero
Ewa S.

Ewa S. Doktorant, UWM

Temat: Serwery GIS

Mateusz Ostopinko:
Serdecznie dziekuje za odpowiedz. Jesli mozesz to napisz, ktore z nich (albo jeszcze inne) nadaja sie do analizy biznesowej tak jak pisalem - mapki tematyczne. Nie musza to byc rozwiazania open source.

Jeśli chcesz publikować wyniki analiz (czyli mapki tematyczne) to wszystkie i tu polecam open source bo bardzo prężnie się rozwija, jeśli chcesz tworzyć mapy online (czyli wykonywać analizy via internet) to raczej rozwiązania komercyjne typu ArcGIS Server, ale konkretów już nie podam bo to nie moja bajka :), albo usługi takie jak kolegi Jarka z wpisu powyżej.
Plusem open source'a jest to że taki MapGuide (przykładowo) możesz sobie dowolnie oprogramować, ewentualnie znaleźć gotowe rozwiązania w sieci (wyznaczanie trasy, wyszukiwanie w buforze itp) i masz bogatą społeczność internetową która rozwija dany produkt i dzieli się kodami. A analizy możesz sobie wykonać sam w QGISie, który również jest z OsGeo.
Odnośnie rozwiązań komercyjnych to wszystko zależy od tego jaki masz budżet :) Plusem jest to, że jak zatrudnisz profesjonalną firmę do tego to masz szybko i dobrze wykonane narzędzie, a to czasem bywa ważniejsze od ceny.

BTW uściślij hasło 'rozwiązań biznesowych' i 'mapek tematycznych' bo każda branża to inaczej interpretuje.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Serwery GIS

Geoserver - naturalny wybór dla programujących w Javie, szybko się rozwija, niezłe wsparcie przez liste mailingową. Wady: dość ociężały oraz zasobożerny, brak narzędzi do authornigu map (poza Styler'em, którego rozwój jakoś ostatnio przystopował). Zalety: WFS-T, Java (i jej całe zaplecze), mocne API (GeoTools), dobre wsparcie dla baz danych, architektura wtyczkowa, sporo ciekawych wtyczek typu GWC, kontrola obciążenia, etc, proste acz dość funkcjonalny panel administracyjny

MapServer - naturalny wybór dla programujących w PHP, szybko się rozwija aczkolwiek ostatnio trochę w cieniu Geoservera, bardzo liberalna licencja, dobre wsparcie przez listę mailingową. Wady: brak WFS-T, brak jakichkolwiek konsoli zarządzania i siermiężność (MapServer należy jednak rozpatrywać jako potężny silnik do pisania aplikacji a nie oprogramowanie pudełkowe), brak narzędzi do authoringu map (poza QGIS oraz aplikacją, której nazwy zapomniałem ;). Zalety: szybki, dużo wspieranych formatów, MapScript, prosty plik konfiguracyjny.

MapGuide OpenSource - chyba najwolniej rozwijący się, kiepsko z formatami i bazami danych (dopiero w beta 2.2 to jakoś usprawniono), rozwiązanie typu pudełko, strona projektu dość uboga. Wady: wolny rozwój, kiepsko z bazami danych i formatami, chaos na stronie i szczątkowe informacje. Zalety: bardzo dobre narzędzie do authoringu map (projekt zewnętrzny MapGuide Maestro), konsola administracyjna, na starcie ładny i funkcjonalny interfejs użytkownika - najbardziej kompletne rozwiązanie pudełkowe i bardzo szybko i prosto można zbudować kompletny serwis.

To tak na szybko jeśli chodzi o wielką trójce opensource.Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 23.07.10 o godzinie 14:25
Mateusz O.

Mateusz O. Specjalista CRM

Temat: Serwery GIS

Dzieki wielkie za odpowiedz. Jesli chodzi zagadnienie 'analizy biznesowej' i 'mapek tematycznych' to chodzi mi mniej wiecej o takie rozwiazanie jakie jest w MapInfo w wersji desktop - tam mozna tworzyc mapki na podstawie zagregowanych danych z bazy danych i przedstawiac je w formie roznego rodzaju wykresow, kolorowac regiony itd. Analiza biznesowa to po krotce np mozliwosc wybrania jakiegos regionu z mapy naszego kraju - wojewodztwa i przejrzenia konkretnych danych np sprzedazowych. Ogladamy wojewodztwo nastepnie 'zoom' do powiatu gdzie tez sa jakies zagregowane dane z wykresikami i jeszcze nizej az do poziomu gminy. Tak to ma wygladac w bardzo skroconej wersji. Jesli chodzi o technologie to najlepiej .NET i MS SQL.
Piotr T.

Piotr T. programista GIS,
analityk GIS,
(www.cgis.pl)

Temat: Serwery GIS

.NET jest poza moim zainteresowaniem wiec tutaj nie będę się rozwodził - w każdym bądź razie teoretycznie najlepsze wsparcie dla niego ma MapGuide OS, zresztą każdym w/w serwerem można sterować z dowolnej technologii za pomocą rożnych webapi, rest'ow, etc...

Wbudowaną w siebie obsługę kartodiagramów kołowych ma tak naprawdę tylko MapServer:
http://mapserver.org/output/dynamic_charting.html

W Geoserverze trzeba łączyć rzeczy wbudowane w niego wraz z zewnętrznymi bibliotekami:
http://blog.geoserver.org/2009/06/01/geoserver-chart-e...

W MapGuide podobnie jak w Geoserverze trzeba "kombinować". "Kolorowanie" mają wszystkie a samą analize danych to już widoki przez bazę danych.Piotr Tracz edytował(a) ten post dnia 26.07.10 o godzinie 17:30

Następna dyskusja:

GIS w internecie.




Wyślij zaproszenie do