Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Witam,
Chciałbym przedstawić problem i pewien pomysł, który chodzi mi po głowie od dłuższego czasu, a jego rozwiązanie przyszło podczas przeglądania Automapy... Ja jako "młody" rodzic jestem tematem żywo zainteresowany.
Zapraszam do dyskusji, interesują mnie w szczególności głosy przeciwne takiemu podejściu do sprawy.
Z mojej perspektywy chodzi o jednorodność i spójność w bazach danych. Wg mnie jest to kolejny problem który można w bardzo fajny i przyjazny sposób rozwiązać za pomocą narzędzi IT.

Problem: kobieta rodzi dziecko w szpitalu, rejestrujemy dane dziecka, zgłaszany je do urzędu. NIGDY URZĄD NIE DAJE NAM INFORMACJI O DANYCH DZIECKA. Rodzice czasami dostarczają nam te dane (zabieramy im cenny czas). Nasze systemy mają nas wspierać i pomagać w codziennej pracy, dlatego też proponuje swoje podejście do tematu.

Rozwiązanie: kobiecie przed lub po porodzie zakładane jest konto na Portalu Szpitala – wyznaczona osoba w szpitalu po otrzymaniu zgody pacjentki (opiekuna ustawowego?) zakłada konto na portalu,
lub prosimy panie o założenie konta.
Po zarejestrowaniu urodzenia dziecka, matka automatycznie przypisywana jest jako opiekun prawny dziecka na portalu Szpitala.

Matka:
1. Może do 6-miesiaca życia uzupełnić dane dziecka (PESEL, IMIĘ, NAZWISKO, ADRES) w każdym momencie.
2. Jeśli nie uzupełni danych: Dostaje co miesiąc mail z prośbą o uzupełnienie danych dziecka w portalu. Mail jest wysyłany aż do ukończenia 6 miesiaca przez dziecko. Wydaje się zasadne aby szpital mógł decydować o tym czasie...6 miesiecy lub 1 rok...
3. Może prowadzić notatki na temat zdrowia dziecka. Notatki są dostępne dla lekarza podczas wizyty dziecka w szpitalu!!!

Po wpisaniu danych dziecka przez matkę następuje weryfikacja szpitala. Można tu wykorzystać eWUŚ. Na podstawie PESEL sprawdzamy czy dane są poprawne. Jeśli:
1. Dane są poprawne akceptujemy dane.
2. Dane nie są poprawne - dzwonimy do matki -rozmowa.
3. Dane nie są w eWUŚ - dzwonimy do matki z prośba o zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia informujemy o konsekwencjach braku ubezpieczenia.
4. Mały pacjent miał zarejestrowana wizytę w Szpitalu z poprawnymi danymi osobowymi - rodzic widzi uzupełnione dane dziecka na portalu – może rejestrować dziecko w Szpitalu i uzupełniać dane.

UWAGA! Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać, ale są dość delikatne… więc nie będę o nich tutaj pisał.

P.S. Wg mnie takie tematy powinny być już dawno rozwiązane.Ten post został edytowany przez Autora dnia 03.11.13 o godzinie 22:30

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Nie rozumiem w jaki sposób ten pomysł może poprawić funkcjonowanie... czego???
Rozszerzenie działania eWuś? Według mnie należy poprawić kilka obecnych funkcjonalności, z których trudno jest korzystać. Dlatego wstrzymuje się od dokładania kolejnego zadania.
Czy pod pojęciem szpital rozumiemy każdy podmiot leczniczy???
Dziecko po opuszczeniu z rodzicem porodówki/położnictwa etc. raczej wędruje po tzw. przychodniach, poradniach preluksacyjnych, alergologach, kardiologach etc.
Nie twierdzę, że ten pomysł jest zły, nie wiem o co w nim tylko ma chodzić. A dane będą przekazywane przez kolejny portal...

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Każdy szpital ma obowiązek posiadania "tworu" za pomocą którego pacjent może umawiać wizyty do konkretnych poradni. Pacjent powinien widzieć jaka jest dostępność usług na kiedy jest umówiony, czy się coś zmieniło itd. itp... portal który obecnie wykorzystujemy daje możliwości przypisywania dzieci opiekunom prawnym (umawianie wizyt w poradniach, umawianie się na konkretne usługi) i dlatego mam nadzieję na zainteresowanie tematem. Znam wiele szpitali, które mają bliźniacze do naszych rozwiązania.

Ponieważ małe dziecko w wielu przypadkach trafia do nas po raz kolejny (poradnie przyszpitalne, szczepienia, odział, izba, sor...) warto mieć jego dane osobowe:
- choćby do skrócenia czasu przyjęcia dziecka w systemie
- system automatycznie przypnie matkę jako opiekuna - kolejna czynność po stronie szpitala nie będzie wymagała poświęcania czasu na zbędne autoryzacje
- damy matce możliwość prowadzenia "notatek" na temat stanu zdrowia (mnie akurat interesują wszystkie sprawy związane z zdrowiem mojej córki, kiedy i gdzie była - co jej było. Choćby po to, aby się przygotować do wizyty).

W dobie dokumentacji elektronicznej najważniejsza jest dobra IDENTYFIKACJA i to mi przyświeca.

Jest wiele sytuacji, które moglibyśmy poprawić:
1. Rodzą się bliźniaki... Matka w 99,9999% wie, który się urodził pierwszy i jakie ma imię. Opiekunom damy możliwość nazywania dzieci w systemie (proszę pamiętać że będziemy tylko prosić, NIE WYMAGAĆ... Jestem daleki od nakazów).
2. Jak rodzi się chłopak a matka ma na nazwisko Kowalska - to chłopak ma przez system nadane imię Kowalska Noworodek 1... - to też trzeba pilnować i zmieniać. Dlaczego nie dać rodzicom takiej możliwości?
3. System nadaję nazwisko Matki, a może powinno być nazwisko ojca? Jak później odnaleźć takie dziecko w systemie aby zachować ciągłość dokumentacji ??
4. Zgłasza się do nas Kowalski z poprawnymi danymi dziecka (poradnia, sor, oddział) a w danym dniu na szpitalu urodziło się 5 Kowalskich Noworodków - znów poświęcamy czas na znalezienie tego konkretnego (a mógłby mieć już uzupełnione dane).

Mamy piękne możliwości dawane przez portale informacyjne więc czemu nie skorzystać ?

Uważam, że takie drobne kroczki, niezależne od ustawodawcy - pozwolą zaoszczędzić czas - tak bardzo potrzebny w dzisiejszym świecie.

P.S. Jeśli temat chwyci z chęcią napisze parę słów do SIWZ ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 03.11.13 o godzinie 23:39

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

A co na to empiria, czy można gdzieś spotkać taki system, który działa w danym systemie ochrony zdrowia globalnie, a jednocześnie jest systemem beznakazowym?

konto usunięte

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Jeśli mogę podpowiedzieć - opierając się na:

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20130000502&type=2

takim identyfikatorem (dla osób bez numeru PESEL) może być para, z której jeden składnik to identyfikator rodzica lub opiekuna (nie nazwisko ale jego np. PESEL) - część problemów pewnie wówczas odpadnie.

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Sorry chłopaki, ale widać że kompletnie nie znacie tematu - tylko żyjecie w rzeczywistości rozporządzeń i możliwości JAKIŚ TAM SYSTEMÓW...

Właśnie z takim podejściem jak wasze spotykam się na co dzień. Wdrożeniowiec lub programista nie może zrozumieć pewnej zmiany w systemie. Opiera się wyłącznie na rozporządzeniach i możliwościach oprogramowania. Tłumaczę, że pewna zmiana zrewolucjonizuje podejście do tematu i zniknie wiele problemów, z którymi się borykamy. Programiści i ludzie NIE PRACUJĄCY z aplikacjami w życiu codziennym upierają się przy swoim...
Jeśli w końcu wymuszam zmianę w systemie (programista poświęca np. 4h...) NAGLE SIĘ OKAZUJE że z perspektywy szpitala jedna zmiana to 200 roboczo godzin w miesiącu. Z perspektywy Polski są to setki godzin, które można poświecić na opiekę nad pacjentem - a nie nad ślęczeniem przy systemie...

W swoim systemie zaproponowałem setki zmian, które dały KOLOSALNE efekty. Oprogramowanie stało się bardzo przyjazne dla użytkowników. Codziennie wyszukujemy i proponujemy drobne poprawki, które usprawniają pracę.
Nagle się okazuje że system zaczyna pracować i jest w stanie na siebie zarobić Przez ostatnie 10lat ciężko było znaleźć systemy medyczne, które umiały by na siebie zarobić ??!!?? (dziwne...). Dzięki moim zabiegom sytuacja jest odwrotna, system wspiera i zarabia na swoje utrzymanie jednocześnie jest wielce przydatny.

Kolejna zmiana tycząca się noworodków przyniesie w perspektywie czasu kolejne korzyści, których obecnie nie jestem sobie w stanie nawet wyobrazić.

Proszę o słowa przeciw takiemu podejściu do tematu (chodzi o pozyskiwanie danych noworodka "dziecka" do 1 roku życia) :D Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.11.13 o godzinie 09:34

konto usunięte

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

Pominę zbędną polemikę o offtopach ;)

Jakie widzę zagrożenia dla zaproponowanego rozwiązania - te dane wypełni nie więcej niż 10% rodziców (10% to będzie duży sukces).
Nie mają z tego żadnych korzyści.

Pozdrawiam,
AJ

Temat: Pozyskiwanie danych noworodka. Duże małe wyzwanie.

10% porodów - SUKCES :D
Rodzic:
1. nie błąka się po szpitalu szukając osoby, której ma przekazać dane dziecka.
2. szybciej jest załatwiany podczas przyjęcia, gdyż połowę rzeczy mamy wypełnione
3. może podejrzeć wyniki swojego dziecka - ma je w jednym miejscu.
4. nie musi poświęcać czasu aby dziecko przypisać do jego profilu w portalu informacyjnym
5. damy mu możliwość prowadzenia notatek na temat dziecka + przypominanie via mail o szczepieniach (zalecanych i tych dodatkowych) w zależności od wieku dziecka.

Szpital:
1. uzupełnione dane
2. pełna Identyfikacja Dziecka (nie będę się zastanawiał czy Noworodek1 to Kasia a Noworodek2 to Zosia).
3. w przypadku błędnie wystawionego np. skierowania do poradni lub do zakładu diagnostyki (błąd po stronie wystawiającego, PESEL, NAZWISKO, IMIĘ - brak możliwości prawidłowego odczytu danych ze skierowania) mamy od razu dane do zweryfikowania po naszej stronie.
4. pewnie jeszcze kilka które mi teraz do głowy nie przychodzą.

Takie rzeczy jak dla mnie już dawno powinien STORM załatwić - być może w końcu mieli by "nową i świeżą" rzecz, którą mogliby się chwalić.Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.11.13 o godzinie 10:55

Następna dyskusja:

Przecieki danych w Szpitalach.




Wyślij zaproszenie do