Paweł Chrobak

Paweł Chrobak cokolwiek robisz,
czas ucieka

Temat: Problem z bezpiecznikami w małej serwerowni

temat nieaktualny - zostawiamy go ;)Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.10.15 o godzinie 21:24
Zenon Ruta

Zenon Ruta Ekspert ds.
Infrastruktury i
Operacji, Nordea IT
Polska S...

Temat: Problem z bezpiecznikami w małej serwerowni

Witam,

Z opisu, to sprawa wygląda bardzo dziwnie, ale rozumiem, że pod nazwą "bezpieczniki" kryją się prawdopodobnie wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Mam nadzieje, że to nie są wyłączniki różnicowo-prądowe, tych ja raczej bym nie zastosował do zasilania serwerów w serwerowni.

Jeśli Pan może przesłać trochę więcej danych, to bardzo chętnie spróbuję pomóc.
Proszę na mojego mail przesłać na początek zdjęcie samej rozdzielnicy oraz zdjęcie tego felernego zabezpieczenia. Przydałby się również schemat jedno-kreskowy tego fragmentu instalacji elektrycznej obejmujący przynajmniej zabezpieczenie wcześniejsze (przed tym "bezpiecznikiem" oraz za zabezpieczeniem, aż do gniazd zasilających.
Mój adres mailowy: zruta@poczta.onet.pl

Pozdrawiam,
Zenon ruta
Zenon Ruta

Zenon Ruta Ekspert ds.
Infrastruktury i
Operacji, Nordea IT
Polska S...

Temat: Problem z bezpiecznikami w małej serwerowni

Witam,

Pan Paweł zadał pytanie: czemu nie stosowałby Pan różnicowo-prądowych ?

Ponieważ chodzi o bardzo ważną sprawę ochrony przeciwporażeniowej, dlatego zacytuje moją odpowiedź.

"Wyłączniki różnicowo-prądowe są wykorzystywane do ochrony ludzi przed ewentualnym porażeniem prądem elektrycznym, ale są one jedynie dodatkowy zabezpieczeniem, a na dodatek bardzo zawodnym.

Podsatwową ochroną przeciwporażeniową spełnia izolacja (izolacja na przewodach, osłony, obudowy, barierki, itd.). Drugim, bardzo skutecznym sposobem stosowanym powszechnie, jest instalacja wyrównawcza wyrównująca potencjału na wszystkich elementach metalowych mogących być pod napięciem (pospolicie nazywane "uziemnianiem obudów"). Stąd w serwerowniach, wszystkie szafy IT, wszystkie metalowe obudowy klimatyzacji i temu podobne podłacza się do instalacji wyrównawczej (nie ma różnicy potencjałów - to nie ma napięcia niebezpiecznego, które może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym).

Co do zabezpieczeń różnicowo-prądowych, to dodatkowo muszą one być poddawane testom co najmniej raz w miesiącu "TEST MONTLY", bo tylko wtedy producent gwarantuje poprawność jego działania. Nietsty we wszystkich znanych mi serwerowniach pracujących przez okrągły rok w tak zwanym trybie 24/7, wykonywanie takich testów jest po prostu niemożliwe.
Skoro nie można takich testów przeprowadzać, to po co wydaać na nie pieniądze, przecież i tak nie będzie gwarancji, że kogokolwiek uchronią przed porażeniem."

Pozdrawiam,
Zenon Ruta

Następna dyskusja:

seminarium - PRAKTYCZNE ASP...




Wyślij zaproszenie do