Paweł Dąbrowski

Paweł Dąbrowski niezależny
konsultant /
facylitator /
tłumacz

Temat: Seminarium IIBA® Warsaw Poland Chapter na Górnym Śląsku...

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, iż 28 października 2010 roku odbędzie się kolejny wykład organizowany przez IIBA WPC na Górnym Śląsku, którego tematem będzie zarządzanie regułami biznesowymi w sposób aktywujący specjalistów dziedzinowych oraz późniejsze ich wykorzystanie w innych obszarach analizy biznesowej oraz systemowej.

Funkcjonowanie organizacji jest oparte o regulacje zawarte w rozporządzeniach, procedurach, okólnikach. Regulacje, aby mogły być efektywnie wdrożone, winny cechować się jednoznacznością oraz spójnością a komunikowane powinny być w sposób czytelny dla wszystkich stron, których dotyczą. Z inżynierskiego punktu widzenia, tworzenie regulacji sprowadza się do problemu opracowania zestawu reguł biznesowych, które narzucają ograniczenia na funkcjonowanie organizacji. Niestety, inżynierska precyzja bardzo często idzie w parze z utratą czytelności efektów prac dla osób
nie posiadających specjalistycznej wiedzy.

Z uwagi na silnie biznesowy charakter reguł biznesowych, w roku 1996 Ronald Ross – nazywany często ojcem reguł biznesowych – rozpoczął prace nad opracowaniem zasad wykorzystania języka naturalnego do specyfikowania reguł biznesowych, w efekcie których światło dzienne ujrzał RuleSpeak®, a kilka lat później produkt wspierający zarządzanie regułami tworzonymi z wykorzystaniem RuleSpeak – RuleXpress czyniąc tym samym techniki specyfikowania oraz zarządzania regułami biznesowymi praktycznie użytecznymi dla biznesu.

Reguły biznesowe ze swojej natury charakteryzują biznes. Aczkolwiek, w przypadku, gdy dany obszar biznesowy jest wspierany rozwiązaniami informatycznymi, wpływają na ich funkcjonalność. Stosowanie systematycznych metod analizy biznesowej oraz systemowej wymaga więc kojarzenia reguł biznesowych z artefaktami procesu wytwórczego oprogramowania zarówno w aspekcie koncepcyjnym jak i narzędziowym.

Wykład, który poprowadzi dr Juergen Pitschke będzie miał na celu zaprezentowanie metod specyfikowania reguł biznesowych z wykorzystaniem RuleSpeak oraz RuleXpress oraz ich późniejszego wykorzystania w procesie wytwórczym oprogramowania. Wiedza przekazana w trakcie wykładu będzie użyteczna dla:
- specjalistów dziedzinowych, biorących czynny udział w procesach analizy biznesowej oraz systemowej,
- osób odpowiedzialnych za opracowywanie modeli procesowych organizacji,
- analityków biznesowych oraz systemowych a także
- kadry menedżerskiej, biorącej udział w opracowywaniu regulacji organizacyjnych.

Cel spotkania:
- Zwiększenie czytelności oraz spójności komunikowania reguł biznesowych zarówno wśród specjalistów dziedzinowych jak i IT
- Efektywne pozyskiwanie, specyfikowanie oraz utrzymywania reguł decyzyjnych oraz dziedzinowego know-how

Program spotkania:
12.00–12.30 Rejestracja
12.30–12.40 Oficjalne rozpoczęcie spotkania (Piotr Fick – Członek Zarządu IIBA WPC)
12.40–13.40 Wykład – część 1 (dr Juergen Pitschke)
13.40–14.15 Przerwa
14.15–15.15 Wykład – część 2 (dr Juergen Pitschke)
15.15–16.00 Rozmowy kuluarowe

Gość specjalny:
Dr Juergen Pitschke jest założycielem i dyrektorem zarządzającym BCS - dr Juergen Pitschke. Od dawna zajmuje się specjalistycznie tematem modelowania i projektowania wizualnego rozwiązań biznesowych. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie metodycznego stosowania standardowych notacji modelowania. W swojej karierze zawodowej pomógł wielu organizacjom wprowadzić te standardy i metody w ich codziennej działalności. Jest tłumaczem metodyki RuleSpeak na język niemiecki. Współpracował z takimi firmami jak Kuehne+Nagel (AG & Co.) KG, Class KGaA mbH oraz takimi instytucjami jak Federalne Biuro Policji w Szwajcarii oraz Urząd Hydrograficzny w Wielkiej Brytanii. Jest wykładowcą na University of Cooperative Education w Dreźnie, gdzie prowadzi zajęcia w dziedzinie inżynierii oprogramowania oraz analizy systemowej.

Gospodarz spotkania:
Piotr Fick jest członkiem zarządu IIBA WPC ds. rozwoju Górnego Śląska. Pracuje jako naczelnik wydziału aplikacji korporacyjnych ING Bank Śląski. Ma ponad 16letnie doświadczenie jako pracownik IT w ING Banku Śląskim, w Departamencie Rozwoju Aplikacji, z czego 12 lat na stanowisku kierowniczym. Każdego dnia, w ciągu tych kilkunastu lat, spotyka się z analizą biznesową, analizą wymagań biznesowych i analizą systemową, czy to w ramach prowadzonych projektów, czy w ramach utrzymania systemów informatycznych. Realizowane projekty mają charakter lokalny (Polska) jak również globalny (Europa).

Miejsce spotkania:
ING Bank Śląski SA
ul. Sokolska 34
40-086 Katowice
Sala seminaryjna (parter)

Warunki uczestnictwa:
Udział w seminarium jest bezpłatny dla członków IIBA WPC oraz pracowników ING Banku Śląskiego. Dla pozostałych osób koszt uczestnictwa wynosi 39 zł. Wpłatę można dokonać na konto IIBA WPC (Stowarzyszenie Warsaw Poland Chapter of the IIBA, ul. Wincentego Kadłubka 43, 02-496 Warszawa, 05 1160 2202 0000 0001 2997 9453 Bank Millennium SA, o/ Warszawa, ul. Puławska 233).

Rejestracja:
Prosimy o wysłanie do dnia 26 października 2010 zgłoszenia na adres: rejestracja@warsaw.theiiba.org zawierającego następujące dane: imię, nazwisko, nazwa firmy, stanowisko, e-mail, numer telefonu.
W przypadku osób, które będą potrzebowały rachunek, prosimy o dołączenie do zgłoszenia danych firmy (nazwa, adres, NIP).

Serdecznie zapraszamy.