Bogdan Oś

Bogdan Oś animator
socjokreacji,
psychoterapeuta,
szkolenia, kultur...

Temat: Nadpobudliwość u dzieci a sztuczne dodatki do żywności!!!

„Istnieje oczywisty związek pomiędzy sztucznymi dodatkami do żywności a nadpobudliwym zachowaniem dzieci - ostrzega brytyjski nadzór żywnościowy.
Badanie przeprowadzone dla Agencji Norm Żywieniowych (FSA) i opublikowane w The Lancet, wykazało „szkodliwe efekty” spożywania mieszanki sztucznych dodatków, które można znaleźć w napojach, słodyczach i innych przetwarzanych pokarmach. Ustalenia te sprawiły, że FSA wydała zalecenia dla rodziców, którzy uważają zachowanie swoich dzieci za nadpobudliwe, aby ograniczyli pociechom pokarmy zawierające dodatki oznaczone literą E, których dotyczyło badanie.
Naukowcy z Uniwersytetu Southampton, którzy badali trzylatków i ośmiolatków uważają, że ich odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla unormowania kwestii dodatków do żywności w Wielkiej Brytanii. Oskarża się jednak FSA, że nie wykorzystała możliwości właściwej ochrony dzieci i pozostałych konsumentów, ponieważ nie wyznaczyła daty, do kiedy producenci mieliby ostatecznie wycofać takie dodatki, jak żółcień pomarańczowa czy tartrazyna ze swoich produktów.

We wspomnianym, największym tego typu badaniu, naukowcy rejestrowali zachowanie 150 trzylatków i 144 ośmiolatków po spożyciu różnych napojów. Żadne z dzieci nie chorowało z powodu nadpobudliwości. Dzieci wypijały mieszankę dodatków, która była odpowiednikiem średniego dziennego spożycia przez brytyjskie dzieci. Mieszanka nie była produktem, który obecnie znajduje się w sprzedaży.
Po spożyciu napoju – koktajlu kontrowersyjnych numerków E i konserwantu benzoesanu sodu – okazało się, że dzieci stawały się nieznośne i traciły koncentrację. Wykazując nienormalnie impulsywne zachowanie, nie były one w stanie bawić się jedną zabawką czy też skończyć powierzonego im zadania. Grupa starszych dzieci nie potrafiła ukończyć 15-minutowego ćwiczenia na komputerze. Wyniki badania nie były jednakowe u wszystkich, ale wykazało ono występowanie złego zachowania u dzieci, które dotąd nie wykazywały nadpobudliwości czy ubytków w skupieniu uwagi.

Jim Stevenson, szef wydziału psychologii Uniwersytetu Southampton, który przewodniczył badaniu, uważa, że można przeprowadzić szybką akcję przeciwko sztucznym barwnikom, jednak wycofanie konserwującego benzoesanu sodu może wymagać działania długofalowego. Na konferencji prezentującej wyniki badania Stevenson ocenił, że zalecenia FSA są najbardziej sensownym postępowaniem, jakie można było teraz podjąć. Nadpobudliwość dzieci może wynikać również z czynników genetycznych, rozwojowych i emocjonalnych, a zmiana diety nie stanowi panaceum.

Richard Watts, działacz żywnościowej grupy nacisku Sustain, uważa jednak, że zalecenia spowodują jedynie zamieszanie. - Agencja powinna szybko zaostrzyć przepisy. Nie wiem, dlaczego firmom spożywczym nie wyznaczono dotąd terminu usunięcia szkodliwych dodatków. Uważam, że kolejnym, nie cierpiącym zwłoki krokiem powinno być uznanie każdego produktu zawierającego te dodatki za niezdrowe i zakazanie ich reklamowania dzieciom – twierdzi. Jego troskę budzą także dostępne w szkołach napoje, uważa bowiem, że School Foods Trust powinien zbadać stosowanie w nich benzoesanu sodu. - Producenci żywności powinni oczyścić swoje procedury i usunąć dodatki, które nie są ani potrzebne ani pożądane w naszym pożywieniu – dodaje Ian Tokelove, rzecznik prasowy brytyjskiej Food Commision.”

Za: dziecko.onet.pl
http://dziecko.onet.pl/18636,6,43,agresywni_po_cukierk...
źródło: The times.Bogdan Oś edytował(a) ten post dnia 19.10.09 o godzinie 03:30

Temat: Nadpobudliwość u dzieci a sztuczne dodatki do żywności!!!

Jeśli chodzi o koncentrację i pamięć oraz tzw. nieznośne zachowanie to potwierdzam to w całej rozciągłości. Jest ogromna różnica w pracy z klasą teraz i jakieś 10-15 lat temu. Do tego mam wrażenie, że jakieś 25% to dzieci z ADHD, a kiedyś takie problemy były rzadkością. Pomijam fakt, że kiedyś to się nie nazywało ADHD, ale mówiło się, że jest niegrzeczny.
Monika G.

Monika G. "Zostaw ziemię
swoim wnukom taką,
jaką zastałeś po
swoic...

Temat: Nadpobudliwość u dzieci a sztuczne dodatki do żywności!!!

Potwierdza to również dr Max Gerson .
W książce jego córki o metodzie leczenia raka i innych przewlekłych chorób , jest o tym rozdział.
Wiele dodatków ma wpływ nie tylko na naszą wątrobę i nerki , ale również na pracę naszego mózgu.



Wyślij zaproszenie do