Agnieszka Kramm

Agnieszka Kramm psycholożka,
psychoterapeutka

Temat: zapraszam na warsztat o seksualności prowadzony przez...

POLSKIE TOWARSZYSTWO PSYCHOLOGII PROCESU ZAPRASZA NA WARSZTAT

SACRED FIRE, DANCING SOUL
SEKS, BLISKOŚĆ, DUCHOWOŚĆ

w ujęciu psychologii zorientowanej na proces
warsztat prowadzi dr Gary Reiss


Czym jest seks? W jaki sposób łączy się z bliskością lub duchowością? Jak do tego ma się miłość? Spytaj 100 osób, a otrzymasz 100 różnych odpowiedzi: seks jest wszystkim, albo też niczym, życie jest największą przyjemnością, albo też źródłem okropnych cierpień, bólu, upokorzeń. Seks jest błogosławieństwem, modlitwą. Seks jest grzechem, brudnym przywiązaniem do ciała, odwodzi od duchowej ścieżki. Jest połączeniem serc, albo też po prostu cielesną zabawą.

Seksualność jest naturalnym sposobem nawiązywania głębokiego kontaktu z drugą osobą, pięknem i życiem samym w sobie. Seksualne uniesienie może dostarczyć nam ekstatycznego doświadczenia połączenia nie tylko z ukochaną osobą, lecz także z duchowością. Wiele religii i wierzeń naucza jednak, że seks i duchowość, ciało i dusza, są przeciwieństwami. W wielu rodzinach przekazujemy sobie dziedzictwo wstydu, wyparcia czy też nadużycia, a z drugiej strony nasza kultura pełna jest obsesji na punkcie seksu, traktując go jako gorący i powierzchowny towar.

Psychologia procesu postrzega istotę wszystkich doświadczeń jako kreatywną duchową esencję, która wyraża się poprzez życie każdego z nas. Tam, gdzie ten nurt ze źródła jest zablokowany, pojawiają się rozmaite problemy, ból i przygnębienie. Jednakże te blokady w doświadczeniu głębokiej bliskości niosą w sobie jednocześnie potencjał rozwoju i możliwość transformacji. Spotykając się i podążając za sobą na najgłębszym poziomie możemy odkryć znaczenie trudności, których doświadczamy, i przetransformować cierpienie w połączenie i radość, której tak pragniemy. Możemy poczuć w sobie siłę, która pozwoli nam zaangażować się w pełną prawdziwej bliskości relację z samym sobą, z innymi ludźmi i światem. Możemy zacząć tworzyć intymne relacje, do których zaprosimy naszą wibrującą, ekstatyczną energię, doświadczając radosnej pełni głębokiego połączenia. Psychologia procesu do pracy nad seksualnością używa metody pracy z minimalnymi sygnałami.

Podczas seminarium zajmiemy się różnymi stylami w podejściu do kwestii bliskości i seksualności; w tym celu będziemy pracować nad połączeniem kilku różnych aspektów:
• połączenie miłości, seksu i duchowości
• siła miłości
• komunikacja i seks
• energia seksualna i uzdrawianie
• więcej pieprzu, czyli jak to podkręcić?
• kwestie różnorodności seksualnej i płci
• procesowe podejście do mistycyzmu seksualnego i ekstazy
• tworzenie energii duchowej w przyjaźni nieseksualnej
• praca z procesem i Tantra

Zapraszamy uczestników zainteresowanych tematem ze względów osobistych i zawodowych – singli, pary pozostające w tradycyjnym bądź nietradycyjnym związku, doradców, terapeutów rodzinnych i seksuologów, personel medyczny.
Zdajemy sobie sprawę, że praca w otwartej grupie nad takim tematem wielu osobom może sprawiać trudność. Aby wszyscy mogli czuć się bezpiecznie, każdy indywidualnie zdecyduje w jaki sposób chce uczestniczyć w zajęciach.

Prowadzący Gary Reiss posiada tytuł doktorski z psychologii, jest dyplomowanym nauczycielem psychologii procesu. Od trzydziestu lat prowadzi praktykę terapeutyczną, specjalizuje się w terapii rodzin, w tym w problematyce seksualności i bliskości, a także złości i gniewu; zajmuje się pracą z konfliktami na świecie, w takich miejscach dotkniętych konfliktem jak Bliski Wschód; pracuje z pacjentami pogrążonymi w śpiączce oraz ich opiekunami. Naucza psychologii procesu w Process Work Centre w Portland w stanie Oregon, a także na całym świecie. Gary łączy głęboki związek z szeregiem tradycji duchowych, z których czerpie wiedzę i inspirację w życiu osobistym i zawodowym. Jest autorem wielu książek: Vital Loving; Angry Men, Angry Women, Angry Word; Leap Into Living; Beyond War and Peace in the Arab Izraeli Conflict. Więcej na http://garyreiss.com

Termin
20 – 22.11.2009 r.

Zapisy i informacje:
Anna Jachimiak, 0504 191 699, ania@miejscekobiet.pl
Agnieszka Kramm, 0509 84 99 15, agnieszka@miejscekobiet.pl

http://miejscekobiet.pl http://psychologia-procesu.org.pl