Maciej Z.

Maciej Z. taskbeat.pl

Temat: Proste porady pomagające oszczędzać

Przeglądając różne strony poświęcone domowym wydatkom, budżetom domowym i finansom osobistym generalnie, znalazłem kilka niekonwencjonalnych porad dotyczących tego w jaki sposób oszczędzać pieniądze.

1. Nastaw się na krótkofalowe cele. Podczas gdy oszczędzanie na emeryturę może być długofalowym celem oszczędzania, większość osób potrzebuje znacznie krótszych, bardziej osiągalnych celów które pozwolą im widzieć korzyści z oszczędzania. Podziel zatem swoje długofalowe cele na kawałki, mierz w cele osiągalne na przestrzeni tylko kilku lat, byćmoże nawet najbliższych kilku miesięcy.

2. Nie oszczędzaj w celu osiągnięcia mniej wyraźnych lub namacalnych celów. Nie staraj się zaoszczędzić kilkunastu tysięcy złotych w celu posiadania kilkunastu tysięcy złotych. Zamiast tego oszczędzaj w celu osiągnięcia czegoś co pomoże Tobie żyć spokojniej, lepiej lub co generalnie podniesie Twój standard życia.

3. Oszczędzaj stosując sprytne zachęty do oszczędzania które najlepiej na Ciebie działają. Sam znasz siebie najlepiej i wiesz w jaki sposób przekonać i zachęcić siebie do efektywnego oszczędzania. Staraj się wykorzystać te metody które najlepiej na Ciebie działają. Bądź aktywny w wykorzystywaniu psychologicznych metod wpływania na swoje sposoby oszczędzania i zarządzania domowym budżetem.

4. Przestań myśleć o oszczędzaniu jak o czymś w czym musisz być słaby lub w czym muszą być dobrzy jedynie słabi ludzie. Nie ma nic umniejszającego w efektywnym zarządzaniu budżetem domowym i efektywnym oszczędzaniu pieniędzy. Efektywne oszczędzanie jest przewagą i zdolnością którą musisz wyćwiczyć, nabyć i ciągle ulepszać. Zarządzanie budżetem domowym to dyscyplina w której każdy może być lepszy, chociaż niewielu z nas będzie naprawdę dobrymi.

5. Nie płać najpierw sobie. Zamiast tego płać sobie na końcu. To kolejna niekonwencjonalna technika polegająca na przedkładaniu innych potrzeb ponad własne zachcianki i uprzyjemnianie sobie życia samemu. Prawda jest taka że pewnych kosztów i ograniczeń nie uda się nam przeskoczyć. Nagradzanie siebie w pierwszej kolejności polegające na sprawianiu sobie przyjemności nie pozwoli Tobie uniknąć płacenia regularnych rachunków, ale może wpędzić Ciebie w kłopoty.

6. Kalkuluj pieniądze które wydajesz na różne rzeczy przeliczając je na godziny których potrzebujesz żeby na nie zarobić. Jeżeli poznasz prawdziwy koszt pracy którą musisz wykonać żeby pozwolić sobie na niektóre przyjemności lub po prostu przetrwać do pierwszego, to zrozumiesz ile tak naprawdę rzeczy kosztują Ciebie. Cena jest zupełnie bezosobowa, rzecz może być tania lub droga w porównaniu do innej. Zamiast tego porównaj cenę którą płacisz z obliczoną dniówką.

7. Wliczaj podatek dochodowy i VAT do ceny którą musisz zapłacić za produkty i usługi które kupujesz. Mówi się że grosz nie wydany to grosz zarobiony. Odwróć tą zasadę, zobacz ile podatku wliczone jest w cenę różnych rzeczy żeby zobaczyć jak wiele musisz zapłacić w porównaniu do swojego miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Adam K.

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

jak zacząć oszczędzać?




Wyślij zaproszenie do