konto usunięte

Temat: Ciekawostki

W starożytnym Egipcie czosnek uważano za roślinę świętą, której uprawa w przydomowych ogródkach była surowo zakazana. Nie wolno go było także spożywać kapłanom. Starożytni Rzymianie twierdzili, że czosnek wzmaga męstwo i podnosi ducha walki, podawanie legionistom zalecał Neron. Co ciekawe było w tym trochę racji, podczas wojny w Korei eksperci w USA obliczyli, że spożywanie Allium sativum podnosi sprawność bojową żołnierzy o 11%.
Aneta Chylewska

Aneta Chylewska Jeśli myślisz że coś
jest niemozliwe -
zmień myślenie...
...

Temat: Ciekawostki

Hmmm... CZOSNEK - wspaniała roślina. Podstawa w kuchni! Podobno obniża ciśnienie i działa jak antybiotyk na przeziębienie :)
Monika A.

Monika A. Marketing
Communication
Academy

Temat: Ciekawostki

No bo czosnek jest takim naturalnym antybiotykiem :).
I do tego idealny do tylu potraw!

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Czosnek jest rzeczywiście niesamowity :) Obniża ciśnienie, także poziom cholesterolu, a podnosi poziom tego dobrego HDL, usprawnia krążenie, działa bakteriobójczo, grzybobójczo. Fantastyczny przy przeziębieniu, dezynfekuje przewód pokarmowy, ale nie należy przesadzać, bo za dużo i za często może podrażnić, przy wrzodach też nie poleca się. Przy budowie piramidy Cheopsa był podawany robotnikom, aby ich chronić przed pasożytami. Jeszcze nie tak dawno medycyna ludowa zalecała go na owsiki i inne paskudy ;). Jak Ktoś nie lubi smaku, nie wierzę ;), to są różniste tabletki z nim. Ale najlepszy jest świeżutki. Ja uwielbiam rozetrzeć ząbek przeciśnięty przez praskę z solą na desce i dodać do miękkiego masła, tak z 1/4 kostki, zależy jak kto lubi ;), i dodaję do tego koper pokrojony, bombowe do ziemniaków z grilla, ale i z piekarnika z folii mogą być ;)

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Dagmara ....narobilaś mi ochoty na ziemniaczki z masłem czosnkowym:P

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Hej Kinia :)

Sama mam ochotę :P

A jaki mam przepis na kurczaka po baskijsku... ale to następnym razem ;)

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Jak wiadomo nie od dziś, najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny są diamenty ;) Ale skąd się wzięły karaty ? No właśnie...
1 karat = 0,2 g. nasion interesującej rośliny - szarańczynu strąkowego. Nazwa łacińska Ceratonia siliqua zbliżona jest nieco do karata, a przede wszystkim nasiona te były używane jako rodzaj odważników przez starodawnych jubilerów, korzenników i aptekarzy. Posiada również właściwości lecznicze. Nasiona tzw. chleba świętojańskiego stosowane są jako środki zapierające oraz używane w przemyśle farmaceutycznym do zagęszczania rozmaitych postaci leków.


Obrazek
Dagmara Sztaba edytował(a) ten post dnia 24.11.07 o godzinie 20:33

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Kopalnią wiedzy o starożytnej farmacji jest jednak papirus Ebersa. To egipski dokumentem z ok. 1500 r. p.n.e. Opisano w nim ponad 800 leków, w znacznej mierze ziołowych, z których część jest aktualna i dziś. W celu "uwalniania ekskrementów z ciała człowieka" zalecano na przykład olej rycynowy z piwem, na apetyt - piołun, czosnek do odkażania itd. Oczywiście, nie wszystkie recepty były równie trafne - w celu uwalniania dziecka od nadmiaru moczu polecano bowiem "starą księgę ugotować w oleju i smarować jego ciało

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Sok z wierzby zawierający kwas salicynowy stosował już Hipokrates cztery stulecia przed Chrystusem.

Jednak prawdziwym wynalazcą aspiryny jest zapomniany francuski chemik Charles-Frederic Gerhardt, a nie chemik niemiecki Felix Hoffmann związany z firmą Bayer. Charles-Frederic Gerhardt dokonał pierwszy na świecie, w roku 1853, syntezy cząsteczki kwasu acetylosalicynowego. Gerhardt nie doczekał korzyści ze swego odkrycia, jego wynalazek poszedł w zapomnienie, a jego wkład w zdrowie ludzkości przeszedł niezauważony. Dopiero dużo później niemal po upływie pół wieku, wynaleziona przez niego substancja zyskała nazwę aspiryny.

Niezaprzeczalną zasługą Hoffnama jest uzyskanie tej samej substancji drogą mniej kosztowną i opracowanie technologii możliwej do zastosowania na skalę przemysłową. Niemiecka grupa farmaceutyczna Bayer opatentowała w 1899 roku nazwę "aspiryna" i wprowadziła specyfik zawierający kwas acetylosalicynowy do praktyki terapeutycznej jako środek przeciw bólom, gorączce i gośćcowi.

Dziś dzienna produkcja aspiryny na świecie sięga 50 tys. ton

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

KOFEINA
Dawka kofeiny w postaci fliżanki kawy korzystnie wpływa na zdrowie, tym korzystniej, im kawa mocniejsza, dlatego należy pić espresso, a nie kawę rozpuszczalną - tak twierdzi dr Chiara Trombetti z Włoskiego Instytutu Humanitas Gavazzeni w Bergamo. Kawa zawiera taninę i przeciwutleniacze korzystne dla pracy serca i układu krążenia. Kawa może zmniejszyć ból głowy, dobrze wpływa na wątrobę, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Z kolei kofeina zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy. Jednak zbyt dużo kawy nadmiernie pobudza układ nerwowy, dlatego nie należy wypijać jej więcej niż trzy filiżanki dziennie.

Róża dzika

Róża dzika jest znana od czasów ludzi pierwotnych, którzy to traktowali jej owoce jako codzienne pożywienie. Płatki róży stanowiły bardzo popularne pachnidło dalekiego Wschodu. Starożytni Rzymianie wypełniali płatkami poduszki, co miało ich usypiać i uspokajać

Arcydzięgiel litwor(łac. Archangelica officinalis)
Arcydzięgiel używany był już od bardzo dawna. Znaleziono jego ślady podczas wykopalisk w Biskupinie. Nazwa „archangelica” wywodzi się od Archanioła Gabriela, który podobno miał objawić się we śnie pewnemu lekarzowi i powiedzieć, że najlepszym lekiem na zarazę jest żuty korzeń arcydzięgla. Przez zakonników zwana była „zielem Ducha Świętego” i zalecana, by zachować długowieczność. Od wieków używano tej rośliny do zaprawiania wódek i likierówKinga Ziębakowska edytował(a) ten post dnia 06.01.08 o godzinie 09:34
Michał P.

Michał P. petrochemia

Piotr Kaczmarczyk

Piotr Kaczmarczyk There is no future,
the future is now

Temat: Ciekawostki

Dla lubiących historyczne "smaczki" dotyczące pochodzenia leków, czy metod leczniczych niezastąpione są książki Jurgena Thorwalda.

Entuzjastom etnobotaniki polecam "Alchemię natury" i niech tytuł nie zwiedzie "Rośliny miłości" - niezwykle trudnodostępne [chętnie zakupię].

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Dzięki wielkie za posty i informacje :)

Co do zastosowań płatków róży dodam, że...

Ogromną miłością do królowej kwiatów pałali starożytni Rzymianie. W dobie Rzymu cezarów wizerunki róż zdobiły przedmioty codziennego użytku, dodawane były do kąpieli, posiłków. Podczas panowania Nerona stałym elementem uczt stanowił bezustannie spadający na biesiadujących gości deszcz płatków róż. Istnieją pogłoski, iż pewien cesarz w powyżej opisany sposób, lecz posługując się ogromem różanych płatków pozbył się swych politycznych wrogów. Natomiast królowa Kleopatra przyjmowała gości w apartamentach wysłanych warstwą róż dochodzącą do połowy metra grubości.

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Parę słów o bawełnie, a wydawać by się mogło całkiem zwyczajnej ;)

W Indiach około 1000 lat p.n.e. bawełna otoczona była czcią i wchodziła w skład ofiar składanych bogom.

W czasach Chrystusowych nosiła nazwę winnej wełny, w związku z kształtem liści zbliżonym do winorośli.

Wata to włoski otaczające nasiona bawełny, poddane uprzednio procesowi wybielania.

Z bawełny produkowana jest koloksylina, z której uzyskuje się kolodium. Preparat ten służy do zabezpieczenia niewielkich skaleczeń oraz jako baza, w której zawiesza się rozmaite substancje lecznicze.

W czasach renesansu z waty bawełnianej sporządzano czopki noszące nazwę pessarium. Dzisiejszymi odpowiednikami są tampony, także nasycane substancjami leczniczymi.

Oczyszczoną bawełnę jako środek opatrunkowy wprowadził do lecznictwa polski chirurg – prof. Ludwik Bierkowski podczas powstania listopadowego w 1830 r.

Gossypol (ziązek wyizolowany z oleju bawełny) jako czysta substancja znacznie obniża zdolności rozrodcze mężczyzn, w związku z tym prowadzone są badania nad zastosowaniem tego związku w stworzeniu środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn ;)


Obrazek



Obrazek

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Miodu, jako symbolu wiecznej szczęśliwości, używano do balsamowania zwłok. Babilończycy grzebiąc zmarłych smarowali ich miodem.
Dla starożytnych Greków był eliksirem życia i nektarem bogów. Podczas uczt używano go na równi z wodą, oliwą i mlekiem.

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Wszyscy pamiętają napewno słynne słoneczniki Vincenta van Gogha. W większości Jego obrazów dominuje kolor żółty. Istnieje ciekawa teoria, która głosi, iż było to skutkiem przyjmowania preparatów z Naparstnicy na chore serce mistrza. Jednym z działań niepożądanych po glikozydach z Digitalis jest widzenie na żółto. Nie mylić z widzeniem na niebiesko ;)

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

niedługo pewno czekają nas syropy z tą rośliną, więc parę słów o niej ;)

Cebula jest jedną z roślin, która obecna była w diecie ludzi już w czasach przedhistorycznych. Ponad tysiąc lat wstecz była znana w Indiach i Mezopotamii. Szczególnie popularna była w antycznym Egipcie, informacje o jej uprawie sięgają roku 3200 p.n.e. Za czasów Herodota na piramidzie Cheopsa znajdował się napis mówiący o zakupie dla budujących ją robotników cebuli, czosnku, rzodkwi i pory, którego koszt wyniósł 1600 taelów srebra, co na dziś w przybliżeniu stanowi sumę 3,5 miliona dolarów. Wizerunki cebuli przetrwały do chwili obecnej na egipskich freskach. W hieroglifach stanowi ona oddzielną zgłoskę. U Sumerów była uprawiana w przyświątynnych i przypałacowych ogrodach. Znajduje się w spisie ogrodu Sankt Gallen. Jako roślina o znaczeniu leczniczym została wymieniona w zielniku Szen-Nunga. W Papirusie Ebersa wewnętrzne części cebuli noszące nazwę pączków cebuli stanowiły składową recepty na lek moczopędny. John Hall, medyk i zięć Szekspira zalecał pewną kurację z użyciem cebuli i czosnku, która była podobnie nieszkodliwa, jak nieskuteczna. Nakazywał bowiem przykładać gorące cebule w okolice pęcherza. Medycyna ludowa zalecała z niej okłady na zmiany skórne. Od dawien dawna dzięki obecności dużej ilości witaminy C cebula stanowi lek przeciwszkorbutowy. Podczas drugiej wojny światowej przyczyniła się do ratowania przed wycieńczeniem więźniów obozów i jeńców wojennych.
Anna K.

Anna K. Specjalista

Temat: Ciekawostki

Dagmara S.:
Hej Kinia :)

Sama mam ochotę :P

A jaki mam przepis na kurczaka po baskijsku... ale to następnym razem ;)

a ja czekam i czekam na ten przepis.... doczekam się czy też jest z kręgu tych "niedostępnych"?

konto usunięte

Temat: Ciekawostki

Chętnie powtórzę jeszcze raz :), był już w temacie o czosnku :) Polecam

Piersi z kurczaka pokroić na kostki - takie nukketsy opanierować tradycyjnie, mąka, jajko, bułka tarta i usmażyć.

I do tego sos nad sosami:

majonez obowiązkowo kielecki mały słoik + 2-3 łyżki żurawiny na słodko ze słoika np Łowicz jest dobry i do tego wgnieść 2-3 ząbki czosnku (zależne od upodobań) najbezpieczniej gnieść trochę, rozmieszać, skosztować i potem dodawać więcej. odstawić do lodówki sos na 2 godzinki, coby sie przegryzł.

Następna dyskusja:

ciekawostki kulturalne




Wyślij zaproszenie do