Katarzyna Z.

Katarzyna Z. Business Development
Manager

Temat: Certyfikaty kosmetyków naturalnych - Gwarancja jakości

Większość producentów kosmetyków informuje nas, że ich kosmetyki są naturalne, pełne wartościowych substancji odżywczych, które cudowanie działają na naszą skórę.

Niestety bardzo często zdarza się, że takie informacje są nadużywane przez firmy i wprowadzają nas w błąd. Producenci coraz więcej wydają na reklamę i marketing swoich produktów, a coraz mniej na zawartość tego co znajduje się w opakowaniu. Nawet bardzo drogie kosmetyki z górnej półki często skomponowane są z najtańszych surowców nienaturalnych. Natomiast składników pochodzenia naturalnego jest mniej niż 1%.

Fakt ten wynika z tego, że do tej pory nigdzie na świecie nie było uregulowań prawnych definiujących pojęcie kosmetyku naturalnego


Wobec braku uregulowań prawnych podobnych do tych, które mają zastosowanie do żywności z kontrolowanych upraw ekologicznych, potrzebą chwili stało się ustanowienie analogicznych standardów dla kosmetyków naturalnych.

Pionierem w tym zakresie jest niemieckie stowarzyszenie producentów ekologicznych Demeter, które jako pierwsze ustanowiło wymagania wobec producentów kosmetyków naturalnych, a firma Tautropfen jako pierwsza spełniła w roku 1989 wymagania zrzeszenia Demeter i mogła zacząć używać określenia "kontrolowane kosmetyki ekologiczne" w stosunku do swoich produktów.

W Wielkiej Brytanii natomiast kosmetyki ekologiczne najczęściej certyfikowane są przez Soil Association, a w Europie przez francuski ECOCERT oraz niemiecki BDIH Kontrollierte Naturkosmetik, przy czym ich działalność ma charakter międzynarodowy, tak że certyfikacji przez te organizacje poddają się nawet producenci z tak odległych krajów jak Nowa Zelandia czy Australia.

Na półkach w polskich sklepach znaleźć można coraz więcej kosmetyków noszących logo BDIH lub ECOCERT;

Wymagania stawiane producentom:
• stosowanie naturalnych surowców mineralnych i roślinnych (ECOCERT szczegółowo określa ich minimalną ilość na 95%);
• o ile to możliwe stosowanie surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych (ECOCERT wymaga, aby stanowiły one przynajmniej 50% wszystkich składników roślinnych);
• nie stosowanie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie;
• nie stosowanie surowców z martwych zwierząt;
• nie stosowanie produktów petrochemicznych takich, jak oleje, silikony czy parafiny;
• nie przeprowadzanie testów na zwierzętach;
• rezygnacja z syntetycznych środków zapachowych i barwiących;
• sugerowana jest rezygnacja z syntetycznych konserwantów, a w przypadku ich zastosowania informacja ta musi być wyraźnie zaznaczona na opakowaniu; są też ograniczenia, co do tego, jakie substancje mogą być w tym zakresie ewentualnie stosowane;
• stosowanie ekologicznych opakowań.


bdih - "kontrolierte naturkosmetik" - do produkcji tych kosmetyków używane są naturalne surowce, jak oleje roślinne, tłuszcze i wosk, ekstrakty ziołowe i wody kwiatowe, olejki eteryczne i sbstancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.

kryteria, jakimi kieruje się BDIH przy nadawaniu certyfikatu:

• stosowanie roślinnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów
• przez cały cykl produkcji nie będą wykonywane testy na zwierzętach
• zakaz stosowania surowców pochodzących od martwych zwierząt (np. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy)
• dozwolone jest stosowanie nieorganicznych soli (np. siarczan magnezu) i mineralnych surowców (np. chlorek sodu)
• świadoma rezygnacja z organiczno-syntetycznych środków barwiących, syntetycznych substancji zapachowych, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej
• ze względu na mikrobiologiczne bezpieczeństwo produktów, obok naturalnych konserwantów, dozwolone jest również stosowanie pewnych naturalnie identycznych konserwntów: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. W deklaracji kosmetyku substancje te muszą być dodatkowo oznaczone: "Konserviert mit... [Name des Konservierungsstoffes]" ("Konserwowane... [nazwa składnika]")
• w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego, rezygnacja z radioaktywnego naświetlania
stosowanie opakowań ekologicznych i łatwo ulegających rozkładowi
proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Producenci, których produkty kosmetyczne posiadają certyfikat BDIH:
Lavera - Lavere
Logona
Martina Gebhardt Naturkosmetik
Primavera
Weleda
Sante
Santa Verde
Tautropfen

Pełną lista producentów znajduje się na stronie internetowej BDIH.

Pozdrawiam
Kasia