Janusz P.

Janusz P. Inwestor, Promotor

Temat: CYSTEINA, N-ACETYLOCYSTEINA (NAC) I Immunocal®

CYSTEINA, N-ACETYLOCYSTEINA (NAC) I Immunocal®

Autor: dr Jimmy Gutman, Uniwesytet McGill

Badania z ostatniego ćwierćwiecza wykazały, że czynnikiem ograniczającym zdolność naszego organizmu do

syntezy glutationu jest dostępność cysteiny w diecie. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu – przyjrzyjmy się

bliżej samej cysteinie, N-acetylocysteinie (NAC) i Immunocalowi®.

Aminokwas cysteina występuje w formie suplementu w tabletkach i w proszku. Niestety nie stwierdzono aby

spożywanie cysteiny w skuteczny sposób podnosiło poziom glutationu. Sama cysteina jest szybko utleniana

w układzie trawiennym i nie dociera do komórek w wystarczającej ilości. Cysteina musi być przyjmowana w formie, która zapewni jej przetrwanie podróży przez przewód pokarmowy, krwioobieg i poprzez błony komórkowe.

NAC jest formą cysteiny chemicznie zmodyfikowaną w taki sposób, aby odbyła bez szwanku tę długą podróż z jamy ustnej do komórek. NAC jest używana jako lek podnoszący poziom glutationu w krytycznych sytuacjach, takich jak zatrucie acetaminofenem.

Jest także lekiem najpowszechniej używanym w badaniach dotyczących zwiększania poziomu glutationu.

NAC ma dwie wady. Skutecznie podnosi poziom glutationu jedynie w krótkim czasie kilku godzin i z tego powodu musi być podawana pacjentom wielokrotnie w ciągu dnia. U osób przyjmujących tabletki z NAC pojawia się gwałtowny wzrost poziomu glutationu, a następnie poziom ten równie gwałtownie spada, niekiedy nawet poniżej poziomu wyjściowego. Kolejną komplikację związaną ze stosowaniem NAC stanowią powszechnie występujące efekty uboczne takie jak nudności, wymioty i biegunka.

Po latach badań, dr Gustavo Bounous opracował to, co znamy jako IMMUNOCAL®. Jest to białkowy suplement, który ma zdolność dostarczania cysteiny do naszych komórek. Może być postrzegany jako „nośnik cysteiny”. Ponieważ jest on skomplikowanym naturalnym białkiem, przekształcenie cysteiny w glutation rozpoczyna się bardzo szybko, ale trwa przez kilka godzin w miarę, jak nasze trawienie i metabolizm wykonują swoją pracę.

Efekty uboczne Immunocalu® należą do rzadkości.

Należy sobie uzmysłowić, że ilość cysteiny zawarta w Immunocalu® nie jest aż tak ważna, jak jej forma. Na przykład, jeśli zagotujemy IMMUNOCAL®, ilość cysteiny pozostanie taka sama, ale jej zdolność do podnoszenia poziomu glutationu zostanie zniszczona, ponieważ cysteina nie będzie już dłużej występowała w formie możliwej do właściwego wykorzystania przez komórki.

Po zrozumieniu fizjologii przewaga Immunocalu® nad NAC staje się oczywista.