Konrad Górak

Konrad Górak CEO RedsouL Media /
Twórca FASCYNUJ -
Brand
Konsulting&So...

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Ten dział jest poświęcony wszystkim osobom zainteresowanym procesem Emocjonalnej Jogi.

W tym miejscu odpowiemy na każde Twoje pytanie dotyczące praktyki Emocjonalnej Jogi. Dowiesz się gdzie w Polsce możesz wziąć udział w zajęciach i spotkaniach.

Jeśli praktykujesz Jogę podpowiemy Ci co zrobić, żeby działała na Twoje emocje w ten sam sposób w jaki działa na Twoje ciało. Często jest tak, że podczas Jogi Twoje ciało uwalnia napięcie z pewnych partii Twojego ciała. Niestety bardzo często razem z uwolnionym napięciem zaczynają pojawiać się negatywne, obezwładniające emocje, które ciało przechowywało w danym miejscu. Nauczysz się technik eliminujących te emocje. Dowiesz się jak eliminować emocjonalne napięcie, tak aby Twoja praktyka Jogi przebiegała sprawniej.

Emocjonalna Joga to seria technik, które przeprowadzą Cię przez emocjonalny detox.
Natalia K.

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Witam,
mam pytanie - czy joga emocjonalna leczy zaburzenia lękowe?
Prowadzę zajęcia jogi dla takich osób, ponieważ sama miałam takie problemy. Czy ten rodzaj jogi jakoś szczególnie mógłby pomóc w takich zaburzeniach? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Konrad Górak

Konrad Górak CEO RedsouL Media /
Twórca FASCYNUJ -
Brand
Konsulting&So...

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Natalia K.:
Witam,
mam pytanie - czy joga emocjonalna leczy zaburzenia lękowe?
Prowadzę zajęcia jogi dla takich osób, ponieważ sama miałam takie problemy. Czy ten rodzaj jogi jakoś szczególnie mógłby pomóc w takich zaburzeniach? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam,

Głównym założeniem emocjonalnej jogi jest właśnie praca z zaburzeniami lękowymi, nerwicami, depresjami, stresem pourazowym, autyzmem, stresem i wszystkimi inymi zaburzeniami natury emocjonalnej. Emocjonalna Joga to taki zbiór najskuteczniejszych metod pracy z układem nerwowym, negatywnymi emocjami, traumami.

Żeby jednak lepiej opisać ten proces proszę o obejrzenie tego materiału filmowego. Dodaliśmy polskie napisy tłumaczące cały proces powstawania traumy a co za tym idzie nienaturalnych zaburzeń układu nerwowego.

http://www.youtube.com/watch?v=gPep5jX9scY

Jeśli nie pojawią się polskie napisy proszę wcisnąć przycisk CC na dole po prawej stronie odtwarzacza Youtube i wybrać polskie napisy.

Jeśli chodzi jednak o sam proces:

Czy widzieliście kiedykolwiek jak dzikie zwierzę rozładowuje napięcie po przeżyciu traumatycznej sytuacji? NIE? Czy kiedykolwiek mieliście reakcję układu nerwowego w postaci dygotania i drgawek całego ciała? Część z Was na pewno. Byliście wtedy w sytuacji w której organizm posługuje się naturalnym procesem eliminowania ładunku emocjonalnego. Niestety ten objaw jest bardzo często tłumiony poprzez nas samych albo osoby z zewnątrz mówiące nam "postaraj się uspokoić". Owijamy się kocem, staramy się rozgrzać. Wszystko co robimy w takiej sytuacji jest wbrew naturalnym mechanizmom. To samo tyczy się brania leku uspokajającego lub czegoś "mocniejszego". To blokowanie naturalnego "oczyszczenia". Nawet gdyby taka reakcja nie była powstrzymywana, to i tak jest za mało intensywna. Dlaczego? Ponieważ w procesie socjalizacji nasze naturalne zdolności do usuwania ładunku emocjonalnego są stłumione, po prostu się ich oduczamy. Przykładem sytuacji w której tracimy naturalne umiejętności jest np. powiedzenie przez mamę "nie płacz", "przestań się złościć", "opanuj się", "jak nie przestaniesz płakać dostaniesz w tyłek". Jesteśmy nałogowo oduczani naturalnych reakcji.

Wróćmy jedak do dzikich zwierząt które posiadają te naturalne umiejętności. W momencie gdy traumatyczna, zagrażająca ich życiu/przetrwaniu sytuacja kończy się, natychmiast przechodzą w fazę regeneracji i wyeliminowania napięcia, które powstało w ich organizmach. Napięcie nie jest tylko aspektem psychologicznym, jest ono namacalnym zaburzeniem w przewodzeniu elektrycznym organizmu. To trochę tak jakby, w określonym miejscu całej sieci neuronowej i komórkowej całego organizmu dochodziło do zwarcia. Dzikie zwierzę aby "wyrzucić" z siebie cały ten zgromadzony stres, pada na ziemię, ulega czemuś przypominającemu atak padaczki, całe ciało ulega silnym drgawkom i spazmom. Trwa to kilkadziesiąt sekund i zakończone jest głębokim oddechem. Zwierzę podnosi się i kontynuuje swoją normalną egzystencję. Jego umysł i ciało są odciążone, wydarzenie to nie będzie miało żadnego wpływu na dalsze życie zwierzęcia.

A teraz wyobraźcie sobie że przeżyliście traumę w swoim życiu, niezwykle silną jeśli chodzi o ładunek emocjonalny a co za tym idzie, duże zaburzenie w przewodzeniu elektrycznym układu nerwowego. Wyobraźcie sobie jaki efekt może mieć nie usunięcie ładunku emocjonalnego z tej jednej sytuacji. Ok a teraz uświadomcie sobie ile takich traumatycznych sytuacji było w Waszych życiach. Kilka? Kilkanaście? Kilkadziesiąt?

Może powiedzmy sobie krótko o tym czym jest trauma.

Pozwólcie że w tym miejscu zadam Wam pytanie – Czy spytalibyście o radę w sprawie kupna domu 3 letnie dziecko? Czy poprosiłabyś 5 latkę o doradzenie z kim powinnaś się umówić majać 20 – 30 lat? Jeśli masz nierozwiązane traumy z wieku 3 lub 5 lat nie dziw się, że jest Ci ciężko podejmować decyzje w dorosłym życiu.

Większość ludzi myśli o traumie w kategorii strasznych wydarzeń takich jak: wypadek samochodowy, gwałt, wojna, itd. Jest to mylne pojmowanie tematu traumy. Dla 3 letniego dziecka mama, która nagle „znika” ze względu na to że wraca do pracy i nie ma już tyle czasu dla niego jest tak samo dramatycznym wydarzeniem. Często ludzie mówią, że nie mają pojęcia skąd bierze się ich nerwica, depresja, stany lękowe. Nie zdają sobie sprawy z tego, że to jakie znaczenie ma dla nas dane zaburzenie zależy wyłącznie od interpretacji naszego mózgu. Jest to biologiczny proces. Gdy czujemy się zagrożeni nasz umysł i ciało reagują w odpowiedni sposób.

Wystarczy, że mając 8 lat zostaniesz wyśmiana recytując wiersz a Twoje całe życie może być wiedzione pod dyktando fobii społecznej, lęku przed wystąpieniami publicznymi. Nie dlatego że jesteś „wrażliwa” i „bojaźliwa”. W momencie konfrontacji z kolejną sytuacją społeczną organizm cofa się w czasie do tamtego wydarzenia i chcąc chronić Cię przed kolejnym doświadczeniem negatywnych, przykrych emocji, wytwarza objawy somatyczne i lęk, które mają Cię powstrzymać przed tą kolejną sytuacją.

Mniejsze traumy zależnie od tego czego dotyczyły moga oddziaływać na różne aspekty Twojego życia takie jak zdrowie, samoocena, poczucie bezpieczeństwa, sprawy uczuciowe, itd. Wszystkie problemy i brak równowagi w danej dziedzinie jest efektem doświadczenia pewnych sytuacji, które zostawiły w Twoim ciele trwały ślad. Chciałbym w tym miejscu jednak wytłumaczyć, że te „problemy” nie tkwią w psychice. Tak to dość kontrowersyjne stwierdzenie. Jednak chcę żebyś to zrozumiał/a, zaburzenia elektryczne w układzie nerwowym wywołane traumą i emocje związane z daną sytuacją sprawiają, że Twój umysł inaczej funkcjonuje, że jest w ciągłym stresie, napięciu i trybie alarmowym. Twój umysł wyczuwa te zaburzenia i reaguje na nie interpretując je w odpowiedni dla siebie sposób.

Lęk i wszystkie z nim związane objawy są efektem pracy naszego „prymitywnego” mózgu, którego nadrzędną rolą jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Objawy są formą ostrzegawczą przed danymi sytuacjami. Ta sama zasada odnosi się do lęku i ataków paniki. Twój organizm chroni Cię przed „zagrożeniem”, które to jednak interpretuje jedynie według prymitywnego schematu. Jeśli spadłeś kiedyś z wysokości, jego naturalną reakcją będzie uchronienie Cie przed kolejnym upadkiem. Lęk wysokości? Tak. Ale nie każdy upadek kończy się lękiem wysokości. Wszystko zależy od Twojej interpretacji całego zdarzenia.

Nadrzędnym zadaniem przy usuwaniu nerwic, depresji, stanów lękowych i wszelkich innych zaburzeń emocjonalnych jest usunięcie wszystkich „zwarć” w układzie nerwowym. Jak to zrobić? Przywracając mu naturalny „obieg” elektryczny. I tu z pomocą przychodzi Emocjonalna Joga, która skupia najskuteczniejsze metody pracy z układem nerwowym i emocjami. Emocjonalna Joga uczy naturalnego usuwania całego ładunku emocjonalnego i zgromadzonego napięcia poprzez techniki przywracające naturalne reakcje układu nerwowego. Jedna z metod używanych w Emocjonalnej Jodze jest używana w pracy z weterenami wojennymi w celu usuwania objawów stresu pourazowego. Z niesamowitymi efektami.
Natalia K.

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Wobec tego koniecznie muszę tego spróbować! :) Jestem dobrym materiałem doświadczalnym jako instruktor jogi i lękowiec jednocześnie :)

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

A czy można jakoś bardziej rozwinąć proces usuwania negatywnych emocji z ciała?Na filmiku widać jak ludzie leżąc na plecach wyprawiają w drgania ręce,nogi ,tułów.Ale czy w czasie tych fizycznych ćwiczeń trzeba myśleć o danej sytuacji stresowej która nas zdenerwowała .I wtedy połączyć to skupienie myśli na problemie i fizycznych ćwiczeń??Wiadomy jest fakt ze ćwiczenia fizyczne pomagają nam się odstresować (usuwając nagromadzony w mięśniach hormon stresu,czyli kortyzol)W jaki sposób docieramy do naszej podświadomości,aby uwolniła te złe emocje o których Konradzie piszesz w Emocjonalnej Jodze?
Konrad Górak

Konrad Górak CEO RedsouL Media /
Twórca FASCYNUJ -
Brand
Konsulting&So...

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Piotr Kowalski:
A czy można jakoś bardziej rozwinąć proces usuwania negatywnych emocji z ciała?Na filmiku widać jak ludzie leżąc na plecach wyprawiają w drgania ręce,nogi ,tułów.Ale czy w czasie tych fizycznych ćwiczeń trzeba myśleć o danej sytuacji stresowej która nas zdenerwowała .I wtedy połączyć to skupienie myśli na problemie i fizycznych ćwiczeń??Wiadomy jest fakt ze ćwiczenia fizyczne pomagają nam się odstresować (usuwając nagromadzony w mięśniach hormon stresu,czyli kortyzol)W jaki sposób docieramy do naszej podświadomości,aby uwolniła te złe emocje o których Konradzie piszesz w Emocjonalnej Jodze?

Piotrze,

To co widać na materiałach video to końcowy etap całego procesu. Ci ludzie nie wprawiają świadomie swojego ciała w drgania. Robi to podświadomość. Jeśli kiedykolwiek byłeś świadkiem jakiegoś wypadku, widziałeś jak osoba uczestnicząca po przeżyciu traumy odreagowywała nagromadzony stres - poprzez drgawki ciała. Tylko że zwykle ludzie robią to nieświadomie i nie wiedzą jak pokierować tym procesem na swoją korzyść.

Jest kilka opcji w których pracujemy z emocjonalna jogą. Proces podstawowy nie wymaga myślenia o jakiejkolwiek sytuacji. Co więcej prosimy aby ćwiczący skupiali się na czymś co będzie zajmowało ich umysł świadomy. Mogą oglądać telewizję, rozmawiać z rodziną, znajomymi. Poprzez taka pracę pozwalamy podświadomości na wybieranie tego co według niej jest najmniej potrzebne organizmowi. Podświadomość poprzez reakcje mięsniowe wyrzuca to z organizmu. Dlatego ten proces ma taką przewage nad innymi, ponieważ np. w przypadku ogromnych traum takich jak np. gwałt osoba nie musi zupełnie wracać myślami do tego zdarzenia. Organizm wyrzuca cały nagromadzony ładunek emocjonalny samoistnie bez udziału świadomości.

Można również pracować w skupieniu na danej sytuacji, są do tego określone narzędzia i procesy których dana osoba się uczy na szkoleniu.

Temat: Pytania dotyczące Emocjonalnej Jogi

Jakie są te narzędzia pracy w skupieniu nad emocjami o których piszesz Konradzie?Wykupiłem co prawda kurs ale nic nie wiem o tej formie.



Wyślij zaproszenie do