Michał Kaleta

Michał Kaleta psycholog-terapia
bezsenności,
Manager- ACCESS
Doradztwo ...

Temat: bezsenność -metody terapii

bezsenność i trudności związane z utrzymaniem snu stają się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym współczesnego społeczeństwa. Badania wskazują, że prawie 20% ludzi stale lub epizodycznie doświadcza tych zaburzeń.
Stres, pośpiech, niehigieniczny styl życia lub choroby psychiczne i fizyczne stają się przyczyną powstawania i utrwalania bezsenności, która nieleczona przez dłuższy czas powoduje poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne osób nią dotkniętych.
Zdecydowana większość osób cierpiących z powodu bezsenności udaje się do lekarza internisty lub psychiatry, gdzie otrzymuje pomoc farmakologiczną w postaci leków nasennych lub przeciwdepresyjnych. Stosowanie leków nasennych ma jednak tylko uzasadnienie w przypadku bezsenności przygodnej trwającej kilka dni lub krótkotrwałej (2-3 tygodnie).Dalsze stosowanie środków nasennych utrwala tylko bezsenność i powoduje uzależnienie.
W przypadku bezsenności przewlekłej - trwającej powyżej jednego miesiąca, jedyną skuteczną metodą -rekomendowaną przez American Academy of Sleep Medicine jest behawioralno -poznawcza terapia bezsenności.
Celem tej dyskusji jest próba upowszechnienia tej metody w Polsce jako bardzo efektywnej (badania dowodzą o 70-80% skuteczności)i zachęcenia do jest stosowania przez osoby przezywające trudności z zasypianiem