Marcin Kozak

Marcin Kozak Dyrektor Zarządzania
Segmentem Klientów
Indywidualnych

Temat: Ceny nieruchomości a podatek katastralny

chcę kupić nieruchomość cena około ~450 KPLN cena już nieźle wywindowana przynajmniej jak na warunki lubelskie:) Zastanawiam się jaki wpływ na ceny nieruchomości będzie miało wprowadzenie podatku katastralnego. W przypadku zdefiniowania np. progu 2% podatku rocznie od wartości nieruchomości ceny mogą drastycznie spaść - powodem będzie pozbywanie się nieruchomości przez osoby które nie będzie stać na zapłatę podatku :(
Macie przemyślenia w tym temacie?

konto usunięte

Temat: Ceny nieruchomości a podatek katastralny

Prace na wprowadzenie systemu katastralnego, którego jednym z elementów będzie powszechna taksacja nieruchomości trwają już prawie 10 lat. Żadnemu z rządów nie udało się dotychczas zakończyć tego projektu, ustawodawstwo w tym zakresie nowelizowano już wiele razy. Co rusz przedstawiano nowe rozwiązania i stawki podatku. A jest to niewątpliwie rewolucyjna zmiana w systemie opodatkowania nieruchomości, czyli zamiast podatku od jej powierzchni będziemy odprowadzać podatek od wartości. Taki podatek doskonale funkcjonuje chociażby w krajach UE czy USA i Kanadzie.
Ewidentnym plusem wprowadzenia systemu katastralnego jest uporządkowanie rynku nieruchomości pod względem prawa własności (informatyzacja ksiąg wieczystych) oraz pod względem geodezyjnym (ewidencja gruntów). Ponadto stworzenie takiego systemu wyzwoli dynamiczny obrót nieruchomościami, co przyczyni się do wzrostu inwestycji i transakcji na tym rynku. Precyzyjnie określone wartości nieruchomości ułatwi także finansowanie nieruchomości z kredytów bankowych.
Jednak należy się liczyć z tym, że podatek od wartości nieruchomości będzie dla wielu właścicieli oznaczał znaczne podwyższenie dotychczasowych opłat związanych z odprowadzaniem podatku. Pamiętać należy ,że podatek katastralny będzie miał charakter opłaty lokalnej i będzie stanowił w przyszłości jedną z najważniejszych pozycji w budżetach powiatowych. I to od sprawinie działającej administracji samorządowej w głównej mierze zależeć będzie funkcjonowanie katastru w Polsce. Rozsądnie prowadzona polityka podatkowa w tym zakresie będzie istotnym elementem przetargowym w pozyskiwaniu inwestorów strategicznych dla regionów, likwidowaniu recesji, tworzeniu nowych miejsc pracy.
Inwestujmy racjonalnie w nieruchomości pamiętając, że ich wartość z biegiem lat będzie rosła tak jak i kataster. Podatek katastralny przed nami, przygotujmy się więc na jego przyjęcie.
Pozdrawiam i życzę zdrowych,spokojnych Świąt i szampańskiego Nowego Roku.

konto usunięte

Temat: Ceny nieruchomości a podatek katastralny

Osobiście uważam że to trochę nowe wydanie gospodarki socjalistycznej - im więcej masz tym więcej ci weźmiemy. Niby ideą przypomina podatek dochodowy liniowy, jednak jego rozbieżność w stosunku do dzisiejszych opłat może być moim zdaniem zbyt uciążliwa. 2% w skali roku to przecież stawka amortyzacji w niektórych wypadkach, czyli spłacę Państwo a na odtworzenie (teoretyczne założenie amortyzacji) już nie będę miał...
Alicja Malczewska

Alicja Malczewska rzeczoznawca
majątkowy, analityk
rynku nieruchomości,
dor...

Temat: Ceny nieruchomości a podatek katastralny

W stosunku do mieszkania nie martwiłabym się podatkiem ad valorem, bo do jego wprowadzenia upłynie jeszcze moim zdaniem sporo czasu, a pierwsze pod nóż pójdą prawdopodobnie nieruchomości stanowiące środki trwałe firm. Rozporządzenie w sprawie powszechnej taksacji jest jak na razie zupełnie martwym przepisem, a weszło w życie ponad 5 lat temu - niewiele się od tego czasu zmieniło: ewidencja budynków jest w większości miast w powijakach, a lokali prawie wcale nie ma w ewidencji. Jedyna nowość to elektroniczne księgi wieczyste, niestety technicznie kiepsko działające (system ciągle się wiesza) i pełne rażących błędów merytorycznych powstałych w trakcje migracji. Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby to wszystko zaczęło hulać


Alicja Malczewska edytował(a) ten post dnia 28.12.06 o godzinie 16:41
Jerzy O.

Jerzy O. Radca prawny

Temat: Ceny nieruchomości a podatek katastralny

Wprowadzenie podatku katastralnego, jako trwałego elementu systemu podatkowego - wymaga czasu - z prostej przyczyny konieczna jest ... wycena nieruchomości.
To wymaga lat z przyczyn oględnie mówiąc techniczno-logistycznych, wskazanych już przez mojego przedmówcę.

I obawiam się, że jest to zasadnicza przyczyna, która powoduje, iż zamysł ten realizuje się stopniowo... Bo to jest kwestia pewnego faktu, gdy uważnie przyjrzymy się tym wielokrotnym zmianom przepisów.

Kilka przykładów:

1. Przepisy ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami, w zakresie wyceny nieruchomości;

2. Duża nowelizacja systemu opodatkowania nieruchomości (w zakresie podatku od nieruchomości - wraz z ewidencją podatkową, podatku rolnego oraz leśnego) - obowiązująca od 1.01.2003 r. W ostatnim czasie wsparta kilkoma ciekawymi interepretacjami MF (to nieuniknione fiskus też chce uszczknąć nieco z ożywienia na rynku).

W ostatnim wypadku na uwagę zasługują przepisy dotyczące ewidencji podatkowej, które należy odnieść do właśnie do tego, że ewidencja gruntów fizycznie istnieje w miarę zadowalającej postaci, to ewidencja budynków jest w fazie daleko niezadowalającej (w związku z czym w tym zakresie często przesądzają deklaracje podatkowe - jak źle wypełnisz, to fiskus już się upomni ;).


Potencjalne tendencje:
1. Taksacja nastąpi w pierwszym zakresie w miastach, gdzie jej inicjatorem będą same gminy zainteresowane wzrostem dochodów.
Przejawy tego może być wzrostu ilości wycen na potrzeby opłat z tytułu użytkowania wieczystego (jakkolwiek jest to opłata cywilnoprawna) - to wyceny są niczym innym, jak przejawem urealniania wartości nieruchomości.

2. Taksacja istotnie dotknie w pierwszej kolejności środki trwałe przedsiębiorców. Czy konstrukcji katastru - nie przypomina już przypadkiem opodatkowanie - podatkiem od nieruchomości - budowli związanych z prowadzeniem działalność gospodarczej (2% wartości). Takich jak kable i różnego rodzaju ruru...

Poza tym obciążenia podatkowe w miastach realnie wzrastają, w przypadku nieruchomości należących do d. przedsiębiorstw państwowych niejednokrotnie zdarząją się wpisy hipotek przymusowych z wniosku gmin miejskich. Zwykle analiza kwot na jakie opiewają wskazuje, że podatki z tego tytułu wzrastają niejednokrotnie skokowo z roku na rok.

W pewnym zakresie pojawiają się też mity - myślę, że jednym z nich jest stawka podatku - 2% wartości nieruchomości rocznie. Myślę, że w przypadku zasobów mieszkaniowych, zwłaszcza w dużych miastach, to pewne nieporozumienie. Choć ... nie twierdzę, że rzecz zupełnie niemożliwa.

Następna dyskusja:

Strategie inwestowania w ni...




Wyślij zaproszenie do