Michał Kaczmarek

Michał Kaczmarek NIERUCHOMOŚCI

Temat: Inwestycje w nieruchomości w Danii

Jak oceniacie ten rynek i perspektywy?


Niżej zasady nabywania nieruchomości w Danii przez cudzoziemców.

Zasady nabywania nieruchomości w Danii określone zostały przez kilka aktów prawnych – ustawę ws. nabywania ziemi z 1969 r., ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, rozporządzenie ws. nabywania nieruchomości przez obywateli i firmy pochodzące z Unii Europejskiej, ustawę o domkach letniskowych i kempingach oraz ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym.
Obowiązują odrębne przepisy dla tzw. pierwszych i drugich rezydencji. Nabycie pierwszej rezydencji jest możliwe wtedy, gdy zainteresowany jej nabyciem /cudzoziemiec lub ob. Danii/ posiada aktualne prawo pobytu oraz uzyska pozytywną opinię gminy w tej sprawie. Ministerstwo Sprawiedliwości sprawdza powyższe dokumenty i na ich podstawie decyduje o wydaniu zezwolenia na zakup ziemi lub innej nieruchomości. Przed upływem 5 lat od wydania powyższego zezwolenia weryfikuje się status nabywcy, albowiem jeśli okres zamieszkania przekracza 5 lat nie jest potrzebne zezwolenie na dokonanie tego rodzaju zakupu
W przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej prowadzących działalność gospodarczą zezwolenie na zakup nie jest wymagane, jeżeli nieruchomość ma stanowić stałe zamieszkanie dla pracowników lub ma być wykorzystywana dla działalności firmy.
Michał Kaczmarek

Michał Kaczmarek NIERUCHOMOŚCI

Temat: Inwestycje w nieruchomości w Danii

Tak było:

Wymykający się spod kontroli wzrost cen domów w Danii był odzwierciedleniem zmian na krajowym rynku kredytów hipotecznych. W przeszłości Duńczycy mieli zwyczaj brać kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem, ale ostatnio skłaniają się do oprocentowania zmiennego, a w roku 2005 zaczęli korzystać z kredytów hipotecznych „interest-only” (w których na początku spłaca się tylko odsetki), modelu, który funkcjonuje w Wielkiej Brytanii od wielu lat.

A jak będzie?

Temat: Inwestycje w nieruchomości w Danii

Rynek skandynawski jest trudny, ponieważ dla cudzoziemców ograniczony jest dostęp do transakcji. Zdecydowanie najbardziej opłaca sie inwestować poprzez spółki utworzone na terenie Danii.Wiktoria F. edytował(a) ten post dnia 23.01.09 o godzinie 18:49



Wyślij zaproszenie do