Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Witam

Dzisiaj chciałem opisać moje spostrzeżenia na temat inflacji, czyli dlaczego niska inflacja jest ważna. Następnym razem poruszę kwestię, co może wpływać na inflację.

1) Im niższa inflacja tym lepsze warunki do rozwoju gospodarki:
- niska inflacja to niskie stopy procentowe
- tańszy koszt kapitału powoduje, że firmy mają mniejsze koszty i mają większe zyski
- firmy mogą przeprowadzać nawet mniej rentowne projekty, przy niższych kosztach i „boomie” w gospodarce ryzyko niepowodzenia jest mniejsze
- kredyty dla osób indywidualnych też są tańsze a przez to bardziej dostępne, (bo większa zdolność kredytowa)

2) Rynki finansowe szybko się rozwijają, bo „opłaca się” pozyskiwać kapitał poza bankiem, a co najważniejsze, warto tworzyć biznesy, bo wyceny rynkowe przy niskiej inflacji i stopach procentowych są bardzo wysokie. Ostatnio pisałem o tym na grupie Biznes: CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO, w artykule: „Prawo wyceny wartości firmy”, link: http://www.goldenline.pl/forum/biznes-czego-robic-nie-...

3) Pewnym „mankamentem” są wysokie ceny mieszkań, jak wszystkich aktywów mogących dawać dochody, pisałem o tym w artykule „prawo dochodu”, link:
http://www.goldenline.pl/forum/inwestor-czego-robic-ni...

Konsekwencją tego jest:
- albo ludzie zakładają biznesy (z powodów opisanych w pkt 2), dzięki czemu stają się bogaci
- albo muszą zaciągać kredyty mieszkaniowe, dzięki czemu część ludzi musi wyjść z „czarnej strefy” i zacząć płacić podatki, co przyczynia się do większych dochodów budżetowych jak i do zmniejszenia „oficjalnego” bezrobocia.
- w pewnym stopniu przed wzrostem mieszkań można zabezpieczyć się, inwestując oszczędności w inne aktywa finansowe, które zyskują na niskich stopach procentowych (np. akcje, czy też ogólnie „wykorzystać” w ten sposób niską inflację)
- część ludzi, mających odpowiednią wiedzę, może wykorzystać powszechność i łatwość w uzyskaniu kredytów mieszkaniowych, do „stania się majętnym”.

4) Niskie stopy procentowe powodują, że koszty „długu publicznego”, (czyli finansowania deficytu budżetu państwa) są znacznie mniejsze, czyli my jako podatnicy „mniej dokładamy do tego biznesu”.
Co najciekawsze, to zauważ, że obecne roczne koszty obsługi długu publicznego to około 30 mld złotych, czyli tyle, ile wynosi ta osławiona „dziura budżetowa”. Gdybyśmy, jako państwo się nie zadłużali, to spokojnie wystarczyłoby na podwyżki dla lekarzy. To daje do myślenia… (Oczywiście podstawowy wniosek to nie wydawaj więcej niż zarabiasz, bo inaczej i tak w końcu będziesz musiał za to zapłacić:-). Więcej info o długu publicznym link: http://zaprasza.net/a_y.php?mid=17336&&PHPSESSID=d74eb...

Podsumowując, te wszystkie czynniki powodują, że w dłuższym terminie również płace w całej gospodarce mocno wzrastają, (oczywiście dobrze jest jeżeli jest to połączone ze wzrostem wydajności pracy).

W celu zgłębiania wiedzy o inwestowaniu założyłem bloga o analizie fundamentalnej: http://michalstopka.pl

Pozdrawiam Michał Stopka
P.S. Ostatnio utworzyłem trzy grupy, które być może będą dla Ciebie użyteczne:
1) KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE, link:
http://www.goldenline.pl/grupa/kupie-lub-sprzedam-dom-...
2) KUPIĘ LUB SPRZEDAM DZIAŁKĘ, link:
http://www.goldenline.pl/grupa/kupie-lub-sprzedam-dzialke
3) SZUKAM PRACOWNIKA, link:
http://www.goldenline.pl/grupa/szukam-pracownika

Każda z tych grup dotyczy TYLKO wymiany informacji na tematy opisane w info do danej grupy. Mam nadzieję, że się przydadzą.Michał Stopka edytował(a) ten post dnia 06.01.08 o godzinie 21:02
Tomek Pakuła

Tomek Pakuła optymalizacja
procesów
biznesowych, asset
management, zar...

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Ja tak średnio w temacie. Ostatnio miałem okazję uczestniczyć w dyskusji "podatkowo-inflacyjnej" - takie tam luźne dywagacje i abstrakcyjne pomysły. Jednym z nich był podatek inflacyjny. Wiadomo, że koszty aparatu fiskalnego sa bardzo wysokie: urzedy skarbowe, ustawodawstwo, koszty kontroli skarbowej, szara strefa i margines niesciągalności podatkow. Wyobraźmy sobie ze rezygnujemy z tego wsyzstkiego. Nie ma podatków i tych wszystkich kosztow. W zamian za to rząd dodrukowuje pieniądze finansując bieżace przedsięwzięcia i dzialalnośc. Jak wiadomo utrzymywanie jednej drukarni jest po wielokroć tańsze niz utrzymywanie bandy urzedasów. Inflacja zapiernicza w górę rozkladając się równo po wszystkich (znaczy sie liniowo) czyli sprawiedliwie uszczuplajac dochody (podatek inflacyjny) oczywiście nie opłaca się oszczędzać w pieniadzu, więc jest ostra presja na bieżącą konsumpcję wzmacniając oczywiście zdrowy popyt wewnętrzny. Z drugiej strony nie oplaca się oszczedzac (przynajmniej w rodzimej walucie) , a mała ilość pieniądza w sektorze bankowym powoduje, że ryzyko inflacyjne wziecia i splacenia kredytu rośnie i kuleją inwestycje (przynajmniej te prywatne).

Wiadomo, ze podobna polityke prowadzą niektóre kraje afrykańskie... ale jeśli mieści sie to w granicach wątku chcetnie podyskuje na ten temat dywagując czy taka polityka byłaby możliwa i korzystna z punktu widzenia kosztow gospodarki w jakiejs ucywilizowanej formie.
Michał Stopka

Michał Stopka Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Witam Tomku

Obawiam się, że nie jesteś pierwszym w historii, który wpadł na taki pomysł:-), (zresztą to ciekawe, jak ciężko jest wpaść na coś, na co nie wpadł już nikt inny wcześniej).

Polecam książkę: "Moralna i niemoralna historia pieniądza", autor Rene Sedillot. Opisana jest tam cała historia ludzkości związana z pieniądzem i różnymi próbami systemów gospodarczych zwiazanych z "wynalazkami" dotyczącymi pieniędzy.
1) Trudno w to uwierzyć, ale po I wojnie światowej w Niemczech była taka HIPER inflacja, że DRUKARNIE NIE BYŁY W STANIE NADĄŻYĆ Z DRUKIEM PIENIĘDZY, więc założenie o jednej drukarni mogłyby upaść (trzeba wybudować nowe, kupić nowe maszyny, zatrudnić pracowników i jeszcze organizować coraz więcej ciężarówek do transportu, więc koszty coraz większe:-)
Podobno aby kupić np. chleb trzeba było miec kilka walizek na pieniądze, a w dniu wypłaty, jak dostało się pieniądze rano, to już wieczorem można było za nią kupić co najwyżej pudełko zapałek...
2) Na dużej inflacji wszyscy tracą, zarówno właściciele firm jak i nieruchomości, np. zaraz po rewolucji bolszewickiej w Rosji, "kapitalistów" nie dobili nawet tyle bolszewicy, co upadek wartości pieniądza. Podobno można było kupić całe kamienice za przysłowiową "kromkę chleba" (jeżeli ktoś nie miał złota)
Tracą też pracownicy, bo nie ma pracy.

Zresztą trzeba pamiętać, że pieniądz jest tylko środkiem wymiany dóbr i usług. W historii ludzkości co jakiś czas pojawiają się przykłady, co może się stać, jeżeli ktoś zaczyna "majstrować" przy pieniądzu, wydaje ponad stan lub drukuje pieniądze, co powoduje inflację.
Jako przykład oczywiście najlepsze są Niemcy. To, że bank niemiecki słyną jeszcze do niedawna z "ostrej" polityki monetarej i kontroli inflacji wiąże sie, z opisywaną niemiecką hiper inflacją zaraz po I wojnie światowej. Historia ludzkości nie znała wcześniej tak drastycznego przypadku.
A wszystko zaczęło się od...ciekawego pomysłu rządzu niemieckiego w wojnie z Rosją. Postanowili oni, że na początku wojny zadłużą się u społeczeństwa i reszty świata (aby sfinansować koszty wojny i ją wygrać), a następnie dodrukują pieniędzy, aby dobrowadzić do dużej inflacji. Następnie, jak już pieniądz straci znacznie na wartości, czyli pojawi się duża inflacja, to spokojnie zamierzali spłacić ten dług społeczeństwu i rescie świata. Pomysł "prawie się udał" tylko nie przewidzieli jednej sprawy, a mianowicie, że przegrają wojnę. W tej sytuacji zaufanie do marki drastycznie spadło i inflacja przerodziła się w hiperinflację. Po tym doświadczeniu przez prawie 100 lat Niemcy stali się "obrońcą" wartości marki oraz ostrej polityki monetarnej.

Z kolei przykład Rosji pokazuje, że ceny nieruchomości "nie rosną do nieba" i wcale nie jest tak, że na nich nie można stracić. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, a historia pokazuje do czego zdolny jest człowiek jako społeczeństwo.
Zresztą aby dobrze zrozumieć to o czym piszę, warto przeczytać tą książkę, bo w paru zdaniach nie jestem w stanie tego opisać. Jak czytałem tą ksiażkę to parę razy nie mogłem uwierzyć, jak całe społeczeństwa mogą być manipulowane i "naiwne". I to praktycznie w każdym państwie świata

Pozdrawiam Michał
P.S. Jeżeli chodzi o założenie "wzrostu konsumpcji" bo nie opłaca się oszczędzać w pieniadzu, to też to już było przerabiane. Konsumpcja bieżąca nie wzrasta, bo pojawiąją się inne formy oszczędzania, czyli zabezpieczania się na przyszłość, jak np. zapłata złotem czy srebrem. To w połączniu z innymi minusami prowadzi niestety do załamania gospodarczego.Michał Stopka edytował(a) ten post dnia 13.06.07 o godzinie 12:36
Miсhal S.

Miсhal S. quidquid latinum
dictum est, altum
viditur

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Inflacja jest zjawiskiem, które polega na zwiększaniu podaży pieniądza. W wyniku wzrostu podaży pieniądza, przy niezmienionym popycie na pieniądz, dochodzi do spadku jego siły nabywczej, ponieważ od tej pory jest na rynku więcej jednostek monetarnych, zdolnych do zakupywania dóbr i usług (każda taka jednostka zostaje „rozcieńczona”). Stąd inflacja jest z definicji zawsze i wszędzie zjawiskiem monetarnym, powodowanym zmianami w ilości zasobu pieniądza (rzadki przypadek wzrostu cen, nie powodowany zmianami pieniężnymi, to zmniejszenie popytu na pieniądz czyli albo nagła chęć ludzi do wydawania szybko pieniędzy, albo zmniejszenia podaży produkcji spowodowane na przykład zniszczeniami po wojnie).

Postawmy teraz pytanie. Skoro zwiększona podaż pieniądza jest powodem inflacji (czy precyzyjniej: to jest inflacja), to co jest odpowiedzialne za to zjawisko? Odpowiedź jest bardzo prosta – rosnąca podaż pieniądza. Świetnie, a co jest siłą decydującą o przyroście podaży pieniądza? Odpowiedź równie jasna i szybka do uchwycenia: bank centralny, który w Polsce ma postać Narodowego Banku Polskiego. Zatem instytucją powodującą inflację jest państwowy producent pieniądza i nikt inny, ponieważ to właśnie on odpowiada za zwiększanie podaży pieniądza (wraz z prywatno-publicznym kartelem, którym steruje).


polecam caly artykul
reszta tutaj
http://www.mises.pl/81

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Austriacka Szkoła Ekonomii piękna sprawa ;)))
Rafał D.

Rafał D. Head of Production,
Locon Sp. z o.o.

Temat: Dlaczego inflacja jest tak ważna?

Obawiam się że cytowany fragment pomija sporo ważnych aspektów jeśli chodzi o podaż pieniądza i popyt na pieniądz...



Wyślij zaproszenie do