Zbigniew S.

Zbigniew S. Private Banking

Temat: ETF-y

Dlaczego są tak mało popularne skoro TFI przegrywają z indeksami?
Same korzyści a jakoś nikt w Polsce tego nie popularyzuje!
Marcin Mystkowski

Marcin Mystkowski www.globtrex.com -
portal inwestycyjny

Temat: ETF-y

Bo ETF-y nie są jeszcze dostępne w Polsce, brakuje niezbędnych zmian w prawie. Choć widać, że przynajmniej warszawska giełda przygotowuje się na ETF-y- świadczy o tym wprowadzenie nowych indeksów na początku maja.

A i nie prawdą jest że nikt nie popularyzuje- tutaj jest cała duża sekcja poświęcona tym instrumentom: http://www.globtrex.com/ETFy/8-O+ETFach

Choć w Polsce nie są jeszcze notowane to jednak można tradować na zagranicznych za pośrednictwem platformy inwestycyjnej.

To tak w ramach wyjaśnienia i "popularyzacji"
Zbigniew S.

Zbigniew S. Private Banking

Temat: ETF-y

Globtrex popularyzuje z racji tego , że pewnie pośredniczy w transakcjach pewnie przez Saxo Bank , natomiast nie widac tego w innych opracowaniach w porówaniu do setek info o TFI.
Chodzi także o świadomośc inwestorów chociażby w ujęciu kosztów zarządzania TFI a ETF.
Próg 10 000 USD jest pewnym ograniczeniem natomiast rozumiem że jakieś progi rentowności muszą byc.
W sumie niezła Ta wasza stronka :)
Mam parę pomysłów na ETF ale to może prywatnie...

konto usunięte

Zbigniew S.

Zbigniew S. Private Banking

Temat: ETF-y

dobra ta stronka :)
Przemysław Namysł

Przemysław Namysł FX Dealer - Treasury
Department

Temat: ETF-y

Zmiany w polskim prawie to jedno a finanse to drugie.
Niższe koszty dystrybucji i zarządzania ETFami w porównaniu z klasycznymi fundzuszami oznaczają niższe przychody dla dystrybutorów. Kto bedzie zainteresowany dystrybuowaniem kiedy opłata manipulacyjna wyniesie 0,2 (FIO nawet5%) a opłata za zarządzanie powiedzmy 0,5% (FIO nawet5%). Podmioty instytucjonaln w Polsce, typu TFI, już je wykorzystują, wystarczy spojrzeć na portfel Skarbca surowcowego - same ETFy.Przemysław Namysł edytował(a) ten post dnia 20.05.09 o godzinie 14:40
Zbigniew S.

Zbigniew S. Private Banking

Temat: ETF-y

Podmioty instytucjonalne nabywają różne aktywa, do których indywidualni mają ograniczony dostęp , więc nie przemawia to do mnie natomiast ETF-y jako uzupełnienie portfela są niezłą inwestycją.
Myślę , że fachowe płatne doradztwo rozwiązałoby sprawę finansów o których pan wspomina nie mówiąc już o niezależności.
Marcin Mystkowski

Marcin Mystkowski www.globtrex.com -
portal inwestycyjny

Temat: ETF-y

Ciekawy artykuł o ETFach w czasach recesji i niespokoju na rynkach finansowych. Zgdadzam, się że nic nie mogło zrobić lepszego pr ETfom jak obecna sytuacja...

Link: http://www.globtrex.com/ETFy/8-O+ETFach/16264-Fundusze...
Jacek Pietkiewicz

Jacek Pietkiewicz manager, Consulting
/ Marketing

Temat: ETF-y

Przemysław Namysł:
Zmiany w polskim prawie to jedno a finanse to drugie.
Niższe koszty dystrybucji i zarządzania ETFami w porównaniu z klasycznymi fundzuszami oznaczają niższe przychody dla dystrybutorów. Kto bedzie zainteresowany dystrybuowaniem kiedy opłata manipulacyjna wyniesie 0,2 (FIO nawet5%) a opłata za zarządzanie powiedzmy 0,5% (FIO nawet5%). Podmioty instytucjonaln w Polsce, typu TFI, już je wykorzystują, wystarczy spojrzeć na portfel Skarbca surowcowego - same ETFy.Przemysław Namysł edytował(a) ten post dnia 20.05.09 o godzinie 14:40

Witam,

ze względu na marginalną marżę nikt nie będzie zainteresowany dystrybucją. Kto czeka na sprzedawcę, doczeka się agenta ubezpieczeniowego (olbrzymie prowizje dla agenta zwłaszcza w pierwszym roku trwania polisy), a nie sprzedawcy ETFów.

W Niemczech ETFy z powodzeniem funkcjonują już od dobrych kilku lat, ale dystrybucji nie ma. Sprzedawcy w okienkach bankowych oraz w multiagencjach patrzą, skąd dostaną większą prowizję.

Kto zatem handluje ETFami? Wtajemniczeni, którzy sami zdobywaja wiedzę, oraz osoby, które korzystają z płatnych usług doradczych (Honorarberatung).

Przy organizowaniu długoterminowego portfela odradzałbym kierowanie zbyt dużych pieniędzy na rynki niszowe oraz będące akurat w modzie. Warto natomiast skierować swoją uwagę na indeksy dużych spółek - w rozbiciu geograficznym.

Rynki niszowe przydają się natomiast jako przyprawy nadające smak całemu daniu. Nie wolno przesadzić z dawkowaniem.

Pozdrawiam
Jacek Pietkiewicz
http://www.etfko.blogspot.com/
Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Temat: ETF-y

Praktycznie rzecz ujmując inwestycja w ETF to jak wykupienie kontraktu terminowego u brokera (czyli rollowanego)i zrezygnowanie z możliwości lewarowania.

Bardzo zbliżony efekt może uzyskac każdy inwestor indywidualny, który skorzysta z praw statystyki. W jaki sposób? Wystarczy stworzyć listę,koszyk w którym znajdą się wszystkie papiery notowane na danej giełdzie (jeśli ETF opieramy na indeksie szerokiego rynku).Prawdopodobieństwo wylosowania danej sółki powinno byc skorelowane ze stosunkiem wartości tej spółki wobec kapitalizacji całej giełdy. Inwestcja w losowo wybrane spółki przy odpowiedniej ich liczbie (czym więcej tym lepiej, ale wystarczy już 20-30) pozwoli uzyskać wyniki zbliżone ze zmianami indeksu czyli adekwatnego ETFu.Tomasz Jegier edytował(a) ten post dnia 19.11.09 o godzinie 13:15
Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Temat: ETF-y

ETF wyzwaniem dla funduszy Natalia Chudzyńska

Prawdopodobnie już w lutym na rynek trafi fundusz typu ETF. Jego wyniki inwestycyjne będą wiernym odzwierciedleniem zmian indeksu WIG20, a opłata za zarządzanie kilkukrotnie niższa niż w funduszach akcji. TFI będą więc musiały rywalizować o klientów


autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
+zobacz więcejWarszawska giełda podpisała umowę z Lyxor Asset Management, który będzie pierwszym emitentem notowanego na GPW funduszu typu ETF (ang. Exchange-Traded Fund) na WIG20. Wniosek w tej sprawie ma wpłynąć do Komisji Nadzoru Finansowego w najbliższych dniach, a KNF ma dwa miesiące na jego rozpatrzenie.

Prawdopodobnie w lutym
– Wprowadzenie tego instrumentu do obrotu spodziewane jest w I kwartale 2010 r.– mówi Adam Maciejewski, członek zarządu GPW. Jeśli nie pojawią się komplikacje, start przypadnie na luty. – Aktualnie pracujemy nad umożliwieniem realizacji krótkiej sprzedaży dla tego instrumentu, co istotnie poprawi jego atrakcyjność, jak też całego rynku instrumentów pochodnych na WIG20 – dodaje Maciejewski.

Czy będą chętni do inwestowania? – Odzew jest pozytywny, widać spore zainteresowanie ze strony instytucji finansowych – mówi Aleksandra Kosmulska z Lyxor AM. Produkt będzie jednak tak samo dostępny dla drobnych inwestorów. Każdy, kto ma konto inwestycyjne, będzie mógł złożyć zlecenie kupna lub sprzedaży jednostek ETF.

Presja na obniżkę opłat w TFI
ETF na WIG20 to poważny konkurent dla funduszy akcji krajowych oferowanych przez TFI. Powód? Po pierwsze, wyniki. Choć niektórzy zarządzający z TFI regularnie biją rynek zarówno na fali giełdowych wzrostów z ostatnich miesięcy, jak i wcześniejszych spadków, ETF przyniósłby lepsze stopy zwrotu niż średnio fundusze akcji. Po drugie, koszty dla klientów. Roczna opłata za zarządzanie ETF ma sięgnąć około 0,5 proc. średniorocznej wartości aktywów.

Dzisiaj średnia opłata za zarządzanie w funduszach akcji wynosi ponad 3,5 proc. (jest już uwzględniona w stopach zwrotu funduszy; dla uzyskania wyniku ETF na WIG20 należy odjąć ok. 0,5 pkt proc. od stopy zwrotu indeksu). Jak zapowiadają przedstawiciele Lyxor Asset Management, firma nie będzie pobierała żadnej opłaty dystrybucyjnej. Kupujący jednostki funduszy akcji muszą zapłacić do 5 proc. na wejściu.

Chętni na ETF zapłacą za to relatywnie niewielkie prowizje na rzecz domów maklerskich i GPW. Na początku nawet niższe, niż w przypadku zawierania typowych transakcji na rynku akcji. Te oscylują wokół kilku złotych od jednego zlecenia. – Od początku 2010 r. do końca lipca 2010 r. opłata za rejestrację ETF będzie obniżona o 50 proc. – mówi Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Ponadto GPW deklaruje, że prawdopodobnie również zdecyduje się na czasową obniżkę. Wyzwanie dla zarządzających

– Pewnie nie od razu, ale w perspektywie kilku czy kilkunastu miesięcy pojawienie się ETF na WIG20 zmusi TFI do rywalizacji – mówi Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. – Nie widzę większych szans na konkurowanie opłatami – dodaje.

Patrząc na wskaźniki zysk netto/ aktywa funduszy, rentowność wielu TFI kształtuje się poniżej 1 proc. (większość opłat trafia do kasy dystrybutorów). – Obniżka opłat mogłaby zaprowadzić na skraj rentowności nawet duże TFI – tłumaczy Staniszewski. – Będą musiały jeszcze bardziej przyłożyć się do wypracowywania satysfakcjonujących wyników inwestycyjnych, czyli do istotnego pokonywania benchmarków – zaznacza.

Niektórzy przedstawiciele branży nie mają jednak obaw. – ETF nie będzie szczególną nowością dla inwestorów. Już teraz mogą kupować kontrakty terminowe na WIG20, co daje podobny efekt inwestycyjny. Jedynie konstrukcja instrumentu jest nieco bardziej skomplikowana – zwraca uwagę Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Dodaje, że „wydarzeniem” byłoby utworzenie ETF na WIG. – W długim terminie WIG20 zwykle zachowuje się słabiej od całego rynku. Ponadto nie uwzględnia wielu spółek, które płacą dywidendę. W kontekście perspektywy prywatyzacji mniejszych firm Skarbu Państwa, to duży minus – twierdzi Buczek. Przedstawiciele większych TFI oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami na razie nie komentują sprawy.


za:parkiet.com
Krzysztof Kajetanowicz

Krzysztof Kajetanowicz CFA. Wyceny i
modelowanie
finansowe

Temat: ETF-y

Fajnie, ale po co ETF akurat na WIG-20? Są jeszcze jednostki indeksowe MW20, które eliminują stres wezwań do uzupełnienia depozytu (być może nieprzyjemny dla zwykłego zjadacza chleba) i nie wygasają co kwartał. Ich płynność jest taka sobie, ale dlaczego płynność ETFów na WIG20 miałaby być większa?

Jeśli po to, żeby można go było szortnąć, to OK.

Jeśli po to, żeby nie trzeba było otwierać rachunku praw pochodnych, no to 0,5% aktywów rocznie to trochę drogo za tę dogodność.Krzysiek Kajetanowicz edytował(a) ten post dnia 20.11.09 o godzinie 14:30

konto usunięte

Temat: ETF-y

Urok peryferyjnych rynków- mody z zachodu przychodzą do nas z duzym opóznieniem.U nas będzie promocja nowej ,,super okazji inwestycyjnej'' a na Zachodzie w tym czasie narzekania że wiele ETF nie odzwierciedla zachowania aktywów bazowych itp
Jacek Pietkiewicz

Jacek Pietkiewicz manager, Consulting
/ Marketing

Temat: ETF-y

"Bardzo zbliżony efekt może uzyskac każdy inwestor indywidualny, który skorzysta z praw statystyki. W jaki sposób? Wystarczy stworzyć listę,koszyk w którym znajdą się wszystkie papiery notowane na danej giełdzie (jeśli ETF opieramy na indeksie szerokiego rynku).Prawdopodobieństwo wylosowania danej sółki powinno byc skorelowane ze stosunkiem wartości tej spółki wobec kapitalizacji całej giełdy. Inwestcja w losowo wybrane spółki przy odpowiedniej ich liczbie (czym więcej tym lepiej, ale wystarczy już 20-30) pozwoli uzyskać wyniki zbliżone ze zmianami indeksu czyli adekwatnego ETFu."

Naprawdę wystarczy kupić akcje zaledwie 20-30 spółek, żeby uzyskać performance indeksu? Ale dlaczego zawężać portfolio tylko do jednego indeksu? Podam tylko dwa przykłady: MSCI World - ponad 1500 spółek + NASDAQ 100. Ile pieniędzy trzeba włożyć w odzwierciedlenie składu indeksu? Ile będą kosztować transakcje? Przy czym nie będą to transakcje jednorazowe, bo składy indeksów podlegają modyfikacjom. Nie byłoby taniej i prościej dokonac po prostu dwóch transakcji giełdowych? Chyba, że chcemy wesprzeć finansowo brokerów, bo przecież oni i ich rodziny też się z czegoś muszą utrzymać.

Niestety, odtworzenie sładu indeksu we własnym zakresie nie jest takie proste. Zapewniam, że prościej i taniej (same koszty transakcji!) jest kupić jednostki uczestnictwa funduszu ETF.

Czy można we własnym zakresie stworzyć portfel odzwierciedlający skład indeksu?

http://etfko.blogspot.com/2009/11/czy-mozna-we-wasnym-...

Pozdrawiam
Jacek Pietkiewicz
http://etfko.blogspot.com/
Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

Tomasz J.

Tomasz J. Analiza i
zarządzanie

konto usunięte

Temat: ETF-y

Tomasz Jegier:
ekstremalne-etf-y-przyciagaja-inwestorow-i-budza-ochotę na więcej

- Przyszły takie czasy, że jeśli się nie zabezpieczasz, to zdychasz – mówi prezes firmy

Niezłe ;-)

konto usunięte

konto usunięte

Temat: ETF-y

http://seekingalpha.com/symbol/plnd

ale w co doklanie sie pakuja nie moge znalesc, z boku masz porownanie do epolu i nie tylko

"The Fund invests in securities of companies domiciled and primarily listed on an exchange in Poland or that generate at least 50% of their revenues in Poland. The Fund, using a "passive" or indexing investment approach, attempts to approximate the investment performance of the Poland Index by investing in a portfolio of securities that generally replicates the Poland Index."

Managed Assets, $K: 35,588.00

konto usunięte

Temat: ETF-y

Dark E.:
ale w co doklanie sie pakuja nie moge znalesc, z boku masz porownanie do epolu i nie tylko

Np w Jeronimo Martins czyli naszą powszednią i przaśną Biedronę-bo właśnie większość dochodów generują u nas

Następna dyskusja:

ETF Wig 20




Wyślij zaproszenie do