konto usunięte

Temat: Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

W celu znalezienia nieruchomości dostępnych do nabycia w drodze licytacji wystarczy śledzić obwieszczenia ukazujące się w prasie lokalnej oraz ogłoszenia umieszczane na tablicach ogłoszeń sądu i urzędu gminy.
głoszenia o licytacjach można znaleźć również w Internecie. Jeżeli już znajdziemy interesującą nas nieruchomość resztę szczegółów dowiemy się z treści obwieszczenia oraz bezpośrednio od komornika.

Przebieg procedury :

ZAJĘCIE NIERUCHOMOŚCI

W celu sprzedaży nieruchomości dłużnika komornik najpierw wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni i jednocześnie przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji. W wyniku tych kroków następuje zajęcie nieruchomości, które powoduje, że rozporządzenia przez dłużnika nieruchomością lub jej obciążenie po zajęciu jest nieważne.

OPIS I OSZACOWANIE NIERUCHOMOŚCI

W dalszej kolejności komornik dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości i wzywa inne osoby, które roszczą sobie prawa do nieruchomości aby je zgłosiły. Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika rzeczoznawca majątkowy.

LICYTACJA

Dopiero po opisie i oszacowaniu nieruchomość może być sprzedana przez licytację publiczną. Termin pierwszej licytacji może być wyznaczony po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania, a o licytacji komornik ogłasza przez publiczne obwieszczenie umieszczane na co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem w budynku sądowym i w lokalu organu gminy oraz w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Aby można było wziąć udział w licytacji należy złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania. Rękojmia ulega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży w przypadku wygrania licytacji, natomiast pozostałym licytantom jest zwracana. Jednakże jeżeli licytujący wygra licytację i w wyznaczonym terminie nie zapłaci ceny traci rękojmię. Sama licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. W licytacji nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia licytacji. Pełnomocnictwo do udziału w licytacji powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Licytacja odbywa się ustnie, a podbicie ceny nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Jeżeli licytanci zaprzestaną przebijać cenę komornik, uprzedzając obecnych obwieści trzykrotnie ostatnio zaofiarowaną cenę, zamknie przetarg i wymieni licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę. Jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość. Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku.

PRZYBICIE

Po skutecznym zamknięciu przetargu sąd wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie, co do przybicia na rzecz licytanta, który wygrał licytację. Osoba, na rzecz, której udzielono przybicia, uzyskuje, jeżeli wykona warunki licytacyjne, prawo do przysądzenia jej własności nieruchomości. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa nabywcę, aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nie przekraczający jednak miesiąca.

PRZYSĄDZENIE WŁASNOŚCI

Po uprawomocnieniu się przybicia i zapłacie ceny przez nabywcę sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości. Od chwili uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności do nabywcy należą pożytki jakie nieruchomość przynosi, a nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy. Wygasają również wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest również podstawą do wykreślenia wszystkich hipotek obciążających nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.

*znalezione w sieciHubert Szarzała edytował(a) ten post dnia 09.07.10 o godzinie 11:02
Wojciech Mucha

Wojciech Mucha Właściciel, Miracla

Temat: Nabycie nieruchomości na licytacji komorniczej

Fajny artykuł, ale jak to ma się w praktyce? Czyli wygrałem licytację i chcę zamieszkać w tej nieruchomości albo ją wynająć. Poprzedni właściciel najpewniej jest zameldowany w niej na pobyt stały co sprawia że jeśli chce go eksmitować to muszę znaleźć mu lokal zastępczy ( jeśli się mylę to poprawcie bo bazuje na informacjach " od kumpli", a nie na aktach prawnych ). Co w takiej sytuacji. Głupio kupić fajne mieszkanie i męczyć się z żulernią, która ma wszystko gdzieś :/

Jeśli ktoś mi odpowie to proszę o cytowanie mojej wypowiedzi, bo nie jestem członkiem tej grupy i mogę przegapić ten post.

Pozdrawiam,

Wojt

Następna dyskusja:

szybkie i uproszczone oblic...




Wyślij zaproszenie do